Asuntolaivat

Norjanheinäperhonen

Asuntolaivoja on jo Helsingissä. Nyt suunnitellaan jo virallista asuntolaivojen paikkaa Kipparinlahteen.
Mervi ja Cristian Wennerstrand asuvat valtamerikelpoisessa asuntolaivassa, jossa tehdään parhaillaan remonttia keittiössä.

Mielestäni tuolainen asunto, joka voi vajota, ei ole paras mahdollinen, mutta todella mielenkiintoinen. Sillähän voisi matkustaa vaikka minne ja asua pitkiä aikoja esimerkiksi ulkomailla. Asumiskulutkaan eivät liene päätähuimaavat ja koti olisi siellä missä se milloinkin tuntuisi parhaalta. Sangen viihtyisältä näyttävät sisätilat ainakin Mervin ja Cristianin kodissa, joten voisi tuo olla ihan mielenkiintoinen vaihtoehto kerrostalo asumiselle.

(Helsingin Uutiset No:9/ itäpainos)

2

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henki..........

      yleensä veteen rakennettavat asunnot ei taida olla mitenkään merikelpoisia seilttavaksi vaan ovat vaan betonisille ponttooneille rakennettuja tasoja joiden päälle talo rakennetaan,,, onhan niitä mailmalla toki monenlaisia ratkaisuita.

    • vuokraat

      asunnon ja lentomatkat. Helgolandin majakan takana on "helvetti" suurimman osaa vuodesta, enpä sijoittaisi elämänikuista säästökohdetta meren armoille. Pienikin heiluminen vuosikymmenestä toiseen on sitäpaitsi epäterveellistä. Kaupunkialueelle asuntolaivat olisivat tervetulleita koska yhteiskunta rokottaa ja säätelee kohtuuttomasti omakotiasujaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe