Minkä mukaan olette suunnatteet aurinkopaneelinne?
- magneettisen etelän?
- tosietelän?
- vai muutatteko suuntausta automatiikalla
- tai käsin esim. talveksi erilaiseksi
Meillä on kiinteä suuntaus, mutta suunnittelen sen optimointia
- magneettisen etelän?
- tosietelän?
- vai muutatteko suuntausta automatiikalla
- tai käsin esim. talveksi erilaiseksi
Meillä on kiinteä suuntaus, mutta suunnittelen sen optimointia
Vastaukset 8
Vanhimmat
Et oo tosissas? Jos itelles haet "optimia" mitä se liittyy siihen miten muut on suunnannut?
Paneeliin laitoin perssilmällä etelään ja sit volumet kaakkoon. Minne te olette volumet suunnanneet?
Suuntaa kesällä klo 13 paneeli siten, että paneelin pinnalla pystysuorassa oleva kynä, keppi tms. ei anna kummallekaan puolelle varjoa. Tällöin sivusuuntaus on kohdallaan. Pystysuuntaus riippuu taas vuodenajasta ja mökin käyttökuukausista. Jos pelkkää kesäkäyttöä, voi paneelin suunnta kohti aurinkoa, mutta jos syksyllä ja keväälläkin tarvitaan sähköä, niin kannattaa suunnata vähän alemmas. Jos pystysuuntauksen tekee esim. keväällä toukokuussa suoraan kohti aurinkoa, niin se on ihan hyvä kompromissi koko vuotta ajatellen.
Täydennys tuohon edelliseen vastaukseen, jossa ihan oikeansuuntaisesti neuvottiin.
Mikäli paneelin näkyvyys on esteetön, niin se kannattanee suunnata sivusuunnassa paikalliseen etelään. Paikallinen etelä löytyy, missä aurinko on radalla korkeimmillaan.
Jotta sitä korkeinta kohtaa ei tarvitse arpoa, niin kellon käyttö on hyvä idea. Auringon etelässäolohetki riippuu luonnollisesti mökkisi sijainnista. Kesäaikaan klo 13 aurinko on suunnilleen etelässä Joensuun kanssa samalla pituuspiirillä. Jos taas mökkisi on 5 astetta lännempänä eli Helsingin kohdilla, niin aurinko on etelässä siinä klo 13.20. Ja Turun kanssa samoilla pituuspiireillä olevilla mökeillä etelässäolohetki on noin 13.40.
Jos tosissaan haluaa optimoida, niin pitää vielä ottaa huomioon auringon radan (oikeastaan maapallon radan) pieni epäsäännöllisyys, joka aiheuttaa enimmillään /- 15 min virheen edellä mainittuihin aikoihin. Sen huomioonottaminen vaatinee ohjauslaitteiston hankkimista.
Ohjauslaitteistolla voi sitten ottaa huomioon myös pystysuunnan ja auringon liikkeen muutenkin, jolloin saat paneelin olemaan koko päivän kohtisuorassa auringonsäteisiin nähden.
ollaan oikein tarkkoja.Niin aamut on yleensä selkeitä, mutta aamupäivällä alkaa kehittyä pilviä.
Usein iltapäivät onkin pilvien varjostamia.
250 eetuu ja seuraa koko päivän juuri oikeassa kulmassa.
Ihme höpötystä yksinkertaisista jutuista.Höh
... mistä "kiertimiä" saa hankkia?
nettikaupasta , suamesta