Yöllä alkoi kurkkukipu ja heti aamusta oli 38.3 astetta kuumetta. Nyt on kova nuha.
Kuinka monta päivää lääkäri määrää sairaslomaa kuumeeseen ja flunssaan jos ma menen lääkäriin?
Voiko käydä töissä jos on 37.5 - 38 astetta kuumetta.
Minulla ei ole ollut näin korkeaa kuumetta aikuisiällä.
Sairasloman pituus?
4
9406
Vastaukset
- antavaa.......
Kyllä ne aluksi varmana sen 3 pv laittaa ja pyytää käymään sitten uudelleen.. joskus ne voi antaa koko viikonkin.
Sulle on influenssa iskenyt.
Älä mene töihin!
Pieni kuume vaikuttaa toisilla jo tosi herkästi ja toisille ei. Se on itsestään kiinni.
Varo jäkitauteja! Mulla alkoi pe influenssa, miehellä tiistaina on vieläkin kipeänä.
Menen maanantaina lääkäriin jokatapauksessa, jään siis kotiin.
Kipeenä tartutan muut ja olen puolikuntoinen.
Parempi makaa 4 seinän sisällä kun lähteä ulos pomppimaan. Ei sielä kotonakaan istten kipeenä saa urakoida.. otahan iisisti vaan!- tähän tautiin?
Varmaan on influenssaa, olo on huono.
Onko tähän olemassa lääkettä? Eli viikon verran voisi olla korkeaa kuumetta ja sitten helpottaisiko?
Meillä töissä oli ihmisillä (ollut) influenssaa, eli moni on saanut tartuntoja. Nyt sitten minäkin. - Lääkkeitä
tähän tautiin? kirjoitti:
Varmaan on influenssaa, olo on huono.
Onko tähän olemassa lääkettä? Eli viikon verran voisi olla korkeaa kuumetta ja sitten helpottaisiko?
Meillä töissä oli ihmisillä (ollut) influenssaa, eli moni on saanut tartuntoja. Nyt sitten minäkin.Muuta kuin levätä. Kuumeessa ei saisi ikinä mennä töihin, mutta ei tuo kauhean korkea ole. Jos jatkuu yli viikon tai ei kestä niin lääkäriin.
- nyt flunssainen
tähän tautiin? kirjoitti:
Varmaan on influenssaa, olo on huono.
Onko tähän olemassa lääkettä? Eli viikon verran voisi olla korkeaa kuumetta ja sitten helpottaisiko?
Meillä töissä oli ihmisillä (ollut) influenssaa, eli moni on saanut tartuntoja. Nyt sitten minäkin.Itselläni on flunssa. Ei ole niin raju ja pitkä kuin influenssa, keuhkoputkista tuleva räkä keltaista (ei vihreää, mikä on vakavamman tulehduksen merkki). Kuumetta oli 2-3 pvää vähän yli 38. Nyt lämpöilyä 37 pintaan ja yskänpuuskia. Outoa ettei ole varinaista nuhaa, vaikka vähän tukkoinen olo päässä. Olin varautunut kuumelääkkeelläkin (olisin ottanut jos olisi noussut yli 38,5 viimeistään 39:ssä).
Olen harvoin sairaana ja kun niin mielellään otan ensin kotikonstit käyttöön: Päälle mahdollisimman kunnolla vaatetta, myös yöllä, paljon juotavaa (mustaviinimarjamehu, inkivääritee, lehmuksenkukka).Löysin limaa irroittamaan frantsilan karvakorva tipan. C-vitamiinia voi ottaa myös tabletteina.
Punasipulia tai tavallista voi liottaa vedessä ja juoda veden, ja jos ei tunnu pahalta pureskella sipulinpaloja - valkosipuliakin tietenkin, jos on kanttia (esim. hunajan sekaan puristettuna)
Oliviiöljy helpottaa karheata kurkkua. Muutenkin pitäisi ainakin jonkin aikaa paastota, eli maitotuotteet ja rasvaiset ruoat pois, hedelmiä, jotain keittoa (ilman lihaa) kannattaa syödä kun alkaa maittaa.
Ja lopuksi yksi bonus vinkki influenssaa sairastaville - siskoni ainakin sai apua dr. Reckewegin tipoista (nro 6), jotka tarkoitettu juuri influenssaan. - Näistä tipoista ei niin paljon vaan Suomessa tiedetä, eikä niitä oikein tahdo saadakaan kuin joistain erikoisliikkeistä (luontaistuote-ym. putiikit).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631405Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1021379Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681225Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334950Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42917