Hei. Minulla on kohta 2vuotias tyttökissa, joka nyt ilmeisesti on tulossa emoksi. Minua huolestuttaa, että pitäisikö tulevaa emoa hoitaa jotenkin erityisesti ( sen tiedän että kissanpennun ruuat ovat hyviä odottaville emoille.) Eniten huolestuttaa se synnytys, jos en ole kotona hoituuko kaikki itsestään, ja osaako emo suojata vaaveja muilta kolmelta kissaltani jos ne tulevat liian lähelle ihmettelemään. Miten saan emon synnyttämään johonkin semmoiseen (vaikka pehmustettuun ammeeseen) etteivät pennut lähde vaeltamaan yksinään pitkin asuntoa ja satuta itseään.
Odottava kissa ja sen hoito
4kisua
4929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensinnäkin, onnea pennuista!
Sitten asiaan. Kissat kyllä yleensä synnyttää hyvin, mutta kyllä niillä ongelmiakin on. Siksi pitäisi olla paikalla kun kissa synnyttää, ottaa siis vähän lomaa ja seurailla kissaa. Jos synnytys ei näytä sujuvan, kannattaa eläinlääkärin ja myös päivystävän numerot olla esillä.
Emolle kannattaa tehdä pentupesä. Esim. iso pahvilaatikko jonka päällystää lakanoilla jotka voi sitten vaihtaa synnytyksen jälkeen, koska ne siinä likaantuvat. Siinä kannattaa olla pieni reuna etteivät pennut ennen sopivaa ikää pääse ulos. Yleensä emo ihan itsestään hakeutuu tällaiseen paikkaan ja jos ei on se synnytyksen alettua sinne siirrettävä. Huoneen on oltava rauhallinen ja muut kissat sinne vain jos emo sen hyväksyy.
Kannattaa lukea sellainen kirja kuin Helena koskentalon Kissankasvattajan käsikirja, siinä on paljon tärkeää asiaa mm. synnytyksestä, emon hoidosta ja mm. pentujen elvytyksestä ja muista ongelmista. Pitäisi löytyä kirjastosta, eikä mikään hirveän iso teos läpiluettavaksi ole, tutustu huolella!
Nyt odotusaikana tosiaan emolle voi antaa penturuokaa niin paljon kun se haluaa syödä, muuten asian voi antaa edetä omalla painollaan. Jotkut emot eivät mahansa kanssa yltä pesemään intiimialueitaan loppuaikana jolloin niitä pitää siinä auttaa. Eipä siinä paljon muuta sitten, lue tuo kirja.
P.S. Emoa kannattaa punnita välillä, että näkee miten paino kehittyyy. Myös pennut punnitaan heti syntymän jälkeen ja joka päivä sen jälkeen. Jos paino ei nouse tasaisesti tai jopa laskee jotaikin on vialla. Kissanpennuista noin 5% kuilee ennen 4vko:n ikää, joten siihenkin kannattaa varautua ja olla valmis menemään pennun kanssa lääkärille jos alkaa näyttää pahalta niin tämän voi mahdollisesti välttää.
http://www.ipsitilla.fi/Kasvatus/huoneentaulux.htm
hei
ensiksi onnitelut pennuista.
olen itse samassa tilaanteessa kun sinäkin,mutta en kissoja ole eristänyt toisistaan paitsi mun täytyy topputtella meidän nuorta urosta että ei kiusaa ottavia emoja.
sitten kun on synytys alkanut voi olla syytä muut
kissat siirtää eri huoneeseen että emo saa
rauhan synnyttää pennut.
tiedätkö suunnilleen ajan millon kissa on tullut raskaaksi.
siitä pystyis hyvin laskee millon kanattaa ruveta
seuraa kissaa todella
jos kiinostaa laita sähköpostisi niin voisin antaa lisää käytännön neuvoja
kanssa pentuja odottettavissa
kun kisu alkaa käyttäytyä levottomasti ja etsimään pesäpaikkaa laita sille vaikka laatikko vähän syrjäisämpään paikkaan pehmusteilla (pehmeitä pyyhkeitä alle sanomalehteä jne.) Itse ohjasin kisun juuri ennen synnytystä tähän laatikkoon ja yritin parhaani mukaan pitää hellästi sen siellä jottei se olisi singonnut toiseen huoneeseen koiran luokse juuri ennen ensimmäisen pennunsyntymää (kisu ilmeisesti itsekkin säikähti tilannetta aikalailla) olin läsnä koko synnytyksen ajan vahtimassa ettei tule mitään komplikaatioita ja synnytyksen jälkeen vein kisulle vettä ja hieman kissojen tonnikalaa jotta sai energiaa.. jos kisu oikein väsyy voi näitä tarjota synnytyksen keskelläkin. pennut eivät heti liiku kuin nisille joten siitä tuskin on huolta. muut kissat kannattaa sulkea toiseen huoneeseen synnytyksen ajaksi. Itse annoin raskaus aikana kisulle penturuokaa normaalin ruuan lisänä, kananmunaa, raakaa jauhelihaa, kermaviiliä, kalaa ja vitamiineja. Kaikkea mistä sai paljon ravinteita :)