Renkaiden poltto

Ympäristöhaitat?

Voiko ympäristölle aiheutua jotain vakavaa haittaa, jos joku polttaa satunnaisesti melko suuria määriä auton- ym. renkaita? Saastuuko esim. maaperä, pohjavesi?

6

5725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voidaan jo puhua

      jopa ympäristökatastrofista sen verta paha on renkaidenpoltto. Näkeehän sen jo siitä mustasta savustakin.

      • paska22

        suuret voimalaitokset polttaa pahempia kun renkaita.Kun siellä 150 metriä pitkästä piipusta tulee valkoista, kaunista savua, se on vesihöyryä,Se vesihöyry peittää saasteet, On puhdasta.


      • sitä jotta joku plttaa koto...
        paska22 kirjoitti:

        suuret voimalaitokset polttaa pahempia kun renkaita.Kun siellä 150 metriä pitkästä piipusta tulee valkoista, kaunista savua, se on vesihöyryä,Se vesihöyry peittää saasteet, On puhdasta.

        renkaita ja se on ympäristörikos josta tuleekin mukavat maksut jos kiinni jää.Eli jos näet rengaskokon niin poliisi ja palokunta paikalle heti.


      • selkä taipuu
        paska22 kirjoitti:

        suuret voimalaitokset polttaa pahempia kun renkaita.Kun siellä 150 metriä pitkästä piipusta tulee valkoista, kaunista savua, se on vesihöyryä,Se vesihöyry peittää saasteet, On puhdasta.

        työnnä se nenäsi omaan persreikään ja nuuskase omaa pyllyy vaan, toivottelija.


    • kun kerran kysyit

      Enpä usko maaperän tai pohjaveden saastumiseen. Kumissa ei ole ihmemääriä raskasmetalleja ja tuhka ei ole erityisen vaarallista. Pirunmoinen määrä rautalankaa kyllä jää jäljelle kun rengas palaa, mutta se on pikemminkin roskaavaa kuin saastuttavaa.

      Kumin palokaasut on pahan näköisiä, koska kumin palaessa syntyy suuri määrä nokea. Kumi itsessään on luonnontuote, seosaineina on öljyjä ja pehmikkeitä ja kaikki nekin palavia. Renkaan polttaminen kaatopaikalla ja voimalaitoksen kattilassa ovat tietysti kaksi eri asiaa. Kun kumi palaa kattilassa, savukaasuna tupsahtelee vienosti vesihöyryä (näkyy savuna) ja hiilidioksidia (ei näy).

      Jos naapurini polttelisi autonrenkaita pihallaan, pitäisin kyllä sitä itse niin haitallisena, että kutsuisin palokunnan sammuttamaan rovion.

    • Anonyymi

      Voiko aiheuttaa syöpää :kilju

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      19
      2600
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1659
    3. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1607
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      112
      1579
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      47
      1503
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1434
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1356
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1214
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1137
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1096
    Aihe