Mirtazapini&Painonnousu!!

Olen sairastanut ahdistuneisuushäiriötä ja unettomuutta, elokuusta -07 asti. Ja olen vieläkin saikulla.

Iltaisin otan 45mg Mirtazapinia, ja paino on noussut nopsaan ylipainon puolelle! :( Ennen olen aina ollut hoikka! Lisääkö tuo lääke painoa? Miten pääsisin normaalipainoon takaisin?? Olen nyt n. viikon yrittänyt syödä kevyesti, mutta paino ei laske.. :/ mitä minun tulisi tehdä??

Olisi mukavaa saada apua ja vinkkejä kohtalotovereilta!
9515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Seroquelin kanssa, paino nousi kilon per viikko ja kuukautisetkin katosivat. Painoa tuli yhteensä reilu 20 kg alle vuodessa. Kaiken maailman testit otettiin, kuten kilpirauhasarvot ja kortisolitesti, ja diagnoosiksi jäi lääkkeen sivuvaikutukset. Olin 23 vuotta hoikka, ja lihavaksi muuttuminen masensi minua todella pahasti, varsinkin kun osa ihmisistä on ilkeitä läskirasisteja.

Mielialalääkkeistä:

http://web4health.info/fi/answers/bipolar-antidep-weight.htm

Psykoosilääkkeistä:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveysportti/Dlehti2.tunnista?a=Y&t=H&fname=D92732.htm

Minulla paino jumitti 2 vuotta samoissa lukemissa ja lähti laskuun vasta sitten, kun saatiin mielialaa nostettua uudella lääkityksellä ja harrastin liikuntaa 5 kertaa viikossa. Painonnousuun vaikuttaneen lääkkeen annostuksen pienentäminen tai kokonaan lopettaminen ei valitettavasti takaa laihtumista.

Äänestä
  • Mirtazapin todellakin lihottaa, vajaan vuoden syönnin jälkeen paino nousi melkein 20 kiloa, tosi vaikea saada pois, helskutin hyvä lääke, ja auttoi todellakin unettomuuteen, mutta vaihdettu sitten ataraxiiin joka on astmalääke ne vain väsyttävät enemmän päivällä kuin mirtazapin, mun tilanteessa oli pakko lopettaa, kun verenpaineet ovat aika katossa, niihinkin lääkitys ja toinen verenp. lääke lihottaa myös, mutta ei niin pahasti. Masennus lääkettä syön muuten cymbaltaa, joka vie ruokahalua, mutta lääkkeen aloitus tekee pariksi viikoksi oksennusta aamusta iltaan ja mun on pakko käyttää siihen pahoinvointiin lääkitystä jos tullut jostakin syystä taukoa.

    Äänestä

  • Mappi kirjoitti:

    Mirtazapin todellakin lihottaa, vajaan vuoden syönnin jälkeen paino nousi melkein 20 kiloa, tosi vaikea saada pois, helskutin hyvä lääke, ja auttoi todellakin unettomuuteen, mutta vaihdettu sitten ataraxiiin joka on astmalääke ne vain väsyttävät enemmän päivällä kuin mirtazapin, mun tilanteessa oli pakko lopettaa, kun verenpaineet ovat aika katossa, niihinkin lääkitys ja toinen verenp. lääke lihottaa myös, mutta ei niin pahasti. Masennus lääkettä syön muuten cymbaltaa, joka vie ruokahalua, mutta lääkkeen aloitus tekee pariksi viikoksi oksennusta aamusta iltaan ja mun on pakko käyttää siihen pahoinvointiin lääkitystä jos tullut jostakin syystä taukoa.

    samoin on käynä mehelleni...... eli lihonnu on.

    Äänestä

on varmaan salaliitto kun ne määrää ihan tahallaan lääkkeitä jotka lihottaa, vaikka on olemassa semmosia mielialalääkkeitä mitkä ei nosta painoa esim. Seronil, Efexor depot. Ne haluaa että potilaista tulee ylipainoisia ja ne masentuu siitä vielä enemmän.

Äänestä
  • Seronil oli aikanaan ensimmäinen psyykenlääke, jota kokeilin. SSRI-lääkkeillä ei ole minuun mitään tehoa, ja SNRI-lääke Efexor menetti tehonsa pidemmässä käytössä. Trisyklisillä masennuslääkkeillä on yleensä ruokahalua lisäävä vaikutus, enkä uskaltanut ottaa niitä, vaan kokeilin MAO-estäjä Aurorixia ensin, ja se oli tehoton. Aloittaessani Triptylin pelkäsin lihovani lisää, mutta eikö mitä: rupesin laihtumaan saman tien.

    Äänestä

Lisääkö tuo lääke painoa?


Ei lääke itsessään lihota, vaan sinä syöt enempi kun ruokahalu kasvaa. Olen syönyt mirtatatsapiinia vuoden päivät ja laihduttanut 15kg samalla. Itsestä se on kiinni mitä suuhun laittaa. Täytyy syödä sen verran mitä oikeasti tarvii ja kuluttaa, ja välttää ottamasta mielitekoihin ruokaa.
Ei se painonnousu ole ongelma, jos vain osaa hillita ruokavaliotaan ja syö saman verran kuin ennenkin. Se on haastavampaa, mutta mahdollista.

Äänestä
  • Kyllä tietyllä lääkkeillä painon nousee, vaikka syö entiseen tapaan. Mirtatzapiini on yksi niistä. Totta on myös se, että se lisää ruokahalua. Psyykelääkkeillä on tapana vaikuttaa aineenvaihduntaan.

    Äänestä

  • härkä kirjoitti:

    Kyllä tietyllä lääkkeillä painon nousee, vaikka syö entiseen tapaan. Mirtatzapiini on yksi niistä. Totta on myös se, että se lisää ruokahalua. Psyykelääkkeillä on tapana vaikuttaa aineenvaihduntaan.

    Miksi paino ei laske, vaikka olen viikon pitänyt ruokapäiväkirjaa ja syönyt kevyesti.. :((

    Mikä auttaisi??

    Syön mirtazapini 45 mg iltaisin..

    Äänestä

  • Anna-81 kirjoitti:

    Miksi paino ei laske, vaikka olen viikon pitänyt ruokapäiväkirjaa ja syönyt kevyesti.. :((

    Mikä auttaisi??

    Syön mirtazapini 45 mg iltaisin..

    mut viikossa ei kai laihdu kauheesti. Jos pidät ruokapäiväkirjaa kuukauden laihdut, kunhan kulutat enemmän kun syöt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anna-81 kirjoitti:

Olen sairastanut ahdistuneisuushäiriötä ja unettomuutta, elokuusta -07 asti. Ja olen vieläkin saikulla.

Iltaisin otan 45mg Mirtazapinia, ja paino on noussut nopsaan ylipainon puolelle! :( Ennen olen aina ollut hoikka! Lisääkö tuo lääke painoa? Miten pääsisin normaalipainoon takaisin?? Olen nyt n. viikon yrittänyt syödä kevyesti, mutta paino ei laske.. :/ mitä minun tulisi tehdä??

Olisi mukavaa saada apua ja vinkkejä kohtalotovereilta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu