pieni pähkinä purtavaksi...
Riina
282848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Eka sain tuloksen 129 ja sit sain 108 ku valitsin vastaukset ihan summamutikassa ja väitti vielä, että oli hieman keskitasoa parempi tulos...
Onko tuo paljon vai vähän, mikä on keskiarvo?
On siinä vähän liikaa, mutta epätarkempiakin on tullut vastaan.
Anteeksi tyhmyyteni (opiskelen VAIN ammattikorkeakoulussa) tämä allaoleva kymysys oli tarkoitettu sinulle. Tässä siis samainen kymysys uudestaan...Ps.älä hermostu;)
Korjaan vielä. Nimim. sivustakatselija,joka totesi omasta testi tuloksestaan (Äo 156)osuvasti
"On siinä vähän liikaa, mutta epätarkempiakin on tullut vastaan"
Joko olet voittanut tieteiden Nobel-palkinnon?
...mutta tiedän älykkyysosamääräni.
148 tuli, joka on taasen kolmisenkymmentä pointsia alle "oikean" Äo:ni. Vaikuttaisikohan rempseä nousuhumala testin lopputulokseen ;) Mutta oikeasti ihan hyvän oloinen testi, varmasti tuonkin avulla saa ainakin jonkinlaisen kuvan omasta järjen valosta. Täällä voi tehdä sitten muitakin testejä:
http://www.eskimo.com/~miyaguch/
Hassu juttu. Joskus oon saanu jossain toises testis jotain 130-140 väliltä. Oishan toi ihan ok tulos jos PITÄIS PAIKKANSA. Mie kun opiskelen tuolla ammattikorkeakoulussa vaan:)
no täälläpä älykästä porukkaa on (tai sitten epärehellistä). minä opiskelen lääkiksessä "sentään" ja sain vain 120, täyttä paskaa moiset testit.
No joo olkoon. Lääkäriksi opiskelu on mielestäni ihan kunnioitettavaa, varsinkin siinä tapauksessa jos sieltä koulusta vielä myöhemmin jopa valmistuukin:) Joo-o, mutta eipä taida kannattaa ainakaan tuohon testiin uskoa. Tämän tutkimuksen http://www.hut.fi/u/tileppan/tutkimus/alykkyys.html
tietojen mukaan lääkäreiden keskimääräisen äö:n pitäisi olla 130 pintaan. Itsessäni olisi samaisen tutkimuksen mukaan sitten jo professori ainesta:) No kaksi edellistä kirjoittajaa olisikin sitten huipputiedemiehiä:) Fiksua porukkaa täällä!
Tässä muuten toinen hyvin mielenkiintoinen älykkyystesti, taatusti parempi kuin edellinen
http://www.avaruusmies.com/jokes/finnish/218.html
Eipä sitten muuta kuin kaikkea hyvää & onnea lääkäriopinnoille!
Korjaan vielä. Nimim. sivustakatselija,joka totesi omasta testi tuloksestaan (Äo 156)osuvasti
"On siinä vähän liikaa, mutta epätarkempiakin on tullut vastaan"
Joko olet voittanut tieteiden Nobel-palkinnon?
no vähän oli kai rehvakkaasti sanottu tuo "sentään", mutta kuitenkin, kuten sanoit kyllähän se kunnioitettavaa on, kuten muutkin korkeakouluopiskelut. Ps. en tiedä 5 vuoden kokemuksella ketään, joka EI olisi valmistunut lääkiksestä, tämä ei tarkoita sitä että opiskelu olisi helppoa, toisissa kursseissa on hyvinkin paljon työtä
"Tämän tutkimuksen http://www.hut.fi/u/tileppan/tutkimus/alykkyys.html
tietojen mukaan lääkäreiden keskimääräisen äö:n pitäisi olla 130 pintaan"
Varsinainen tutkimus onkin. Siis tuollaiset taulukot (H.J. Eysenckin 1970-luvulla tekemään tutkimukseen perustuvassa taulukossa on esitelty ammattiryhmien keskimääräisiä älykkyysosamääriä.) ovat vain tietynlaista yhteiskunnassa vallitsevaa ideologiaa heijastelevia: toisin sanoen tiedemiehiä ja lääkäreitä arvostetaan enemmän kuin vastaavasti taulukon alapäässä olevia työläisiä jne.
Aika huvittavaa että sivuston tekijä kertoo meille myös Forrest Gumpin äo:n, 60. Siis mitä? Tässähän on kyse fiktiivisestä henkilöstä,miksi häneen pitää viitata? Lisäksi sivulla on linkki toiselle sivustolle, jolta löytyy historian merkkihenkilöiden äo:n arviointia.Hih!
Jaahas. Mietinpä vain, että noinkohan noiden historiallisten henkilöiden äo:n laskeskelu on kovinkaan kaukana tuosta Forrest Gumpiin viittaamisesta. Toisin sanoen, lähinnä fiktiota taitaa tuo merkkihenkilöidenkin äo:n arvionti olla.
en kai väittänyt, että olisin itsekään ottanut "tutkimuksen" tietoja kovin vakavasti, vai?
Et otattunut et, enkä itse asiassa siihen viitannutkaan.
Siis tuo testihän mittaa avaruudellista hahmotuskykyä jne., ei se tarkoita sitä että lääkiksen opiskelijoiden pitäisi saada niin ja niin paljon, amk-opiskelijoiden se ja se pistemäärä jne. Eri ihmiset hallitsevat testin mittaamat asiat eri tasoilla ja niistä riippumatta pyrkivät itseään kiinnostaviin oppilaitoksiin. Eli pointti on, se että jos paskakuski saa enemmän pisteitä kun lääkäri EI tarkoita sitä että testissä olisi jotain vikaa.
Eri asia onkin onko testissä vikaa ja mitä se todellisuudessa mittaa mutta koittakaa nyt käsittää että se tulos EI riipu välttämättä koulutustaustasta vaikka saattaa olla että testissä menestyvät ovat keskimäärin useimmin korkeakouluopiskelijoita kun duunareita.
Eipäs nyt riehuta. Keikkasit muuten mun nimimerkin, no ei se mitään:)
Kyllä tuon kirjoittamasi tosiasian varmaan tietävät kaikki, jot ei siitä kannata täällä mesota niin kovasti, eihän?
No niinhän siinä testin etusivullaki sanotaan että "Tämä älykkyystesti mittaa VISUAALISTA ja
LOOGISTA älykkyyttä - eikä sano mitään esim.
inter-, intrapersonaalisesta, verbaalisesta, musikaalisesta, motorisesta ja tuskin spatiaalisestakaan (tilantajua mittaavasta) älykkyydestä." Tyhmää vaan kun sitä ei voi keskeyttää tai siis saada tulosta ennen ku 20 min on täynnä. Sain tuloksen 144.
ÄO testien keskiarvonhan pitäis olla 100. Siitä alaspäin on keskim. huonommin ja päinvastoin. No tiedän tässä reilu 10 tyyppiä jotka on nyt tehny ton testin ja huonoin tuloskin on päälle 120. Eli ei kannata luulla itestään liikoja vaikka sieltä 150 rapiseekin..
Johtuisko siitä että keskiarvoa "tyhmemmät" ei uskalla kyseisiä testejä edes tehdä? ;)
No ei, mutta jotenki en jaksa mitenkään uskoa että älykkyysosamäärien keskiarvo todella olisi 100. Joo, joo Gaussin käyrä jne. Mutta silloinhan 169 älykkyysosamäärän omaava ihminen olis samanmoinen kummajainen kuin joku toinen 31 älykkyysosamäärällä... Enkä usko että kenenkään ihmisen älykkyysosamäärä on niin alhainen enkä myöskään tunne itseäni mitenkään kummajaiseksi...
Kannattaisi uskoa, sillä usean vaikeavammaisen älykkyysosamäärä on niinkin alhaalla kuin alle 20 (en tiedä, onko tulos tällöin testattu vai approksimoitu). Persoonallisuuspsykologiassa tämän rajan alittavia henkilöitä kutsutaan "idiooteiksi". Muista, että Gaussin käyrän vasenta puoliskoa kansoittaa vain yksi keskihajonnallinen ns. tavallisia mattimeikäläisiä. Henkilöt, joiden äo on alle 70 ovat enemmän tai vähemmän vammaisia.
Ovatko siis samalla logiikalla henkilöt joiden äo on 130 tai yli jotenkin poikkeavia?
luuletko, että huonon tuloksen saaneet viitsivät tänne tuloksiaan laittaa?
Kai tässä sitten aika tyhmä ollaan, vaikka yliopistossa opiskelen ja opinnot ovat sujuneet ihan hyvin. Olen opiskelut myös joitain matemaattisluonnontiet.aineita. Tuntuu tosiaan, että vain testissä hyvin menestyneet laittavat tuloksen tänne. Alussa kiirehdin, kun menin suoraan linkistä. Testi on aika tyhmä, kun aikaa ei mitata ja ei auta mitään, vaikka testin tekisi nopeammin.
ja kehtasit vielä tulla tänne kertomaan:)
Joko kävit tekemässä tämän toisen "älykkyystestin"? http://www.avaruusmies.com/jokes/finnish/218.html
Josko vaikka oisit nero sittenkin:)
"Jos joku laskee ensi yrittämältä kuusi F-kirjainta on nero." Kyllä tässä neroja varmaan ollaan :) Oon tosin nähny ton ennenki ja sillon löysin muistaakseni 5.
Tässä testissä meni paremmin.
Minäkö otan tosissaan testit;).
...johtuisikohan ks testin keskimääräistä korkeammat tulokset siitä, että suuri numeroiset diplomit menevät paremmin kaupaksi, kuin idiootin paperit.