Minun grand scenicistä lakkasi käsijarru toimimasta.
Mika oli johdoissa. Olin ajanut pohjan kiviin ja välikaapeli oli vioittunut.
Vika oli tosi vaikea löytää ja korjat penkkien alta.
Osat 20 €, työ 400 €
automaatti käsijarrun vika selvisi
10
8526
Vastaukset
- ranskalaista
autoa. Onneksi on saksalainen ja japanilainen auto.
- Freiburg
ja pointtisi on siis se, ettei saksal. eikä japanil. autolla voi pohja osua kiviin. Hyvä niin.
- oikein.
japanissa valmistettu? jos on niin miten oot saanut
korin kestämään? - mja
Freiburg kirjoitti:
ja pointtisi on siis se, ettei saksal. eikä japanil. autolla voi pohja osua kiviin. Hyvä niin.
tai voi, mutta japanilaisissa autoissa ei vielä ole edes nähty sellaista ihmettä kuin sähköinen käsijarru. Renault oli (tietenkin) ensimmäinen, 2001 Vel Satis. Nyt niitä on Renaultien lisäksi joissain BMW:n ja Audin malleissa sekä VW Passatissa.
- muuta mullistavaa
mja kirjoitti:
tai voi, mutta japanilaisissa autoissa ei vielä ole edes nähty sellaista ihmettä kuin sähköinen käsijarru. Renault oli (tietenkin) ensimmäinen, 2001 Vel Satis. Nyt niitä on Renaultien lisäksi joissain BMW:n ja Audin malleissa sekä VW Passatissa.
Rellu on sitten kehitelyt ?
Niin jotain toimivaa, en nyt tarkoittanut esim. sähkövikoja, vaan............! - mja
muuta mullistavaa kirjoitti:
Rellu on sitten kehitelyt ?
Niin jotain toimivaa, en nyt tarkoittanut esim. sähkövikoja, vaan............!Minulla on ollut Scenic 2004 lähtien, eikä ole ollut ainoatakaan sähkövikaa.
Kyselet mitäs Rellu on kehitellyt. Onhan se kehitellyt monenlaista, esimerkiksi ensimmäisenä maailmassa CSV-tila-auton vuonna 1996 eli Meganen pohjalle rakennetun Scenicin . Konseptin kopiominen kesti nopeimmillaan 3 vuotta kun Opel sai rakennettua Astran pohjalle Zafiransa 1999. Toyotalla kesti melkein 10 vuotta ennekuin niiden CSV (Verso) saatiin aikaiseksi.
Monet varusteet, kuten automaattisesti irroittava sähköinen käsijarru tai vaikkapa alas kääntyvä repsikan selkänoja kehiteltiin ensimmäisenä Relluun. Varsinkin viimemainittu on todella kätevä kun kuljettaa sisällä pitkiä tavaroita. - tekee ranskalaista
Miksi muutoin tällä sivustolla viihtyisit.
- lähdetään siitä
muuta mullistavaa kirjoitti:
Rellu on sitten kehitelyt ?
Niin jotain toimivaa, en nyt tarkoittanut esim. sähkövikoja, vaan............!Että Japanilaiset eivät ole suoranaisesti kehittäneet yhtään autoa itse. Kaikki Japsi kotturat ovat teollisuusvakoilun tulosta,siinä pääsyy huonoon laatuun.
- renaultGS
Jos renaultin automaattisessa käsijarrussa on vika niin ole yhteydessä [email protected]
- brave2K9
ähh ...
kasijaru.com ei auttanut.
Takaboxi oli pimeä kun lähetin sen ja yhtä pimeä se oli kun sain sen takaisin.
Vika tuskin on takaboxissa vaan ehkä etukortissa tai releessä tai ...
sulakkeet on kyllä kunnossa.
Tuon kokeilun jälkeen olen 350 € 50 € postimaksuja köyhempi.
En suosittele enää ... jos oireet on samat kuin minun käsijarrussa.
ähh .. on alettava taas alusta ... yritän löytää tyypin joka oikeasti ymmärtää jotain sähköisistä käsijarruista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481997Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221027
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907