Miten saan kuvan näkymään televisioon valvontakameralta.Laittet ovat TF 400PVRc / jvc/jmk lähetin yksikkö
gikiboksi-valvontakamera
issoo
6599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikö tuo valvontakamera ole ihan analoginen, eli sillä ei ole mitään tekemistä digiboksin kanssa. Toki signaali periaatteessa voidaan vetää digiboksin läpi, jos TV:ssä ei ole vapaata liitäntää.
haluan tallentaa giboksille valvonta kameran kuvaa,mitenkähän tämä onnistuu ?
luultavasti ei onnistu yhtään mitenkään. ei digiboksilla noita scart-sisääntuloista tulevia signaaleja voi tallentaa.
osta kiintolevytallennin tai käytä olemassaolevaa tietokonetta palvelimena joka tallentaa.
esim linuxiin on loistava softa motion, jonka saa vaikka tallentamaan vain silloin kun kuvassa on liikettä.
http://www.lavrsen.dk/twiki/bin/view/Motion/WebHome
sisältää myös oman web-palvelimen joten kameroita voi tarvittaessa katsoa ulkopuolelta toisella tietokoneella tai vaikka kännykän selaimella.
eikö onnistu silloinkaan ,kun otan scartin kautta
liitämmät kaksi johtoa
Ei onnistu kotikonstein, digiboxilla. Hanki joku kovalevytallennin jos haluat analogista valvontakuvaa tallentaa.
Opettele nyt ihan ensimmäisenä kirjoittamaan kunnolla. Mikä "gikiboksi"? Mikä "giboksi"? Mitkä "liitämmät"?
Oli nuo edelliset mitä oli, niin ei onnistu. Digibokseilla ei voi tallentaa ulkoisista lähteistä. Ainoastaan tv-lähetyksiä niillä voi tallentaa.
Hanki valvontakamerajärjestelmään tarkoitettu kuvantallennin, esim. http://www.elektrolinna.fi/kauppa/index.php?ryhma=H0045H135&infosivukoodi=SEC-DVR200
Tuohon saa neljä kameraa kiinni ja kaikkia kameroita pystytään tallentamaan samaan aikaan. Pystytään myös määrittelemään että tallennus alkaa vasta kun kamera havaitsee liikettä tai, että tiettynä aikana jatkuva tallennus yms. Tallennuksen aloitus myös erillisistä sensoreista esim. liiketunnistin, lasinrikkomistunnistin, ovitunnistin yms. Tuohon saa myös hälyttimen kiinni, kun kamera tai joku sensoreista havaitsee liikettä, alkaa sireeni huutamaan ja kuva tallentumaan. Havaitsemisherkkyyttä voi säätää yms.