Hermot mennee

Auno

Muutoin kaapeli(sonera)toimii kuin junan vessa yleensä, mutta aina kun avaan aamulla tietsikan - ei yhteyttä verkkoon- menee monta tuntia jotta yhteys avautuu - vaihdoin modeeminkin thomsoniin- ei pelitä- kyselee jotain puhelinyhteyksiä- onkohan joku modeemikaappaus mahdollista kaapelissa? Vai voisko olla vistan vika tai joku perkeleen virus koneessa.

7

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdotus vain

      Welhon kaapelimodeemiyhteyteen! Toimii varmasti kuin paraslaatuinen sveitsiläinen kello!
      Taitaa olla nyt hyvä tarjouskin Welholla uusille nettiliittymän hankkijoille.

    • menee ellet sitten ilman

      kunnollista viirusturvaa ole.Käyttää konettasi bottiverkkona.Lataas se nokian irternetavustaja se korjasi minun yhteyden helposti.

      • OBAMAM

        MITÄ TUO TARKOTTAA? MULLA ON SONERA(LUE PASKAN)
        VIRUSRTURVA


    • vesku_orig

      eihän tuolla ole mitään tekemistä operaattorisi kanssa. Windowsin asetuksiin sun tarttee mennä ja laittaa lähiverkkoyhteys ykköseksi. Puhelinverkkoyhteydet voit heittää roskiin...

      Ja tiedoksi sinne Welhon myyntimiehelle; kannattaa selvittää miten kaapelinettitarjonta (ja missä) toimitetaan!

    • gemminki

      lopeta koko kaapelipaska! kärsin 5 vuotta milloin mikäkin ongelma ja ei pääse nettiin .lopulta itse liityin saunalahden mobile nettitikunkäyttäksi ja loppui ongelmat siihen...ja sama nopeus kypän halvemmalla!

    • Sonera-asiantuntija

      Kuten aikaisempi kirjoittaja totesikin, Sonera Laajakaista -yhteyttä käyttäessäsi, et tarvitse tietokoneellasi puhelinverkkoyhteys -kuvaketta. Tämän yhteyskuvakkeen voi siis poistaa tietokoneelta ellei tietokonetta ole tarkoitus käyttää toisaalla puhelinverkkoyhteyden kautta.

      Kuvauksesi perusteella kuulostaa, että ongelma voi olla tietokoneen verkkoasetuksiin liittyvää. Ongelman selvittämiseksi voi olla apua esimerkiksi tietokoneelle asennettavasta Internet Avustaja -ohjelmistosta, jonka avulla oikeat verkkoasetukset voi ottaa käyttöön ja tarkistaa. Voit ladata Avustajan osoitteesta: http://www.sonera.fi/Asiakastuki/Laajakaistatuki/Internet Avustaja#Info

      Katso myös palavatko modeemin valot oikein, silloin kun ongelma ilmenee. Jos valot eivät pala oikein, koita ensin modeemin sammuttamista muutamaksi minuutiksi.

      Jos ongelma jatkuu, voit toki olla yhteydessä myös vikapalveluumme 0206 90101 (pvm/mpm) ongelman aikana. Näin selviää, toimiiko yhteys verkkomme osalta oikein.


      T: Sami Soneran asiakaspalvelusta

      • Nimetön

        HELLOU!Kuka viisas teillä soneralla on keksinyt rahastuskeinon kuin "puherobotti"joka ottaa selville vikaa selvitellessään tietoja jos ymmärtää mitä tuohtuneella vastapuolella on asiaa!"anteeksi toistaisitteko?"En ymmärtänyt,yhdistän teidät lähimmälle asiakasneuvojalle.."aikaa kuluu ja ppm:ät naksuu muista enempi kuin SONERAN omista matkapuhelinliittymistä.Ei voi kuin sääliä teijän asiakaspalvelijoita jotka saavat syyttään kuulla kaiken mahollisen paskan mitä SONERAN asiakkailta kuulevat vika tilanteissa.Pitäs istuttaa päättävä johto kuulemaan sinne mitä ovatten saaneet aikaseksi!Yleensä firmat yrittävät pitää huolta asiakkaistaan että tulevat seuraavankin kerran,mutta sonerallahan tämmöstä huolta ei ole..toivon mukaan tekniikka kehittyy peräkylillekkin ja tämmösestä PASKASTA pääsis eroon!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5070
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1269
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1133
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      979
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe