Heips! Onko kukaan lähtenyt alkuraskauden aikana etelään? Tarkoitus olisi tehdä vielä jokin reissu pidemmälle, ennenkuin raskaus etenee. Jossakin luki, ettei solariumiin kannata mennä raskaana, kun tulee "maksaläiskiä". Tapahtuuko siis näin myös auringossa? Tarkoitus olisi mennä siistiin ja ei niin kuumaan kohteeseen. Kiitos etukäteen jos jollain kokemuksia=)
Etelään rakaana?
5
532
Vastaukset
- tarkkana
No auringosta en niin huolisi, mutta ruuan kanssa sun pitää olla tarkkana. Syö lähinnä kaikkea paistettua. Esim. italiassa maaperässä toksoplasmaa ja muuta eli siellä kasviksetkin vaarallisia. ja parmankinkkua voi olla jopa salaatissakin! Huh. Majoneesipitoisia leipiä pitää välttää koko etelä-euroopassa ja lisäksi juusto saattaa olla jotain mozzarellaa...
Jos olet menossa etelä-eurooppaan, lue tuo ketju: http://www.helistin.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=37140&sid=a4b2dfd0021bfd94ef521bae177cc612 - Kaikkea kanssa
Miten luulet siellä etelässä niitten synnyttyvän ja odottavan?
- mutta...
Italiassa on aika pitkä kiellettyjen elintarvikkeiden lista odottajille ;) Onhan se helppoa olla suomessa raskaana...
- syyskuussa
ja sillon viikkoja oli muistaakseni 18. Ruoan kanssa olin tarkkana, en syönyt kasviksia (Paitsi kerran, kun hampurilaisen välissä sattui olemaan salaattia ja se tuli syötyä ainuana kasviksena koko reissulla) enkä hedelmiä (kun ne huuhdottiin paikallisella vedellä ja juomissa en käyttänyt jäitä. Muuten söin ihan normaalisti, kanaa, lihaa. Aurinkoa otin normaalisti, eikä mulle mitään maksaläiskiä ole tullut. Tosin pahoinvointikin vaivaisi vielä edelleen tuolla reissulla että ei sitä jaksanutkaan auringossa olla kokopäivää.
Nyt loppusuoralla viikolla 38 :) - tavallista paremmin
Kyllä pigmentti kasaantuu erilailla raskauden aikana ja iho reagoi aurinkoon erilailla. Itse olen ollut molempien raskauksien aikana ekalla kolmanneksella etelässä. Ensimmäisessä raskaudessa en tajunnut niin hyvin suojautua, tuli maksaläiskiä rintaan ja kasvoihin, toisessa olin jo oppinut, joten suojasin kasvot korkealla kertoimella ja vietin aika paljon aikaa varjossa. (oli muutenkin aika huono olo, joten auringon paahde ei houkutellut kovin paljoa)
Aktiivista auringon ottoa en siis suosittele. Kaunis rusketus on hetken ilo, mutta maksaläiskistä ei oikein tahdo päästä eroon, joten ne pysyy riesana. (olen kokeillut kaikenmaailman kosmetologin suosittelelmia vaalennusrohtoja heikoin tuloksin)
Ruoka-asiassa olen samoilla linjoilla kun edelliset. Varovainen kannattaa olla, ruokapaikan hygienisyyteen kiinnittää erityistä huomiota ja salaatteja ym. välttää, jollei ravintola ole tasokas. Lihojen ja kalojen kypsyydestä kannattaa varmistua ja muistaa, että usein juustot ulkomailla ei ole pastöroidusta maidosta tehtyjä.
Muuten voi ja kannattaa ilman muuta lähteä roissuun vielä noin alussa raskautta, kun voimia kävelemiseen ym on vielä hyvin. Tosin vauvankaan kanssa ei ole pöllömpää reissata, ainakaan jos ei ole kyseessä kovin haastava tapaus. Vaunuissahan käärö kulkee kätevästi mukana ja jos imetät, on eväätkin koko ajan mukana :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974339Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293243No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10979
- 152976
- 6904
- 20864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12852- 26805