Pajero

Diesel moottorilla

vm.-90-96.
Olen hankkimassa edellä mainituuta autoa, mihin kannattaa kiinnittää huomio käytetyssä.
Joko ko. malleissa koneet kestävät, aiemmissa lienee ollut ainakin kansiongelmaa ja jotain heikkouksia vaihteistoissa, mistä Vm. lähtien ongelmat ovat poistettu/korjattu.

1

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjä.

      Vaihteisto vahvistettiin 1.Gen mallin lopussa, 89-90, niin sanotuksi Canter(kuorma-auto) pohjaiseksi lootaksi. Tätä ennen laatikko oli peräisin Galantista. Tosin, kyllä laatikon kuin laatikon mistä tahansa autosta voi rikkoa väärällä käytölla.

      Moottorit, 2,8 voisi olla se kestävämpi ja se oli muistaakseni jo ketjulla? Joku voisi vielä varmistaa tuon tiedon. Onhan siinä myös selvästi enemmän ruutia kuin pienemmässä.

      Eikai pajeron moottorit erityisen heikkoja ole koskaan olleet, mutta alumiinikantinen moottori, jos lämmön ei anneta tasaantua kovan vaikkapa kärryn vedon jälkeen, koituu siitä pitkällä aikavälillä ongelmia. Kaikissa alumiiniknatisissa tämä juttu, ei ole mitenkään erityinen mitsujen ongelma, vaan kaikkien saman tyyppisten koneiden ongelma, myös mm. toyotan. Tosin onkai siihen silti tullut kehitystä kun uudempiin tullaan. Oikealla käytöllä sen iäksi voisi olettaa ainakin sen 400tkm, ovat kestäneet huomattavasti pitempäänkin.

      Täältä löydät kuitenkin lisäinfoa.
      http://www.mitsubishiclubfinland.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      68
      4537
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      70
      4292
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2947
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      69
      2854
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      22
      2156
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      58
      2008
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1689
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      111
      1383
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1298
    Aihe