Kannattaako hankkia hamsteri??
kannattaako
7
432
Vastaukset
- irkku
Kyllä ja ei.
- puolia: Hamsu nukkuu päivät, juoksee ja mekastaa yöt. Pissa voimakkaan hajuista. Lyhyt elinikä. Kääpiö 2 x kalliimpi hankkia.
puolia: Ei vaadi talutusta, viihtyy yksin, syö vähän, "katselueläin", vie vähän tilaa.
Lemmikin valinnassa sen hoitoon käytettävissä oleva aika ja oma viitseliäisyys, allergiatekijät jne. ratkaisevat paljolti, millaisen eläimen voi ottaa.
Hamsteri on kiva aikuistenkin lemmikkinä. Meillä on talvikko (albino).- Kati
Jos haluat pienen lemmikin, niin sitten. Hamsteri ei ehkä ole se paras mahdollinen jos haluat sylissä viihtyvän tai muuten erityisen seurallisen kaverin. Syyrialaiset ovet kuitenkin minun kokemukseni mukaan mukavan kesyjä ja helppo käsitellä. Ja suloisia tietysti. Hoito on helppoa, hamsteri yleensä käyttää pissanurkkaa joten häkkiä ei tarvitse ihan joka välissä putsata kokonaan kunhan puhdistaa pissanurkan. Virtsa ei haise yhtä paljon kuin esim. hiirellä. Omat hamsterini heräävät yleensä noin kahdeksalta, mikä on minulle ihan hyvä koska päivät kuluvat opiskelujen parissa ja hommaa on kotiin tultuakin. Kun on aikaa rentoutua, hamsterit alkavat köpiä ulos koloistaan ja mukavahan niiden kanssa on touhuta silloin :).
Pohdi mitä toivot lemmikiltäsi. Syyrialainen hamsteri on mukava lemmikki, jos olet hankkimassa jyrsijää! :) - Tiipukka
Talvikoitten värit ovat:
- safiiri
- normaali
Kuviot
-helmi
Eli: helmiäissafiiri, helmiäisnormaali, normaali, safiiri. Luultavasti sinulla on campbelli, sillä niitten värissä on albinoa (valkoinen turkki, punaiset silmät), mutta helmiäsisafiiri on vaalea väri, vaikka siinäkin näkyy selkäjuova, joten olet kait erehtynyt rodusta tai väristä. - irkku
Tiipukka kirjoitti:
Talvikoitten värit ovat:
- safiiri
- normaali
Kuviot
-helmi
Eli: helmiäissafiiri, helmiäisnormaali, normaali, safiiri. Luultavasti sinulla on campbelli, sillä niitten värissä on albinoa (valkoinen turkki, punaiset silmät), mutta helmiäsisafiiri on vaalea väri, vaikka siinäkin näkyy selkäjuova, joten olet kait erehtynyt rodusta tai väristä.Talvikolla/helmiäissafiirilla voi siis olla punaiset silmät? Hamsullamme on raita selässä, mutta sen sisaruksilla eläinkaupassa oli tummemmat värit. Olen aina luullut, että vain albiinot ovat punasilmäisiä. Vastaustasi kiitollisena odottelen.
- Tiipukka
irkku kirjoitti:
Talvikolla/helmiäissafiirilla voi siis olla punaiset silmät? Hamsullamme on raita selässä, mutta sen sisaruksilla eläinkaupassa oli tummemmat värit. Olen aina luullut, että vain albiinot ovat punasilmäisiä. Vastaustasi kiitollisena odottelen.
Voitko mailata minulle: [email protected]
Talvikoilla ei voi olla punaisia silmiä.
- hamsu
musta ne on ihania pieniä vipeltäjiä ja jos on vihainen ne auttaa ne on kilttejä
- Anonyymi
Joo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472455
- 1761694
- 921578
- 691533
- 79914
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6875- 68851
- 59825
- 61798
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes152745