Valmennuskurssin peruutus

onnistuuko?

Kysyn ihan yleisellä tasolla, että onko kukaan onnistunut perumaan jo maksettua valmennuskurssia? Olen tietoinen siitä, että tuskin he koko summaa palauttavat, mutta edes osan? Entä mikä kävisi hyväksyttäväksi syyksi peruutukseen?

Itselläni on sellainen tilanne, etten pystykään osallistumaan ja olisi kiva saada osa rahoista takaisin.

Olisin kiitollinen, jos joku osaisi auttaa. :)

2

1211

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilanteesta ja firmasta

      Varmasti jotain saat takaisin, useinhan käytössä on varausmaksu, jota ei palauteta, mutta muu hinta palautetaan. Tässä saattaa olla jokin aikaraja tosin, eli mitä aiemmin peruu, sen varmemmin saa rahaa takaisin. Tutki kuitenkin tilanne sen kurssijärjestäjän osalta, mikä kursseille oot menossa - varmasti nettisivuilta, esitteistä ja varausvahvistutkisista yms selviää. Lisäksi jos kurssin oppimateriaaleja on jo sinulle toimitettu, voi olla että joudut myös ne maksamaan.

      Se, saatko jopa varausmaksun takaisin, riippuu siitä mikä on tuo "sellainen tilanne" joka sulla on, ja millainen kurssijärjestäjän käytäntö on. Olen esimerkiki kuullut, että vakavasti sairastunut sai kaiken takaisin, mutta sen taisi järjestäjä tehdä hyvää hyvyyttään.

      Mutta aamulla puhelin käteen, ja soittamaan kurssijärjestäjälle. sillä tavalla se selviää.

    • Pitää

      Käsitin kirjoituksestasi olet jo maksanut koko summan, silloin sinä varmaan saat koko summan takaisin kun et sitä ensin maksanut varaus maksuna vaan koko valitsemasi kurssin .
      Näin ei voida puhua tai huomioida varaus maksua laisinkaan vaan palautus pitää olla täysi .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1190
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1128
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      117
      1060
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      970
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      950
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      775
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      731
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      686
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      659
    10. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      32
      630
    Aihe