yksilön fyysistä, psyykkistä ja sosiaalista toimintakykyä?
Kiitos vastauksista etukäteen:)!
Millä keinoin voisi tukea ...
5
363
Vastaukset
- työntekijän vai asiakkaan?
Jos kyse työntekijästä, niin : Mukava ja joustava työilmapiiri. Kivat asiakkaat. Tarpeeksi vapaa päiviä ja mahdollisuus vaikuttaa omiin työvuoroihin. Hyvä työntekijä tilanne töissä, jotta jokainen ei joudu revittelee kahden ihmisen edestä.
- katsoen.
Miten asiakkaan toimintakykyä voisi tukea noilla kolmella alueella?
- esim. näin...
katsoen. kirjoitti:
Miten asiakkaan toimintakykyä voisi tukea noilla kolmella alueella?
Sosiaalinen puoli: Tarpeeksi virikkeitä. Kotihidossa päivätoimintaa esim 1krt vko. Osastolla karaokea, hernepussin heittoa, bingoa jne. Ruoka aikoina kehoitetaan potilaita päiväsaliin syömään muiden kanssa. Järjestetään omaisten iltoja, tanssiaisia jne.
fyysinen puoli: Tuetaan omatoimisuuteen, ei tehdä puolesta, jos pystyy itsekkin. psyykkinen puoli: rohkaistaan asioissa ja ollaan kannustavia. Ollaan itse positiivisia ja hyväntuulisia, ei turpa rutussa. Sosiaalinen kanssa käyminen hyvin tärkeää, pysyy mieli virkeänä.
- Tuota noin...
Porukka opiskelee juuri tuota amk:ssakin monta vuotta. On aika epätoivoista selvittää sinulle sama asia tässä ja nyt.
- outo kysymys
Kyllä sulla täytyy olla joku tapaus minkä pohjalta mietit noita juttuja, esim.seuraavissa tapauksissa vastaus on ihan eri:
- pitkäaikaisesti sairas lapsi
- äkisti sairastunut/loukkaantunut lapsi
- kotona asuva vanhus
- laitoksessa asuva pitkäaikaissairas vanhus
- liikuntarajoitteinen nuori
- psyk.potilas
- isosta leikkauksesta toipuva työikäinen
jne jne jne
Mieti nyt itsekin, että kaikissa tilanteissa fyysinen/psyykkinen/sosiaalinen tuki eroaa valtavasti toisistaan...
Eli tästä aiheesta voisi tehdä vaikka opinnäytetyön/tutkimuksen kun aihe on todella todella paljon rajattu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135