Televisiossa näytettiin kartta, mihin oli merkitty tilastot asepalveluksen keskeyttämisistä Suomen eri joukko-osastoissa. Keskeyttämisprosentit asevelvollisuusaikana eivät imartele Suomen nuoria miehiä.
Nå men jösses! Yksi joukko-osasto puuttui luettelosta kokonaan, NYYLANDS BRIGAD oli "unohtunut" tykkänään.
Onko se lakkautettu vai siirtynyt Ruotsin avuksi? No leikki leikkinä - herää kuitenkin vakava kysymys. Nimittäin eppäillä soppii, että suuri osa suomenruotsalaisista ei edes yritä aloittaa asepalvelusta Suomen armeijassa. Jossain nähty arvio on, että keskeyttäneet ja sivarit muodostavat nuuskamuikkusten saapumiserästä jo peräti puolet!
Huhujen välttämiseksi olisi mitä pikimmin ilmoitettava viralliset luvut myös suomenruotsalaisten maanpuolustusaktiiviuudesta.
Sivarit keskeyttäneet, lukuja pliis!
Nylands brigad
Ekenäs
2
765
Vastaukset
- 3kertaahurraa
Jos se RKP:stä on kiinni (se on), lukuja on turha anella!
- suomea
Onkohan se prikaati jo peräti lakkautettu. Onko vihonviimeinen suomenruotsalainen asevelvollisuutensa sitten suorittanut?
Tuskin voi toivoa niitten kaikkien muuttaneen takaisin kotimaahansa. Onhan se omituista mamuväkeä, kun eivät ole satojen vuosien aikana oppineet maan kieltä, suomea!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723033
- 552675
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792168
- 951976
- 361793
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329