En ole hyvää seuraa

Baari-illan jälkeen on aina morkkis siitä, kun en taaskaan osannut olla tarpeeksi vilkasta ja puheliasta seuraa.

Olen kuitenkin mukava, hauska, ystävällinen, nauravainen....mutta en tarpeeksi. Olen osan ajasta se hiljainen jolta kaikki kyselee että "olet niin hiljainen ihminen...onko sulla edes hauskaa".

Haluaisin elää täysillä tätä opiskeluaikaa ja saada mukavan kaveriporukan, mutta eipä vissiin tällä luonteella.

Ja miksi hiljaiset hetket ovat niin pahoja? Miksi pitää lähteä pöydästä kun tulee niitä ah niin kiusallisia hetkiä? Ei minua ainakaan haittaa.
72058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuules,ei sinun tarvitse miellyttaa ketaan,jos ei kertakaikkiaan tule juttuun ihmisten kanssa,niin mita sitten.Varmasti loydat ihmisia, joiden kanssa juttua tulee kuin itsestaan ja on hauskaa.Kaikella on aikansa.
Toisaalta,jos viihdyt kaveriporukkasi kanssa,niin ole kiinnostunut muista.Kyseleja kerro omia ajatuksiasi.Ole rohkeasti itsesi,jos et nyt,niin milloin sitten?

Äänestä

Minulle tulee aina olo, että nuo muut osaavat pitää varmasti paremmin hauskaa, jos en olisi paikalla. Kaverini ovat samassa paikassa töissä ja minä opiskelen, joten kaikki jutut ovat mitä töissä on käynyt tai jatkokeskustelua sille, mitä töissä on aiemmin puhuttu. Minä olen aivan ulkona, kaikkiin aloittamiini keskustelunyrityksiin vastataan nopeasti ja jatketaan taas työjutuista.

Minä en yökerhossa kuule mitään jutustelua, enkä osaa puhua niin kovaa, että kukaan kuulisi minua. Siksipä olen varsinainen seinäruusu, joka seuraa vaan ympäristöä.

Olin viikonloppuna liikkeellä, ja sain paniikkikohtauksen pian yökerhoon saapumisen jälkeen. Tunnen olevani täysin kaveriporukan ulkopuolella. Kaverit ovat sen verran vilkkaita, että saa seuraakin tuosta vaan, mutta minä en keksi mitään järkevää sanottavaa vastakkaiselle sukupuolelle. Tahtoisin lähteä lupaavan miehen kohdatessani jonnekin rauhallisempaan paikkaan, mutta kaverit osaavat syyllistää minut siitä, että olisin jättämässä heidät yksin, vaikka itse tunnen oloni lähinnä vaatehenkariksi tai drinkkivartijaksi.

Harmi sinänsä, tykkään tanssia yökerhoissa, rakastan musiikkia ja tanssimista, ihmisten ilmoilla tuulettumista. Alkoholia en pysty paniikkihäiriöiden takia juomaan, mutta hauskaa voi pitää selvinpäinkin, olen vakaasti tätä mieltä.

Minäkin olen ihmetellyt sitä, miksi hiljaisuus on joidenkin mielestä niin kiusallista, että sitä on pakko täyttää jollakin?

Äänestä

jotkut eivät vain ymmärrä, että hauskaa voi olla vaikka olisi hiljaa - itse saan
sitä hauskuutta kuuntelemalla muiden puheita ja esimerkiksi tanssimalla : )

Äänestä
  • Olen itse samanlainen - tykkään kuunnella esim. ravintolassa muiden jutustelua ja olla itse hiljaa. Hauskaa voi todellakin olla ilman alkoholia ja riehumista...

    Äänestä

Pitäisi ehkä kysyä, kenellä tai millä on oikeus asettaa "puhumisen minimiraja"? Luulisi, että kaveri kelpaa sellaisena kuin on ilman, että pitää teeskennellä yhtään mitään. Jos asetellaan tämmöisissä seikoissa vaatimuksia, onko kyse ystävyydestä ensinkään? Pohjimmiltaan kyse on arvostamisesta ja hyväksynnästä.

Äänestä
  • Niinpä: "Arvosta älä arvostele, hyväksy älä hyljeksi." Tässäpä ohjetta esim. kuppikuntaiselle akkalaumalle työpaikalla.

    Äänestä

Kyllä luulisi, että kavereiden seurassa voi olla hiljaakin. Minä ainakin välillä olen. Eri asia onkin sitten vieraammat ihmiset, joiden seurassa aina mietin kuumeisesti hyviä keskutelunaiheita, ja hiljaiset hetket ovat kiusallisia. Ehkä osittain pelkään, että toinen luulee, etten ole kiinnostunut hänestä, jos en puhu mitään. Tai sanotaan, että kyseessä on esim. henkilö, jonka kanssa tiedän tulevani olemaan tekemisissä paljon työni kautta, mutta en vielä tunne häntä. Koen jotenkin tärkeäksi tutustumisen häneen. Ehkä siitä syytä yritänkin sitten liikaa, enkä osaa olla luonteva. Tuntuisi kuitenkin typerältä olla aina hiljaa hänen seurassaan, ja mitä enemmän aikaa kuluu, sitä vaikeammaksi tutustuminen omasta mielestäni menee, eli se on aloitettava heti. Siksi panikoin, ja mietin hyviä puheenaiheita. Otan ehkä yksittäiset (pitkähköt) hiljaiset hetket liian vakavasti, sillä en minä kuitenkaan kaiken aikaa ole hiljaa. Kai se välillä on ok olla hiljaa...
Hassua kyllä on se, kun taas lähimpien seurassa saatan olla joskus kovakin pölpöttäjä. Moni ei varmaan tuntisi mua samaksi henkilöksi. Toisaalta vieraampien seurassa sitä kytkee jonkinlaisen suodattimen päälle. Eihän niille mitä tahansa viitsi hölpöttää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hiljainen.... kirjoitti:

Baari-illan jälkeen on aina morkkis siitä, kun en taaskaan osannut olla tarpeeksi vilkasta ja puheliasta seuraa.

Olen kuitenkin mukava, hauska, ystävällinen, nauravainen....mutta en tarpeeksi. Olen osan ajasta se hiljainen jolta kaikki kyselee että "olet niin hiljainen ihminen...onko sulla edes hauskaa".

Haluaisin elää täysillä tätä opiskeluaikaa ja saada mukavan kaveriporukan, mutta eipä vissiin tällä luonteella.

Ja miksi hiljaiset hetket ovat niin pahoja? Miksi pitää lähteä pöydästä kun tulee niitä ah niin kiusallisia hetkiä? Ei minua ainakaan haittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu