Kajakki

Kuinka säilyttää kajakkia rivitalossa, jos ei ole autotallia? Ulkona, sisällä katossa roikkumassa, vai kuinka?
Onko joku ratkaissut tämän visaisen pulman? mieli tekisi hankkia, mutta säilytys näyttää muodostuvan ongelmaksi.
72579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kestääkö polyeteeni ulkona säilytyksen talven yli?

Äänestä
  • Jos on ihan uusi,ettei ole ollut käytössä jokunen talvi menee.
    Käytössä tulee runkoon hius halkeamia kun vähän elää,niihin imeytyy vesi jota ei näe.talvella sitten jäätyessä kun sulla vähän pullistaa,ei nähtävällä tavalla.

    Äänestä

  • kuulija kirjoitti:

    Jos on ihan uusi,ettei ole ollut käytössä jokunen talvi menee.
    Käytössä tulee runkoon hius halkeamia kun vähän elää,niihin imeytyy vesi jota ei näe.talvella sitten jäätyessä kun sulla vähän pullistaa,ei nähtävällä tavalla.

    Seurojen kajakkivajat ovat käytännössä aina kylmiä, eli pakkanen sinänsä ei haittaa. Lisäksi esim minä melon koko sulaveden ajan ja kuivauksesta huolimatta kajakki jää aina hieman märäksi. Siitä huolimatta se kestää tällaista käyttöä kymmeniä vuosia.

    Eli jos pihasäilytyksessä on kunnon peite, niin ei kai se kovasti eroa vajasäilytyksestä? Suora auringonpaiste voi olla vuosien kertymänä yhtä paha kuin lämpötilanvaihtelut?

    Äänestä

  • Samaa voit ihmetellä muihinkin kulkuvälineisiin sovellettuna. Toimivan autonkin saa parilla satasella, mutta laadukkaampi, mukavampi, kestävämpi tai käyttötarkoitukseensa paremmin soveltuva tuppaa maksamaan reippaasti enemmän.

    Äänestä

Hommasin itse 3 vuotta sitten ilmatäytteisen
se menee pieneen kassiin eli säilytysongelmia ei ole.Tietenkään se ei ole niin nopea kuin kova,kuitenkin sillä on omat etunsa vesillä joita ei kovin hyvin tunne.Olen ollut Ivalojoella sillä pari kertaa kivillä ilman ongelmia.Suuntavakaus on erittäin hyvä ja melontamatkani on sujunut pitkätkin ihan hyvin.
Kuljetusongelmiakaan ei ole ja juuri siksi minä päädyin tähän.Mökkimatkani on Ivaloon yli 1000 km,enkä halua vetää kärryä tai viritellä sitä auton katolle näin pitkiä matkoja.Halpoihin ei kannata sortua suuntavakautta parantavat evät alkaa löytyä malleista 600e.
Tämä voisi olla ratkaisu mutta jos pelkkää nopeutta haet niin sitten ei ole.

Äänestä
  • Tuli tuossa mieleen jos on mahdollista rivarissa nostaa kajakki räystään alle ylös esimerkiksi terassin katoksen alle tai muuten räystään alle, riippuen toki onko räystäs tarpeeksi leveä ja näkyykö pahasti naapureille.

    Äänestä

  • kaksi kesää kirjoitti:

    Tuli tuossa mieleen jos on mahdollista rivarissa nostaa kajakki räystään alle ylös esimerkiksi terassin katoksen alle tai muuten räystään alle, riippuen toki onko räystäs tarpeeksi leveä ja näkyykö pahasti naapureille.

    ...kajakkeja jopa ripustettuna autokatoksen kattoon. Polyeteenikajakki vaatii hyvän tuen,sillä jos se on vain parin remmin varassa ja on kova helle,voi pohja saada uusia muotoja. Siis pukit/ripustus on oltava kyllin tihein välein. Ja sitten vaikka päälle pressu,ettei UV-säteily haurasta materiaalia. Yksinkertaisimmillaan maahan lautoja ja kajakki niiden päälle oikein päin ja sitten pressusta suoja päälle niin,ettei ´tuuli vie vettä/lunta istuinaukkoon. Kunhan alusta on sellainen,ettei pohja muotoudu vekeille.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


rivitalossa? kirjoitti:

Kuinka säilyttää kajakkia rivitalossa, jos ei ole autotallia? Ulkona, sisällä katossa roikkumassa, vai kuinka?
Onko joku ratkaissut tämän visaisen pulman? mieli tekisi hankkia, mutta säilytys näyttää muodostuvan ongelmaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu