Kuinka säilyttää kajakkia rivitalossa, jos ei ole autotallia? Ulkona, sisällä katossa roikkumassa, vai kuinka?
Onko joku ratkaissut tämän visaisen pulman? mieli tekisi hankkia, mutta säilytys näyttää muodostuvan ongelmaksi.
Kajakki
7
2577
Vastaukset 7
- rivitalossa?
Kestääkö polyeteeni ulkona säilytyksen talven yli?
- kuulija
Jos on ihan uusi,ettei ole ollut käytössä jokunen talvi menee.
Käytössä tulee runkoon hius halkeamia kun vähän elää,niihin imeytyy vesi jota ei näe.talvella sitten jäätyessä kun sulla vähän pullistaa,ei nähtävällä tavalla. kuulija kirjoitti:
Jos on ihan uusi,ettei ole ollut käytössä jokunen talvi menee.
Käytössä tulee runkoon hius halkeamia kun vähän elää,niihin imeytyy vesi jota ei näe.talvella sitten jäätyessä kun sulla vähän pullistaa,ei nähtävällä tavalla.Seurojen kajakkivajat ovat käytännössä aina kylmiä, eli pakkanen sinänsä ei haittaa. Lisäksi esim minä melon koko sulaveden ajan ja kuivauksesta huolimatta kajakki jää aina hieman märäksi. Siitä huolimatta se kestää tällaista käyttöä kymmeniä vuosia.
Eli jos pihasäilytyksessä on kunnon peite, niin ei kai se kovasti eroa vajasäilytyksestä? Suora auringonpaiste voi olla vuosien kertymänä yhtä paha kuin lämpötilanvaihtelut?- Anonyymi
Samaa voit ihmetellä muihinkin kulkuvälineisiin sovellettuna. Toimivan autonkin saa parilla satasella, mutta laadukkaampi, mukavampi, kestävämpi tai käyttötarkoitukseensa paremmin soveltuva tuppaa maksamaan reippaasti enemmän.
- ilmatäyttöinen
Hommasin itse 3 vuotta sitten ilmatäytteisen
se menee pieneen kassiin eli säilytysongelmia ei ole.Tietenkään se ei ole niin nopea kuin kova,kuitenkin sillä on omat etunsa vesillä joita ei kovin hyvin tunne.Olen ollut Ivalojoella sillä pari kertaa kivillä ilman ongelmia.Suuntavakaus on erittäin hyvä ja melontamatkani on sujunut pitkätkin ihan hyvin.
Kuljetusongelmiakaan ei ole ja juuri siksi minä päädyin tähän.Mökkimatkani on Ivaloon yli 1000 km,enkä halua vetää kärryä tai viritellä sitä auton katolle näin pitkiä matkoja.Halpoihin ei kannata sortua suuntavakautta parantavat evät alkaa löytyä malleista 600e.
Tämä voisi olla ratkaisu mutta jos pelkkää nopeutta haet niin sitten ei ole.- kaksi kesää
Tuli tuossa mieleen jos on mahdollista rivarissa nostaa kajakki räystään alle ylös esimerkiksi terassin katoksen alle tai muuten räystään alle, riippuen toki onko räystäs tarpeeksi leveä ja näkyykö pahasti naapureille.
- atlatl
kaksi kesää kirjoitti:
Tuli tuossa mieleen jos on mahdollista rivarissa nostaa kajakki räystään alle ylös esimerkiksi terassin katoksen alle tai muuten räystään alle, riippuen toki onko räystäs tarpeeksi leveä ja näkyykö pahasti naapureille.
...kajakkeja jopa ripustettuna autokatoksen kattoon. Polyeteenikajakki vaatii hyvän tuen,sillä jos se on vain parin remmin varassa ja on kova helle,voi pohja saada uusia muotoja. Siis pukit/ripustus on oltava kyllin tihein välein. Ja sitten vaikka päälle pressu,ettei UV-säteily haurasta materiaalia. Yksinkertaisimmillaan maahan lautoja ja kajakki niiden päälle oikein päin ja sitten pressusta suoja päälle niin,ettei ´tuuli vie vettä/lunta istuinaukkoon. Kunhan alusta on sellainen,ettei pohja muotoudu vekeille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51871
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍92838Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15716Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3670Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1564- 56551
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184539- 61533
- 70533
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24496