Vanhoillislestadiolaisuus on tunnetusti ja kiistattomasti suku-ja perinneuskonto.
Kun jossakin suvussa on joku "musta lammas", joka on luopunut vanhoillislestadiolaisuudesta, jatkuuko ei-lestadiolaisuus siinä sukuhaarassa, vai palaako osa tämän sukuhaaran jälkikasvusta myöhemmin takaisin suku-uskontoon.
Onko kenelläkään tietoa, onko asiasta tehty virallista tutkimusta jonkun tietyn suvun/sukuhaaran osalta?
Onko tutkittu?
6
266
Vastaukset
- näppituntumalta
sanoisin, että eivät palaa. Vl-uskoon ei viime vuosikymmeninä ole käännytty. Joku harva silloin tällöin kääntyy, mutta jos "mustien lampaitten" jälkeläisiä kääntyisi enemmän, se olisi kyllä huomattu ilmiönä.
- mustien lampaitten
%-osuus ja ovatko kaikki vl-vanhemmat edes aktiivisia "seuraihmisiä"?
omakohtaisia havaintoja siitä, että vl-liikkeestä irtautuneiden vanhempien lapset hakeutuisivat vl-liikkeeseen, vaikka koko muu suku siihen kuuluisi. Ilmeisesti tämä asia on vl-liikkeessä tiedostettu, koska niin vaikeaksi on irrottautuminen tehty, etteivät kaikki siihen uskalla vaikka haluaisivatkin.
- Onko tutkittu?
Onko tutkittu?
Luusisi sinun tuon(kin) asian tietävän ja tutkineen kun 24/vrk lestasioihin omistaudut.
Ja kun kuitenkin olet uusavuton, niin vinkkinä vaan; google on keksitty.
t. eläimen käsiMinun tuttavapiirissäni lapsuuteni ajan kuuden vl-suvun kohdalla on käynyt niin, että yhteen sukuun ei ole tullut yhtään "mustaa lammasta", kolmessa suvussa kaikki ovat "mustia lampaita" ja kahdessa sekä että.
Tämä on kuitenkin melko suppea otanta. Jos tuo pätisi kauttaaltaan, sehän tarkoittaisi sitä, että jos ehkäisykieltoa höllenttäisiin, vl-liike kuihtuisi kahden seuraavan sukupolven aikana lähes olemattomiin.
De facto?Herra Googlekaan ei pystynyt auttamaan.
Mutta jos oman otantani perusteella heitän arvion, niin yhden 10-lapsisen perheen yksi vl-lapsi tuottaa kahden sukupolven aikana niin paljon perillisiä, ettei vl-liikkeen jäsenmäärä supistu. Olettaen tietenkin, että ehkäisykielto säilyy. Tosin vl:ien suhteellinen osuus muusta väestöstä pienenee tuolla vauhdilla.
Vl-taustaisten määrä väestössä kuitenkin kasvaa, koska ex-vl-perheeseen syntyvät lapset kantavat vl-geeniä elämänsä loppuun asti. Mikä lienee sitten tämän vaikutus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067522
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253481Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3521520Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591347