Mitä kopin pohjalle

pehmukkeeksi?

Olen koittanut seuraavia:
Styrox (koirat repii palasiksi)
Superlon (käy, kuten styroksille)

Mitä siis voi laittaa koiran kopin pohjalle pehmukkeeksi/lämmikkeeksi?
Jotkut käyttää pehkuja, mutta onko ne hyvä valinta?

13

4947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missään

      nimessä laita styroksia tai superlonia koiran kopinpehmikkeiksi, ne ovat yleisimmät paskat jotka tukkeuttavat koiran suolia ja aiheuttavat kuolemia!!!
      Onko koirallasi tarpeeksi iso häkki/virikkeitä muista aineista, esim nahkaisia puruluita ja muuta pureksittavaksi sopivaa ja minkä verran liikuntaa?
      Sellaista vois yrittää kokeilla, että laittaa ensin kopin pohjalle mattoja vaikka kaksin kappalein, niin että paksuutta olisi ainakin semmosen 2-3 sentiiä ja sitten naulaa sen leveäkantaisilla nauloilla, semmosia muovikantaisia joissa on iso littana muovinuppi, ettei mahdollisesti jos yrittää mattoja irti,niin loukka itteään nauloihin, ruuvit ois jos leveä kantasia löytäs niin parempia, kopin pehmusteiden vaihon yhteydessä irrotella..
      mut sellasta eka pohjalle ja sitten rutirex paali sen päälle hajoitettuna.. saankas mä udella minkä rotuinen sun koira on?? joillakin toimintaa ja touhua vaativilla roduilla, voi yksinkertaisesti olla niinrutsin tylssää, että kopin kanssa peuhaaminen on niille viriketoimintaa ja tylsyyden pelastus.
      Kopin pehmusteita pitäisi muutenkin säännöllisesti vaihtaa ja käydä kopeloimassa, että jos tuntuvat kosteilta/littanoilta, niin uusien laitto/vaihto on silloin paikallaan. heinäkin on ihan ookoo koppiin, mutta jotta heinä aluset pysyis hyvinä pitää niitä vaihtaa rutirexiä useemmin, homepöllyssä ei o kiva nukkua ja heinä kostuu aika äkkiä koiran alla ja litistyy myös, olki taas on aika kovaa ja pölisevää sekin..
      yhen koiran tiiän kuolleen superlonpatjan revittyään, oli aiheuttanut suolitukoksen. myöskään styrox ei oo pehmeimmästä päästä koisia, vaikka alta voi hyvin lämpöä hohkatakkin ja on vaaraksi nieltynä, styroksin laittasin koppiin korkeentaan vanerin alle ja siihen sitten sitä mattoa ja muuta luonnonmukaista pehmikettä, superlonia en laittais niinkään, koska imee itteensä koskeutta ja on pian haiseva homekasa.

      • oli,,,,,,,,,,,,,,,,,,

        maton alla, mutta tietenkin sitä piti maistella :)
        Mikä on rutirex? pitääpä googlata.
        Kiitos vinkeistä.
        Koira on sekarotuinen:)


    • uroskoira, jolla on

      tarhassaan koppina vanha leikkimökki, jota on vähän vahvistettu (eristetty) jne...

      Siellä on lämmikkeenä ja pehmikkeenä juurikin pehkua, mitä koirasta on mukava kuopia ja pöyhiä muhkeammaksi..

      Kun pehkua muistaa vaihtaa ajoittain, se on tosi hyvä, mukava ja suhteellisen terveellinenkin alunen koppiin laitettavaksi.

      Älä missään nimessä käytä styroksia tai superlonia!

    • käyttävät

      kuivaa heinää tai karkeaa puupurua.

    • käyttänynnä

      Meillä on käytetty joko heinää tai sitten olkia.Tietenki niitä pitää muistaa lisäillä... :)
      Nykyisellä koirallani ei tarvi tuosta huolehtia,se kun ei kopissaan nuku jos siellä jotakin on,tulee kuuma..

    • on hyviä

      Karkeita olkia tai heiniä. Maatalouskaupoissa myydään ruti-rex- nimistä purua, jota kehuvat.
      Pehmusteita on vaihdettava riittävän usein ja niitä pitää olla paljon.

      • kuin edelliset

        Rutirexistä tiedä mitään mutta karkeaa heinää ja olkia paljon. Koira myllyttää niistä omanlaisensa kasan. Ehkä RutiRex tekee tähän vielä hyvän lisän.
        Ja tosiaan niitä pitää olla paljon!


    • pehmikkeeksi

      pelletti tai sahanpuru? Onko kokemuksia?

      • kattokoiraset

        rua, menee turkin sisään ja aiheuttaa kutinaa. Hamppukuiviketta mainostetaan kovin, ei ole kokemusta, omilla koirilla vanha täkki kopissa, ( yksinään, koirat istuu katolla ja tulevat sisälle kun kyllästyvät ulkoilmaan)


      • kattokoiraset

        siis, ei sahanpurua, näppäimistö oikkuilee ja huolimattomuus vaivaa


    • terviilisii

      Olki on ainut terveellinen,ei ötököitä poistaa ulon hajuu lämmi.2-3:kertaa vuodessa vaihto.

    • Kokemustästä

      Rutirex on ihan huijausta. Muuttuu nopeasti pölyäväksi silpuksi. Ja pölyhän ei hyvää tee silmille ja korville. Älkää ostako!

      • Eipelkilletarhakoirille

        En pidä koiraa talvisin kopissa.Eihän lämpö oikeesti siellä pysy, karkaa oviluukusta, ja veto on karmeaa.
        Kyllä omistajan täytyy paremmat olot koiralle järjestää kun joku koppi pihassa.
        Eihän sinne saa kunnolla lämpöä, siis 18astetta.Ja viileemmässä koirat palelee.

        Surkeeta on koiran viettää ikänsä talvet kopissa kiepillä.Pissallekkaan eivät raskii lähteä, kun ulkona viellä kylmempi.Siinä sitten kippurallaa kevättä oottavat...

        Toista se on nukkua lämpimässä sisällä, ja olla ihmisten seuralaisena.Liikuntaakin saabparemmin, kun käytellään lenkillä useasti päivässä.Koiralle parempi elämä omistajiensa luona sisällä.Ja metsässä kun tarvitaa ja lenkkeillään.

        Surullisia kohtaloita nuo ulkokoppikoirat.
        Elinkautinen, tarhavankilassaan.Josta harvoin pääsevät pois, ja sitten kurjuus taas jatkuu..

        Ymmärrän, et tarhataan hyvillä keleillä päivisin.Mut kyllä yöt, ja ajat kun omistajat on kotona, koira myös sisällä.Koiraa on hyvä myös seurana kuljettaa kylillä, reissuilla ja muuallakin.Niin se oppii käyttäytymään, ja on metsästysajan ulkopuolella seurakoirana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5145
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3678
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1524
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1411
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1302
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1208
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1127
    Aihe