Hei. Olisin ostamassa vm.88 mazda 626:sta 2.0 litran koneella. Onko kannattava ostos? Auto on ruosteeton ja muutenkin hyvässä kunnossa, ajettu 280tkm. Vieläkö tollasella ajelis? Entä mikä on tollasen 2 litrasen koneen bensankulutus kun en haluaisi mitään bensarosvoa. Upotanko käteni paskaan jos ostan?
Mitä mieltä 626?
7
594
Vastaukset
- Rame1
Ja mikä ettei kannata varsinkin jos kerran kori on ruosteeton niin kyllä tekniikka kestää. Talvella ei niin kauheen lämmin mutta kesäautoksi varsin hyvä ja kulutuskin on kohtuullinen n. 7 L sataselle. Seos kannattaa säädättää ammattimiehellä sillä se vaatii määrätyn toimeenpiteen mikäli on SOHC-moottorilla.
- ihan salettiin
kyllä se on ruosteessa monestakin kohti usko pois vaan! Itellä oli tollanen ilmastoituna ja viimeisen päälle pidetty huolta niin kyl siitäkin sormet läpi pohjan meni parista kohtaa, tukivarret piti uusia ja jousien ylälautaset takaa jne....alko tuo kukkimaan jo pelleistäkin ku ikää jo 20 WEE!
Hyvä peli se on ikäisekseen ku muut ei varmaan edes toimi tolla iällä!
- joten aika hyvin tunnen
Ruosteet: katso takakaaret, ja takapään alatukivarsi ja ns koiranluut.
Myös polttoainetankki putki joka näkyy vasemman takakaaresta saattaa olla syöpynyt.
Muuten koneella ajaa kevyesti 500tkm jollain laturin vaihdolla.
Bensaa kyllä vie noin 8-9,5 ainakin sekalaisessa kaupunkiajossa.
Minusta auto oli kyllä lämmin, parempi kuin nykymatut. - siitä ei
ajamalla saa rikki. Kilometrit ei sikäli haittaa. Tuon ikäisessä ratkaisee eniten miten autoa on pidetty ja huollettu. Isot erot yksilöiden välillä.
- masamies since 1989
Itse olen ajellut 626:silla vuodesta 1989. Eka oli vuosimallia -86 2-litranen 102-heppanen. Meni vaihtoon 1996 tosin vain 180 tkm ajettuna. Mutta koneessa ei mitään ongelmia. Vaihtovälillä ei koskaan tarvinnut öljyä lisätä. Ainoa probleema autossa oli ruoste. Bensatankki meni vaihtoon, joten katso että se täyteen tankattuna ei tiputtele liitoskohdasta. Noin ainakin mun yksilö rupes tekeen. Sitten oli ruostetta etuovien alareunoissa matkustamon puolella. Nuo sain kyllä itse kunnostettua helposti. kirkas pelti vaan näkyville ja päälle vetelin kylmägalvanointisinkkiä ja maalin. Ei enää oikutellut. Bensaa tuo manuaalivaihteinen vei maantieajossa aina alle 8 litraa sadalla ja taajama kaupunkiyhdistelmällä noin kympin. Ei mitään kohtuutonta siis.
Nykyinen masa on 1993-mallinen 2-litrainen automaatti, jolla mittarissa vajaa 200 tkm. Tämä yksilö ei ole edes ruostetta tuntenut eli siinä suhteessa on ollut vielä parempi. Bensaa menee suunnilleen sama kuin vanhemmalla manuaalilla. Maantiellä pääsee kyllä parhaimmillaan ehkä vielä vähemmällä. Tasaista 90-100 km/h jos pääsee ajelemaan, niin pääsee jopa 6.5 litraan. Öljyä ei tämäkään yksilö "syö". 20 vuotta siis Mazdalla takana eikä kertaakaan ole kesken kaiken tarvinnut öljyputelilla käydä... ;) - 626 GLX 2.0 -89
todella luotettava auto, ei ruostetta vain normaalit huollot. Ajoin sillä 170 tkm. Yhtä hieno auto oli myös Mazda 626 1.8 vm-99. Pettymyksen ruosteen kera toi vasta kolmas Mazda eli M6 vm.-04. Nykyään olen VAG:n asiakas. Mieluummin vaihdan koiranluut (perusvika) kuin pidän viikkoja ovien vaihdossa ja alustan korjauksessa.
Niin, ei ole bensarosvo, ainakaan niinä neljänä vuotena kun sen omistin. Perushyvä auto. - pjojala
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Z5.htm
Keksintö säästää bensaa
Itseasennettava reilun 200 dollarin kiekko alentaa bensankulutusta, koska tehostaa ilman palamista yksinkertaisen metallilejeeringin avulla. Ei vaikuta huijaukselta, on päässyt esille suht suuriin lehtiin autonvalmistajien alustavien kehujen kera.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774