TOT- tai TVT -leikkauksessa olleet

Leikkausta harkitseva

Hei kaikki otsikon leikkauksen läpikäyneet. Mitä kautta olette leikkaukseen päässeet ja oletteko käyneet yksityisellä vai julkisella puolella?

Kuinka vaikea vaivan pitää olla, että julkisen puolen kautta pääsee leikkaukseen ja ovatko jonotusajat esim. pääkaupunkiseudulla kuinka pitkät?
Entä yksityisellä, paljonko koko hoito on tullut maksamaan?

Kiinnostaisi myös kuinka moni on saanut avun toimenpiteestä ja onko se ollut pysyvä.

Kiitos jo etukäteen vastaajille.

6

2111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama vuosi sittten

      Olen nyt 47 v. TOT tehtiin TAYS:ssa. Tilanne ei ollut mikään kauhean paha, mutta mikään muukaan ei auttanut. Leikkaus oli nopea päiväkirurginen ja onnistui hyvin. Toivuin siitä nopeasti. Ja mikä parasta: leikkaus auttoi ja on ainakin tähän asti ollut pysyvä. Elämänlaatu koheni huomattavasti. Tarkkaa jonutusaikaa en muista, mutta melko nopeasti pääsin leikkaukseen.

    • Kärsinyt

      Julkisella puolella. Terveyskeskuslääkärille toukokuussa. Heinäkuussa sairaalakäynti ja elokuun lopulla peruutusajan sain leikkaukseen. Kaikki sujui hyvin. Elämänlaatu parani. Itselläni oli paha virtsankarkailu. Ennen ei puhettakaan ilman paksun suojan käyttämistä. Nyt voin jopa tanssia ja juosta.
      Ei muuta kun rohkeasti lääkärin juttusille.

    • Oikeesti hoitaja

      Minulle tehtiin yksityisesti 10 vuotta sitten. Hyvin on pysynyt. Harmittelin vain miksi en aikaisemmin mennyt hoitoon koska elämänlaatu parani huomattavasti. Nyt pystyn urheilemaan ja juoksemaan ilman että housut kastuu jne.
      Kansanterveyteen olisin joutunut jonottamaan ties kuinka kauan kun vaiva ei ole tappava. Muistaakseni se maksoi 1000-2000E. Siitä saan vähän takaisin KELAsta.
      Lantioinpohjan lihakset voidaan treenata sellaiseen kuntoon että pidätyskyky paranee mutta se ei poista koko vaivaa. Ja pitää treenata joka päivä. Sitä en jaksanut. Ainut on leikkaus, ainakin minun tapauksessasi, joka on ponnistusinkontinenssi. Tätäkin vaivaa on monenlaista.

    • TOT-leikkaus

      LKS:ssa. Vuosi kaikkiaan meni ensimmäisestä tk-lääkärikäynnistä.

      Itse leikkaus oli nopea ja kivuton toimenpide, joka tehtiin puudutuksessa. Sairaalassa olin yön yli. Siellä katsottiin, että osaan pissata ja rakko tyhjenee.

      Valitettavasti leikkauksesta ei ollut minulle hyötyä, koska kärsin enemmänkin pakkokarkailusta.

    • leikkaukseen menossa

      Kävin ensin työterveyslääkärin vastaanotolla ja hän laittoi lähetteen kätilöopistolle. Ei mennyt kovin kauan aikaa siitä kun sitten sain kättäriltä kutsun ja menin tutkimuksiin josta sain lähetteen kättärin omille fysioterapeuteille jossa sitten kävin aika kauan ilman tulosta ja taas lääkärille. Tilattiin aika urodynaamiseen tutkimukseen eli sillä saadaan selville minkälainen ja minkä asteinen vika on. Tutkimus oli kivuton mutta ainahan se on epämiellyttävää sen kyllä kuitenkin kestää. Tuomio tuli heti samantien eli leikkaukseen mennään ja se on seuraavaksi edessä kyllä jännittää. Kerron sitten mitä se oli.

    • Con-Tici Viracocha

      Hei vain!

      Minut leikattiin (TVT) vajaa viikko sitten ja nyt olen sairaslomalla.
      Leikkaukseen pääsy meni seuraavasti: työterveyslääkärin kautta lähete gynekologille joka taasen kirjoitti lähetteen Naistenklinikalle urodynaamisiin tutkimuksiin. Minulla todettiin vaikea ponnistusinkontinenssi vaikken ole synnyttänyt ja ikää on 29 vuotta. Diagnoosi ei sinänsä yllättänyt, olen jotunut käyttämään inkosuojia jo kauan aina urheillessani.
      Tutkimusten jälkeen siis pääsin leikkausjonoon. Ensimmäisestä ajasta gynekologilla leikkaukseen kului aikaa seitsemän kuukautta.
      Leikkaus paikallispuudutuksessa kaikkineen kesti puolisen tuntia mutta Naistenklinikalla aikaa meni iltapäivään neljään- viiteen.
      Leikkauksen jälkeen varmistetaan että pystyy virtsaamaan ja että jäännösvirtsan määrä on tarpeeksi pieni. Jäännösvirtsan määrä kontrolloidaan ultraäänellä ja jos rakko ei ole tyhjentynyt tarpeeksi, katetroidaan.

      Henkilökunta oli äärettömän ystävällistä, parempaa hoitoa ei voisi toivoa! Kivunlievityksestäkin huolehdittiin erinomaisesti.

      Nyt olen siis toipilaana kotona. Särky on ollut jotain hieman vahvempien kuukautiskipujen tai lihaskivun luokkaa, joskin välillä kävellessä häpykummun sivustasta vihlaisee inhottavasti. Veristä vuotoa on ollut hieman aamuisin, luullakseni normaalia tämäkin.
      Jännityksellä odotan sitä, kun pääsen ensimmäisen kerran kokeilemaan leikkauksen lopputulosta.
      Olen ehtinyt maalailemaan loistavan, vapautuneen tulevaisuuteni pidätyskykyisenä ihmisenä jo niin elävästi että olisi suunnaton pettymys jos se ei toteutuisikaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      14
      3320
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      126
      1384
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      93
      1268
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      264
      1121
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      57
      1116
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      66
      1034
    7. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      42
      945
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      921
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      841
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      798
    Aihe