Kateus työpaikalla

Aallotar

"Pahimmillaan työyhteisön hallitsematon kateus tukahduttaa ajattelun, tallaa luovuuden, estää oppimisen, rakentavan yhteistyön, hapattaa ilmapiirin ja aiheuttaa henkistä pahoinvointia" Kertoo Susanna Lundell kirjassaan Kateus työyhteisössä. Mitä kaikkea kateus saakaan aikaan, huhhuh.

5

2293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että menetin työn

      Josta pidin tosi paljon.Joku muu mokas ja minä kärsin viulut. Että kiitti vaan, vanhat kateelliset akat.

      • paha tauti

        Kateus jo sinänsä itsessään aikasmoinen voimavara ihmisen mielessä mitä pahaa se saa aikaan,kateellinen ihminen on happaman näköinen ja aneeminen.


      • määräilijät kuriin

        Ne ijät ajat ns. kalustoon kuuluneet juoruämmät, siis 40- 50´ reipas ylipaino ja kaikentietävä asenne ja kova ääni.Siinä yhdistelmä joka tappaa luovuuden ja tekee arkipäivän sietämättömäksi. Näitä ämmien terrorisoimia työyhteisöjä on pilvin pimein maamme pullollaan. Rumat ja lihavat rulettaa eli jyrää pirullisuudellaan ja massallaan muut.


      • kokemusta on
        määräilijät kuriin kirjoitti:

        Ne ijät ajat ns. kalustoon kuuluneet juoruämmät, siis 40- 50´ reipas ylipaino ja kaikentietävä asenne ja kova ääni.Siinä yhdistelmä joka tappaa luovuuden ja tekee arkipäivän sietämättömäksi. Näitä ämmien terrorisoimia työyhteisöjä on pilvin pimein maamme pullollaan. Rumat ja lihavat rulettaa eli jyrää pirullisuudellaan ja massallaan muut.

        Aika paha kommentti sinulla, ajatteletko että itse olet myös jossanin elämäsi vaiheessa 50 ja ehkä ylipainoinen , ei saa yleistää kaikkea ja kaikkia 50 . Eiköhän se jokaisella työpaikalla oleva johtaja loppujen lopuksi määrää kaikesta ja saa suut suppuun jos on tarpeeksi ekoa.


    • näinkö palkitaan hyvä työ

      Kysyisin.?Voisinko pitää sellaista työ kaveria kateellisena vai onko kyse jostain muusta.Työ kaverini on pomon kanssa yhtä puuta,minusta se antaa pomolle koko aika sellaista tietoa joka ei ole totta,kyttäilee minun työskentely aikoja ja väittää että en kerkijä tekemään töitäni aina tietyssä ajassa.Väheksyy minua työn tekijänä ,voinko sanoa hänelle jotenkin hienotunteisesti että lopettaisi minun piinaamisen, vai pahentaako se vain entisestään asioita?Minusta hän on antanut pomolle väärän kuvan,onko hänellä pelko oman työ paikkansa menettämisestä vai vain halu saada minut huonoon valoon.Pomo on kyllä asiasta vaitonainen ,onko hänkin samassa juonessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7522
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3481
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2554
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      352
      1520
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      59
      1347
    Aihe