Olen 16v lukiolainen ja kahden maan kansalainen. Tarkemmin sanottuna venäjän ja suomen kansalainen. Olen syntynyt venäjällä ja tullut suomeen 4vuotiaana. Päälle vuosi sitten minulle myönnettiin suomen kansalaisuus. En ole siis koskaan käynyt venäläisesä koulussa, mutta olen kurssittanut itseäni jo 3 vuoden ajan. Venäjän puhuminen on minulla hyvällä tasolla(oikeanlainen aksentti) , mutta kielioppi ja sanavarasto todella heikkoja. Lähiaikoina olen huomannut että ruotsi menee tosi huonosti ja ellen ala käyttämään suurta osaa ajastani ruotsin lukuun en pääse lukiosta läpi(irosnista sillä kaikki muut aineet 9 ja 8).
Kysymys kuuluu näin: pitääkö minun opiskella ruotsia suomalaisessa lukiossa, vai voisinko käyttää tuon ajan oppiakseni venäjää kunnolla.
kaksoiskansalaisuuden vaikutus ruotsinopiskeluun
6
926
Vastaukset
- Läs och Lös
Riippuu täysin paikkakunnasta missä asut ?
- OlegBeloV
Eurassahan minä asustelen.....
- Uudet säännöt
Eikös ole tullut uusi asetus, että ruotsin opiskelu ei ole enää pakollista?
Kysy koulusi rehtorilta. Minun mielestä sinun kannattaisi keskittyä venäjän opiskeluun, että saisit kieliopin ja muut kuntoon.
Jätä pois ruotsi tässä vaiheessa ja keskity muihin aineisiin. Hyvä venäjänkielen taito on etu Suomessa. Parempi yksi kieli kunnolla.
Voit joskus myöhemmin opiskella ruotsia, jos tarvitset.- määkii
ootko kiiskinmäkiläinen vai nikkarist vai luistarist vai tolppamäes. käytkö siwas. ooks euran ylääasteel
- --
määkii kirjoitti:
ootko kiiskinmäkiläinen vai nikkarist vai luistarist vai tolppamäes. käytkö siwas. ooks euran ylääasteel
Ruotsia on pakko opiskella, mutta sitä ei tarvitse ylioppilaskokeissa kirjoittaa. Useimmat opettajat kyllä päästävät kursseista läpi, jos yritystä löytyy (tai näyttää siltä) ja on valmis tarvittaessa tekemään korvaavia tehtäviä, epäonnistuneita suorituksia täydentämään. Eli juttele ruotsin opettajasi kanssa, läpi pääsy tuskin vaatii kohtuutonta työmäärää ja voit "rauhassa" keskittyä venäjän opintoihisi.
- RIMMIR
ja jaksat kyllä panostaa kumpaankin kieleen. Niistä kielistä on hyötyä monilla ammattialoilla tulevaisuudessa ja sitten aikuisempa olet kiitollinen itsellesi siitä että jaksoit lukea, vaikka juuri tällähetkellä tuntuisikin turhalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166313- 1972490
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan971894En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761497Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911049- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46929- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708