kaksoiskansalaisuuden vaikutus ruotsinopiskeluun

OlegBeloV

Olen 16v lukiolainen ja kahden maan kansalainen. Tarkemmin sanottuna venäjän ja suomen kansalainen. Olen syntynyt venäjällä ja tullut suomeen 4vuotiaana. Päälle vuosi sitten minulle myönnettiin suomen kansalaisuus. En ole siis koskaan käynyt venäläisesä koulussa, mutta olen kurssittanut itseäni jo 3 vuoden ajan. Venäjän puhuminen on minulla hyvällä tasolla(oikeanlainen aksentti) , mutta kielioppi ja sanavarasto todella heikkoja. Lähiaikoina olen huomannut että ruotsi menee tosi huonosti ja ellen ala käyttämään suurta osaa ajastani ruotsin lukuun en pääse lukiosta läpi(irosnista sillä kaikki muut aineet 9 ja 8).

Kysymys kuuluu näin: pitääkö minun opiskella ruotsia suomalaisessa lukiossa, vai voisinko käyttää tuon ajan oppiakseni venäjää kunnolla.

6

979

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Läs och Lös

      Riippuu täysin paikkakunnasta missä asut ?

      • OlegBeloV

        Eurassahan minä asustelen.....


    • Uudet säännöt

      Eikös ole tullut uusi asetus, että ruotsin opiskelu ei ole enää pakollista?

      Kysy koulusi rehtorilta. Minun mielestä sinun kannattaisi keskittyä venäjän opiskeluun, että saisit kieliopin ja muut kuntoon.

      Jätä pois ruotsi tässä vaiheessa ja keskity muihin aineisiin. Hyvä venäjänkielen taito on etu Suomessa. Parempi yksi kieli kunnolla.

      Voit joskus myöhemmin opiskella ruotsia, jos tarvitset.

      • määkii

        ootko kiiskinmäkiläinen vai nikkarist vai luistarist vai tolppamäes. käytkö siwas. ooks euran ylääasteel


      • --
        määkii kirjoitti:

        ootko kiiskinmäkiläinen vai nikkarist vai luistarist vai tolppamäes. käytkö siwas. ooks euran ylääasteel

        Ruotsia on pakko opiskella, mutta sitä ei tarvitse ylioppilaskokeissa kirjoittaa. Useimmat opettajat kyllä päästävät kursseista läpi, jos yritystä löytyy (tai näyttää siltä) ja on valmis tarvittaessa tekemään korvaavia tehtäviä, epäonnistuneita suorituksia täydentämään. Eli juttele ruotsin opettajasi kanssa, läpi pääsy tuskin vaatii kohtuutonta työmäärää ja voit "rauhassa" keskittyä venäjän opintoihisi.


    • RIMMIR

      ja jaksat kyllä panostaa kumpaankin kieleen. Niistä kielistä on hyötyä monilla ammattialoilla tulevaisuudessa ja sitten aikuisempa olet kiitollinen itsellesi siitä että jaksoit lukea, vaikka juuri tällähetkellä tuntuisikin turhalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      59
      832
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      795
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      92
      704
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      537
    7. 42
      519
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      516
    9. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      512
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    15. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      408
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      104
      405
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe