Niin. Osaako ton ikäset yleensä pidättää hyvinkin? Koska tämä mun tapaus pissaa ja kakkaa kyllä sisällekkin vaikka olisi ollut kotona ilman ihmisiä vaan muutamankin tunnin... Ei tee aina, mutta usein.
Ja kyllä on opetettu erilaisin keinoin pienestä pitäen sisäsiistiksi, mutta kun ei...
Sitten hyviä keinoja mitkä ovat omalla kohdallanne tepsineet samanlaisessa ongelmassa? Olisi kiva kuulla...
9kk labradorinnoutaja eikä vieläkään sisäsiisti!
4
1462
Vastaukset
- samaa
mutta on vasta reilu 4 kk joten aivan normaalia ehkä vielä.toisinaan ei pissi eikä kakkaa lainkaan ja sitten toisinaan muuten vaan vaikka pääsee ulos milloin haluaa.
olen kokeillut tahallani jättää lehtiä laittamatta lattialle ns. hänen pissinurkkaukseen ja tämä toimii...tietty yöllä tekee tarpeet lehdelle edelleen mutta päivisin toimii kun ei oo lehtii lainkaan ja osaa pyytää ulos jo mikä plussaa ehdottomasti :)paljonko lenkität koiraasi?tekeekö tarpeet silloin?montako ruokaa annat?asutko kerros-rivi-vai omakotitalossa? itse omakotitalossa ja olen päivittäin metsällä vajaan tunnin.tuota hihnassa kulkemista on aika turha vielä koittaa...tai siis koittanut olen mutta leikiksi tuntuu menevän ja vielä kun toinen koira mukana myös.- labraboripentu
oppi sisäsiistiksi 2,5 kk ikäisenä. Toki pieni vahinkopissa saattoi tulla jos leikit liian rajut, mutta nyt kun pentu on jo kohta puolivuotias oppinut pidättelemään hyvin eikä ole tehnyt tarpeitaan sisälle aikoihin.
Aivan alusta lähtien kun pentu meille tuli käytin sitä myös öisin säännöllisesti ulkona. Myös ruoan ja leikin jälkeen saman tien pihalle. Ulkona ollessa hoin kokoajan "pissaa, pissaa" ja kun pentu pissasi kehuin ja palkitsin sen.
Nyt ei tarvitse pennulta kuin "kysyä" onko PISSA hätä niin osaa mennä ovelle odottamaan ulos pääsyä.
- kapinakusentaa
tai eroahdistusta koska tapahtuu yksin ollessa...
- suosittelisi
yölläkin pissattamista.. on käynyt näinkin että "jo sisäsiistiksi opittuaan" ulvoo/vinkuu yölläkin ulos.. tarpeentekopaperit ulko-oven eteen, niin näät kun se on suuntaamassa sinne päin niin kiikutat äkkiä ulos.. ja tietysti aina heti/ihan hetken päästä syömisen tai leikkihetken jälkeen ulos. Ja voi sitä kehumista ja riemua kun ne tarpeet tulevat ulos pihalle. Mutta tosiaan kun on jo tämän ikäinen koira ja tekee sisälle yksin ollessaan, niin voi johtua eroahdistuksesta. Järsiiko tavaroita/haukkuuko/ulvooko/"on tuskissaan" yksin jäädessään? jos tekee näin niin eroahdistusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1114967Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493282Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853019- 811757
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku201589Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411520450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1151396Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1151083- 161079
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431047