Ensinnäkin minulla on tällainen televisio:
http://www.sony.fi/product/t46-w-series/kdl-46w4000
ja tietokoneena minulla on amilo pi 2540 läppäri jonka tiedot näkyvät tältä sivulta:
http://sp.fujitsu-siemens.com/dmsp/docs/ds_amilo_pi_2540.pdf
Ostin verkkokaupasta hdmi johdon ja audiokaapelin ja hdmi johdolle dvi-d uros adapterin että se käy koneeseen.Kuvan sain tulemaan telkkariin hienosti,siitä olen tyytyväinen mutta ääniä en saa en sitten millään.Olen miettinytkin että onko tuo audiokaapeli edes oikea kaapeli tähän tarkoitukseen mutta käsittääkseni on.Tässä on audiokaapelin tiedot ja kuva siitä:
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=3344
Eikös tuo kaapeli pitäisi käydä ihan normaalisti minun telkkarin ja tietokoneen välille ja syntyä ne äänet?Olen yrittänyt vaikka mitä mutta nyt alan kohta luovuttamaan jollei joku teistä viisaista osaa neuvoa minua.Kiitoksia paljon etukäteen jo valmiiksi ja asiallisia vastauksia kiitos!
Miten saada äänet toimimaan?
4
273
Vastaukset
- kaapelit
Kysymyksen alustus on todella huippuluokkaa.
Kyseisestä audio kytkennästä ei ole kokemusta.
Minulla on noin vähän toistavuotta aikaa kun läppärini oli kytkettynä taulutelkkariin, silloin käytin 3.5mm stereo jack plug(uros-uros)kytkentää ääni liitäntään.
http://www.xb.fi/3.5mm-stereo-jack-plug-3.5mm-stereo-jack-plug-johto-5m.html Vain HDMI2 tukee äänen sisäänmenoa erikseen, ja siinä liittimen vieressä on 3,5mm äänipiuhalle paikka, jota pitää silloin käyttää.
Eli piuhasi on väärä, molemmissa päissä pitää olla 3,5mm plugi.- alkuperäinen kirjoittaja
verkkokaupasta sanottiinkin että on tullut väärä piuha ja nehä pisti tulemaa sen oikean piuhan ja mä asiakaspalautin edellisen.Kiitoksia kaikille,ongelma pitäisi olla ratkaistu!
- alkuperäinen kirjoittaja
alkuperäinen kirjoittaja kirjoitti:
verkkokaupasta sanottiinkin että on tullut väärä piuha ja nehä pisti tulemaa sen oikean piuhan ja mä asiakaspalautin edellisen.Kiitoksia kaikille,ongelma pitäisi olla ratkaistu!
Se että kuva on täydellinen muuten mutta kun katson BsPlayer Pro (versio 2.32) jotai elokuvia/sarjoja koneelta telkkarin kautta niin se kuva välkkyy jostai syystä :( Osaisiko kukaan tuohon neuvoa että miten tuon vian/ongelman saisi pois?Muuten pelittää hienosti,peleissä varsinkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242391Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3441987Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä251866Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101663Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581478Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 63865
- 55850
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2808