ÄRSYTÄN joka tapauksessa

ihminen.

Naapureitani näkyisi ärsyttävän se, jos minulla on KIIRE. Tai jos ylipäänsä TEEN jotain, (enkä vain istu hiljaa kädet ristissä paikoillani).

Toisaalta heitä ärsyttää sekin, jos minua ei pariin päivään näy missään "ihmisten ilmoilla"...

Että aikamoista ristiriitaa, mutta onnistun kuitenkin ärsyttämään tiettyjä KYYLIÄ/kontrollifriikkejä, vaikken yritä tehdä muuta kuin elää elämääni rauhassa.

En biletä, viihdyn yksikseni (pitkiäkin aikoja), minulla on paljon kotioloissa duunia ja puuhaa, joka todellakin vaatii sitä, että olen paljon "kotona". Mutta mistä lähtien ihminen ei saa muka olla KOTONAAN...??

Liikaa vaadittu...?

4

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naapureita emme

      Voi valita,mutta itse päätämme....kenen kanssa seurustelemme.

      Minulla samanlainen tilanne.Talossamme asuu jos minkälaista paskasakkia,mutta en kuuna päivänä näiden kyttääjien ja sosiaalipummien kanssa alkaisi seurustelemaan,tai muuten omia menojani selittelemään.
      Tsemppiä sinulle.

      • ap.

        Ja tsemppiä SULLE!:)

        (Näit selvästikin tilanteen sielusi silmillä.)


    • Nimetön

      sama täällä..

      itse asun kerrostalossa pienessä pitäjässä. olin tosin suuressa firmassa töissä johtoportaassa.

      nuoresta iästä (23v) huolimatta en töiden jälkeen jaksa muuten kuin rentoutua yksin elokuvia katsellen tai pyytää kavereita kylään viikonloppuna.

      kumpikin asia on suuri ongelma naapureilleni, yksi on päivitellyt kun minua ei näy ja toiset puhuvat että liikaa ihmisiä ravaa rapussa koko ajan. pitäiskö lakata kokonaan olemasta niin ei häiritsisi?

      • ap.

        Sitäpä juuri...vähemmästäkin tulee "ollako vai eikö olla" -fiilis.

        Mutta OLLAAN me nyt ihan RAUHASSA juuri sellaisia kuin OLEMME, eikös..?:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe