>>>LLL sentään osasi
Kirjoittanut: Eslest 2.2.2009 klo 16.19
Kun rovasti käytti kovaa ja karkeaa puhetapaa, hän sentään osasi. Siihen sarkasmin lentoon ja kielikuviin ei pysty täällä kukaan, sen voin melko varmasti luvata.
Vanhat saarnaajat sanoivat että ei kannata ryhtyä toimimaan toisen lahjoilla koska sellaisesta tulee vaan sotkua. Jätetään se LLL:n tyyli hänelle ja toimitaan me omilla eväillämme. Omat eväämme ovat luultavasti aika lailla pienemmät kuin rovastin.
Kirjoittanut: Eslest 2.2.2009 klo 16.19
Kun rovasti käytti kovaa ja karkeaa puhetapaa, hän sentään osasi. Siihen sarkasmin lentoon ja kielikuviin ei pysty täällä kukaan, sen voin melko varmasti luvata.
Vanhat saarnaajat sanoivat että ei kannata ryhtyä toimimaan toisen lahjoilla koska sellaisesta tulee vaan sotkua. Jätetään se LLL:n tyyli hänelle ja toimitaan me omilla eväillämme. Omat eväämme ovat luultavasti aika lailla pienemmät kuin rovastin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Roomalaiskirjeestä molemmat kannattajat saa tukea.
Kuvaus vanhan luonnon vaikutuksista, "sitä hyvää mitä tahdon en tee ja sitä pahaa mitä en tahdo teen minä".
Tässä on hyvä kohta niille, jotka haluavat elää vanhan luontonsa mukaan. Varsinkin silloin jos jätetään jatko pois, "kuka päästää minut tästä kuoleman ruumiista", eikä lueta loppuun asti "Kiitos Jeesus kristus"
Seuraava luku sitten alkaakin kertomaan uuden ihmisen vaikutuksia, "jos te elätte lihan mukaan niin te kuolette, mutta jos elätte Hengen mukaan niin saatte elää"
"Kuolettakaa lihan työt Hengen avulla". yms. yms.
Vain kaksi vastakkaista näkemystä saa tukea Paavalilta! Luinko oikein?! Niin ahtaalleko mennee?!
Huonosti ovat asiat! On siis vain kaksi erilaista evankeliumia! Mites niiden arviolta sadan muun nyt käy?
Paavalin itsensä mielestä niitä on vain yksi. Toisen esittäjästä hän näet sanoo: "Olkoon kirottu!".
On siinä pojilla hommaa kun tekevät Paavalista postuumisti galatalaisen - vai sanoisiko yhden niistä, jotka tulivat Juudeasta Antiokiaan opettamaan sikäläisiä kristittyjä uudella tavalla. Mikäs luku se nyt olikaan siellä apostoolitten tekoraamatussa? Tiedätte paremmin sen nettiriidan vanhimpien kanssa siellä Jerusalemissa...
Tätä menoa ei kyllä mene pitkään, kunnes kristikunnan ovesta astuu sisään turbaanipäinen mies kertomaan, että ihka oikea lihan kuoletusmetodi on jo löydetty kamelinkuseman päässä Jerusalemista itään. Pojat ovat ainakin valmiina asenteellisesti niin kuin lukkari sotaan. Lihaa palvellen ja Henkeä kuolettaen.
"Sitä hyvää mitä tahdon, en minä tee ja sitä pahaa mitä en tahdo, minä teen"
Olen ymmärtänyt tuon kohdan siten, että se on ihmisestä riippumaton ilmiö.
Ihminen ei teoillaan voi tehdä, lunastaa paikkaansa taivaasta ( koska yksin usko ja armo ovat työkalut).
"sitä hyvää mitä tahdon, en minä tee.."
---
".. ja sitä pahaa mitä en tahdo, minä teen"
olisi siis se, että kun elämme tässä maailmassa uskovaisena, niin emme ole synnittömiä, vaikka niin tahtoisimme.Joudumme aina johonkin syntiin ( vaikkapa hermostuu jollekin ( menttää malttinsa)).
Kyse on siitä että sisällämme on tahto toinen, kun mitä tapahtuu ja emme pääse siitä eroon lopullisesti ennen taivaaseen menemistä.
Tämä kaikki kuuluu mennä näin, jotta Kristinuskossa oleva ihminen vahvistuu uskossaan ja että hänelle kelpaa armo loppuun asti.
Muuten niin ei varmaankaan olisi.
sie pimeyven henki.
Silloinhan saatana kamalin on kun se tulee sinun hahmossasi, eli hyvän ja onnistuneen kristityn haamussa ryöstämään pois uskoa Kristukseen.
Oman hyvyytensä (= vakavaan syyntiin) langenneet kristityt ovat kamalin kirous seurakunnalle.
Syntiset elävät Jumalan armosta Kristuksen ansioon turvautuen, ja sitä Jumalan armon ja anteeksiantamuksen valoa he levittävät kaikkialla missä kulkevat ja toimivat.
Mutta nämä hyvyyteen (itsepetos) langenneet käyttävät aikansa pilkkujen nussimiseen laista, seurakunnan hajottamiseen ja uskon pois ottamiseen toisilta.
Mutta sitä rajaa Paavali käy hyvin paljon, että evankeliumin valo ei pääse loistamaan synteihinsä kuolleille, siis itsehyville henkilöille, kuten esimerkiksi sinä,
vaan evankeliumi loistaa synytisille.
Liha pysyy syntisenä myös uudestisyntymisessä, synnin voima, ja Hengen voima käyvät taistelua aina kehon lopulliseen kuolemaan asti. Joka muuta väittää on täydellinen valehtelija ja elää maailman vaarallisimmassa itsepetoksessa, joka johtaa vääjäämättä kadotukseen.
Kristuksen vanhurskaus puetaan ihmisen ylle pyhässä kasteessa, joka ei poista lihan saastaa, kuten Raamattu sanoo, vaan se USKON KANSSA vanhurskauttaa. Synnin ota on laki. Kristus on täyttänyt lain midän puolestamme. Tämä poistaa TUOMION, siis synnin rangaistuksen. Jumala ei enää näe syntejämme koska hän katsoo POIKAANSA JEESUKSEEN KRISTUKSEEN. Myöskin sydän ja omatuntomme puhdistuu USKOLLA KRISTUKSEEN.
Uskovalla on syntisyydestään huolimatta kaikki synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä, hän on Hengestä uudestisyntynyt.
Kenenkään liha ei uudestisynny, sellainen oppi on hereesiaa. Ihminen uudestisyntyy VEDESTÄ JA HENGESTÄ.
Ap. t. 2:37 Kun he tämän kuulivat, saivat he piston sydämeensä ja sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Miehet, veljet, mitä meidän pitää tekemän?"
Ap. t. 2:38 Niin Pietari sanoi heille:
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Ap. t. 2:39 Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ap. t. 2:40 Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta."
Ap. t. 2:41 Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.
Ap. t. 2:42 Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa.
Ap. t. 2:43 Ja jokaiselle sielulle tuli pelko; ja monta ihmettä ja tunnustekoa tapahtui apostolien kautta.
Ap. t. 2:44 Ja kaikki, jotka uskoivat, olivat yhdessä ja pitivät kaikkea yhteisenä,
Ap. t. 2:45 ja he myivät maansa ja tavaransa ja jakelivat kaikille, sen mukaan kuin kukin tarvitsi.
Yksilötasolla luulisi olevan selvää, että suvaitsevaisuuden lisäämiseen tähtäävät lateraalisesti vaikutusvaltaiset toimenpiteet yksinkertaistaa yhä enemmän meitä haittaavia taakkoja.
Jotta emme unohtaisi yhteisön pyrkimyksiä, todettakoon, että resistanssi-identiteettien tukeminen aidosti moniuskonnollisessa ympäristössä parantaa hiusten halkomiseksi osoittautunutta geneerisyyttä.
Jos vertailemme lyhyesti asiaankuuluvia ilmiöitä, huomaamme, että etnosentrisen ajattelun ja nykymaailmassa merkityksettömäksi käyneen uudelleenarviointi opettaa sisäistämään vastuuntuntoisten yhteisökumppaneiden uskonnollisia intressejä.