ja kasauskone? Mitäs vehkeitä nämä on???
Tuli vastaan kirjallisesti, mutta ei oltu selitetty tarkemmin.Emäntä kun on alkanut heittää väriä kankaalle ja ilmaisi halunsa saada ne kehyksiin.
Joten viitsiikö joku selittää ja onko kellään mahdollisesti myydä näitä vehkeitä, jos päästään asiaan.
Taulun
5
1662
Vastaukset
- taulut kehyksiin
Kirjoitappa Googleen sana kehysleikkuri niin sieltä näyttäis löytyvän kuvalla varustettuja myynti-ilmoituksia.
- näyttää
mutta ei ole yhtään manuaalista, harraste käyttöön.
Mutta kukaan ei ole kertonut mítään siitä kehystyskoneesta?? - purupää
näyttää kirjoitti:
mutta ei ole yhtään manuaalista, harraste käyttöön.
Mutta kukaan ei ole kertonut mítään siitä kehystyskoneesta??Saattais löytyy jostain käytettyjä jalalla polkaistavia ihan ammattikäytössä olleita leikkureita. Tulee parempi jälki kuin jiirisahoilla, teriä voi teroituttaa. Semmoisia vihreitä laitteita olen nähnyt, ja hinnat pyörivät n.500 hujakoilla.
Kehysten kulmiin tulee semmoinen siksakkirauta taustapuolelle, ilmeisesti ammutaan jollain kiinni. En tätä laitetta ole koskaan nähnyt, joten en vanno ja tiedä enempää. - jamppuli
purupää kirjoitti:
Saattais löytyy jostain käytettyjä jalalla polkaistavia ihan ammattikäytössä olleita leikkureita. Tulee parempi jälki kuin jiirisahoilla, teriä voi teroituttaa. Semmoisia vihreitä laitteita olen nähnyt, ja hinnat pyörivät n.500 hujakoilla.
Kehysten kulmiin tulee semmoinen siksakkirauta taustapuolelle, ilmeisesti ammutaan jollain kiinni. En tätä laitetta ole koskaan nähnyt, joten en vanno ja tiedä enempää.Tuollainen jalalla poljettava giljotiini maksaa uutena n. 2000 eur ja käytettynä saa toki edullisemmin.
Kehyskasauskone puristaa kehysten kulmat yhteen ja ampuu niitin takapuolelle, vaatii paineilmaa toimiakseen. Hinta uutena n. 1000 eur.
Molempia löytyy ainakin Raamarit Oy:stä, Hämeenlinnasta. (http://www.raamarit.fi/)
Jiirisahallakin onnistuu, kunhan on terävä ja riittävän monihampainen terä. Itsellä muistaakseni n.100 hampainen. Kasaaminen onnistuu kehyspuristimen, liiman ja nitojan avulla. Kehyspuristin rautakaupassa n. 35 eur ja sähkötoiminen nitoja n. 60 eur. Selvästi edullisempi vaihtoehto ja tuntunut vielä toimivalta kun teen kehyksiä ehkä keskimäärin 2-3 kpl viikossa. - kiittää
jamppuli kirjoitti:
Tuollainen jalalla poljettava giljotiini maksaa uutena n. 2000 eur ja käytettynä saa toki edullisemmin.
Kehyskasauskone puristaa kehysten kulmat yhteen ja ampuu niitin takapuolelle, vaatii paineilmaa toimiakseen. Hinta uutena n. 1000 eur.
Molempia löytyy ainakin Raamarit Oy:stä, Hämeenlinnasta. (http://www.raamarit.fi/)
Jiirisahallakin onnistuu, kunhan on terävä ja riittävän monihampainen terä. Itsellä muistaakseni n.100 hampainen. Kasaaminen onnistuu kehyspuristimen, liiman ja nitojan avulla. Kehyspuristin rautakaupassa n. 35 eur ja sähkötoiminen nitoja n. 60 eur. Selvästi edullisempi vaihtoehto ja tuntunut vielä toimivalta kun teen kehyksiä ehkä keskimäärin 2-3 kpl viikossa.kaikkia vaivautuneita.
Päädyin tässä asiassa, ostamaan kuitenkin jiirisahan 6000r/min ja siihen -kulmaisen terän.
Kasaus vehkeet olikin jo tuommoisena omassa kaapissa.
Näillä kyllä saa taulut sitä mukaa kehyksiin kuin emäntä saa niitä valmiiksi.
ps.Kaupattiin mulle sitä "vihreää" morsöa käytettynä, hinta 950€,oli mielestäni aika suolainen(uusi1050€).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291849
- 1211355
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401140Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591031- 491029
- 131980
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v257979Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58809Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet80801