Vanhan isännän pyöröpaalimuoveja ollaan kerätty suursäkkeihin navetan reunoilta.. onko niille keräystä? Naapurit polttavat omia paalimuovejaan kattilassa, me ei kyllä siihen lähetä.. vanhan isännän neuvo oli kaivaa kuoppa tai tehdä kokko. Olisiko järkevämpiä ehdotuksia? Niitä kun tulee jokunen viikossa koko ajan lisää!
Mitä teette paalimuoveille?
17
4585
Vastaukset
- polta pois
Kuusakoski niitä hakee, mutta tais olla 90 euroa haku.
- kerää muovia??
Muistaakesi täällä 4H-kerho kerää paalinkin muovia, kun keräävät noita lannoitesäkkejäkin. Niistä kait tehdään jotain muovilankkua ja muuta uusiomuovia.
Itselläni oli kanssa peltokaupan myötä tälläistä ongelmamuovia, mutta sain ne menemään kaatopaikkajätteeseen, kun hieman kyselin. Alkuun kyllä näytti aika hintavalta hommalta päästä eroon noista muoveista, mutta polttoonkaan en saannut lupaa. - oikeasti
saisi polttaa, mutta jos meinaat kuitenkin pistää tuleen, niin vie jonnekkin syrjäisempään paikkaan ettet itse ainakaan hengitä savua. On vissiin se savu vähän terveydelle vaarallista.
- kuumaa pitää olla
Kunhan tarpeeksi iso määrä muoveja kerralla että palavat reilulla tulella,ei edes savua kun saat hyvän roihun, hyväksi havaittu polttoastia on vanha polttoöljy säiliö itsellä 2000 litranen.
Polttoleikkasin päätyyn oven ja takareunaan 3m savuhormi n40cm halkasijaltaan. Alas paljon ilmareikiä. Sen kun kerää törkyä täyteen ja tuikkaa jätikällä tulille,niin palaa hyvin kuumasti ja savuottomasti hankalemmatkin hävitettävät.
- ...ja Tikanoja
Lassila ja tikanoja ainakin vastaanottaa muovia. Menee johonkin ovenkahvatehtaalle tms. Ei kaiketi maksa mitään jos itse hoitaa kuljetuksen.
- Maatilalla olisi
Polttaa lämmöksi.Meillä on jämäkattila,ei viitsi rullata niin pieniksi nyytyiksi että sopisi kattilaan.Roskaastiaan laitetaan,minne sitten menneneekin.
- Arimaksiin
Maatilalla olisi kirjoitti:
Polttaa lämmöksi.Meillä on jämäkattila,ei viitsi rullata niin pieniksi nyytyiksi että sopisi kattilaan.Roskaastiaan laitetaan,minne sitten menneneekin.
Arimaksin alapalokattila polttaa meillä nykyisin paalimuovit ja -verkot. Puita 2/3 latauksesta ja muovit sekaan - hyvät lämmöt ja varmasti palaa puhtaasti kun kaasuuntuvat ja kaasu palaa. Ei muovinhajua leiju pihalla.
- tämä koko
Arimaksiin kirjoitti:
Arimaksin alapalokattila polttaa meillä nykyisin paalimuovit ja -verkot. Puita 2/3 latauksesta ja muovit sekaan - hyvät lämmöt ja varmasti palaa puhtaasti kun kaasuuntuvat ja kaasu palaa. Ei muovinhajua leiju pihalla.
tukijussien muovin poltto...
- HehHehHehHeh
tämä koko kirjoitti:
tukijussien muovin poltto...
tiedoksesi että muovi ja öljy ovat samaa tavaraa, toinen vain nesteenä toinen kiinteänä. Tietysti jos öljynpolttokin on ympäristörikos mielestäsi.......
- Ei sitä
HehHehHehHeh kirjoitti:
tiedoksesi että muovi ja öljy ovat samaa tavaraa, toinen vain nesteenä toinen kiinteänä. Tietysti jos öljynpolttokin on ympäristörikos mielestäsi.......
öljyäkään saa polttaa...:D
- Joku järki
Ei sitä kirjoitti:
öljyäkään saa polttaa...:D
Niitä kerätään, kysy kuntasi jätevastaavalta, se antaa kuitenkin kestävän ohjeen. Mullakin vuokramies suhmuroi niiden kanssa jatkuvasti, uusia kasoja löytyy joka kevät.
Niide poltto ei onnistu pienemmissä tulisijoissa ja nokeaakin kovasti. Ne hylätaan kuin koira paskansa, mutta eiköhän tuo meillä lopu.
- polttajaaa
helevata taas kaurahatut vauhdissaan .Eikö näitä säädöksiä ja rajotuksia ole aivan tarpeeksi turhaa noin tyhmiä täällä kyselet.Ei muutako tuikkaa tuleen.
- metsään...
eikö ne muovit ole perinteisesti tapana piilottaa naapurin metsään? kyttäät vaan koska naapurin isäntä ja emäntä lähtee kauppareissulle niin sillä välin käyt viemäs roskat metsään.
- ex-jussi
Käytin paalimuovit halliprojektissa hyödyksi, kun valoin lattiaa laitoin paalimuovit styroksin päälle. Olihan ne osittain melko repaleisia, mutta oli niitä ainakin tarpeeksi.
- lkjdhk
ex-jussi kirjoitti:
Käytin paalimuovit halliprojektissa hyödyksi, kun valoin lattiaa laitoin paalimuovit styroksin päälle. Olihan ne osittain melko repaleisia, mutta oli niitä ainakin tarpeeksi.
tyhmä
- Goyrmoyv
Timo polttaa muovit nissan qashqain katolla ja ajaa kylän lenkkiä!
- hyötykäyttöön
niistähän saa hyvät lakanat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit775924KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2794827Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202608Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282513Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT981594Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171461- 1051377
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281326seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1091284Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191241