Autojen myynti Japanissa laski tammikuussa rajusti viime vuoteen verrattuna.
Myynti merkeittäin. Cars and Minicars.
1. Toyota 81985 kpl
2. Suzuki 46966 kpl
3. Daihatsu 44669 kpl
4. Nissan 41769 kpl
5. Honda 34166 kpl
6. Mazda 14945 kpl
7. Fuji Heavy (Subaru) 10451 kpl
8. Mitsubishi 9663 kpl
9. Ulkomaiset merkit yhteensä 8915 kpl
10. Lexus 1270 kpl
http://uk.reuters.com/article/governmentFilingsNews/idUKT19965020090202
http://uk.reuters.com/article/governmentFilingsNews/idUKT23791020090202
Japanin myyntitilasto tammikuu 2009
6
635
Vastaukset
- miten näin
mahdollista japanissa, että ulkomaalaisia merkkejä myydään huomattavasti enemmän kun lexusta?
- japanin markkinoilla
Lexuksen myynti alkoi Japanissa vuonna 2005, joten merkki on varsin uusi.
Mitä ulkomaalaista merkkiä myydään Japanissa Lexusta enemmän? Mercedes ehkä...
- Oma etu ensin
Japanilaiset osaavat kyllä pitää puolensa. Sinne on erittäin vaikea tuoda autoja tuontirajoitusten ym. esteiden takia. Olisimmepa me Euroopassa yhtä viisaita ja tukisimme omaa autoteollisuuttamme itämaiden tuotantoa vastaan.
- aattelitko
muuttaa jappaaniin, kun noista oot kiinostunu? Vai muuteko aatelit että mennöö niillä siellä kotmaassaan yhtä huonosti ku täälä.Myynti tippuu ku lehmän p...
- omista asioista..
Myynti tippuu Japanissakin mutta he ovat huolehtineet siitä että käytännössä siellä ei voi myydä muita kuin japanilaisia autoja. Näinhän me voitaisiin toimia Euroopassakin eli muut kuin eurooppalaiset autonvalmistajat ulos täältä.
- asiassa
omista asioista.. kirjoitti:
Myynti tippuu Japanissakin mutta he ovat huolehtineet siitä että käytännössä siellä ei voi myydä muita kuin japanilaisia autoja. Näinhän me voitaisiin toimia Euroopassakin eli muut kuin eurooppalaiset autonvalmistajat ulos täältä.
Itse asiassa Toyota on hoitanut asiansa siten, että usea täällä myytävä malli on eurooppalainen. Uusi Avensis suunniteltu Ranskassa ja valmistettu Britaniassa. Yaris valmistetaan Ranskassa ja Aygo Tsekeissä.
Corollasta ei taas oikein aina tiedä, tuleeko se Britaniasta, Turkista tai Etelä-Afrikasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964794Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143932Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113830Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1162239Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801356- 1321278
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1651264En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5241118- 531105