Vaasan yo, sosiologia

Paaaula

Eikös Vaasan yliopistossa ole voinut opiskella aiemmin sosiologiaa pääaineena? Tutkailin tuossa yo:n sivuja, ja jos nyt oikein ymmärsin, niin sosiologiaa ei ollut kuin sivuaineena. Höh! Sanokaa mulle pliis, ettei asia ole näin!

3

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jyyyq

      En osaa sanoa Waasan tilanteesta, mutta eiköhän noita sosiologian, sosiaalipolitiikan, yhteiskuntapolitiikan tms. aloituspaikkoja ja pääaineoikeuksia tulla karsimaan rankalla kädellä nyt muutaman vuoden sisällä. Yleisissä yhteiskuntatieteissä on rankka ylikoulutus. Suunnilleen Oulua ja Lappeenrantaa vaille jokaisessa yliopistossa on voinut opiskella sosiologiaa pääaineena, jokaisessa paikassa vähintään 15-20 opiskelijan sisäänotto per vuosi. Nämä työmarkkinat eivät vaan vedä enää tuommoista.

    • fm-englanti

      Siellä on ollut taloussosiologian professuuri (ja opinnot siis syventäviin/laudatur-opintoihin asti). Pari vuotta sitten taloussosiologian proffa kuitenkin jäi eläkkeelle, ja sen jälkeen systeemit muuttuivat ja tuli (yleinen) sosiologia pääaineeksi.

    • se on

      totta. vaasaan ei oteta enää uusia sosiologian opiskelijoita. viime vuonna vielä otettiin mutta jatkossa ei enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5071
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      3463
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1300
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1292
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      903
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      845
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      773
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      36
      757
    Aihe