Tahdotaan antaa kissanpennulle hyvä koti. Nouto mahdollinen Kuopio iisalmi väliltä. Mielellään noin 8 viikon ikäinen ja tyttökissa.
Mailata voi [email protected] pikaisesti =)
Mailata voi [email protected] pikaisesti =)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikkien kissojen, niin maatiaisten kuin rotukissojenkin, luovutusikä on vähintään se 12 viikkoa, ei yhtään sen vähemmän! Mieluummin vaikka vähän enemmän. Näin säästytään myöhemmin ns. häiriökäyttäytymiseltä varmemmin.
Tähän siis vastaan vain tämän verran että tarkoituksella etsisin mieluiten noin 8-9 viikon ikäistä koska kokemusesta tiedän että tämä sopisi parhaiten. Tiedän kyllä virallisen luovutus iän kuten varmasti kaikki muutkin kissa ihmiset. Ihmettelen siksi miksi tuota ikää täällä jaksetaan hokea.
Ei sillä meillä ainakaan ole ollut väliä. Kaikki kissat on otettu "alaikäsinä", jotkut jopa alle 6 viikkoisina (löytökodista nämä).. Mitään ongelmia ei ole ollut.. Minkään näköistä "häiriökäyttäytymistä" ei ole yhdenkään kohdalla ilmennyt..
Siitä huolimatta kyllä "suosin" tätä luovutusikää.. On se kumminkin kasvun ja muutenkin terveusen kannalta parempi, että kisu saa kasvaa rauhassa oman mamman hoivassa..
Tännekkin saa siis jättää viestin jos joltain vielä tähän aikaan vuodesta pentuja löytyy. Käyn tarkistamassa yhtä usein kuin sähköpostin. Ja noutamaan pystyn siis tuolta kuopio-iisalmi väliltä, myös varpaisjärveltä nouto mahdollinen.