Onko kellään kokemusta tuosta Ranskalaisesta nyrkkeilystä(Savate), jos niin mitä?
Savate
Jake
112484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olen lajin harrastaja.
En aloita nyt perinteistä ja tälle palstalle ominaista oman jutun suitsuttamista taivaisiin, vaan yritän pysyä normaali tasolla ;o)
Savate Boxe Francaise on kilpailulaji jossa ON säännöt joten puhtaasti itsepuolustukseksi sitä ei voi pelkästään ajatella, vaikka laji on myös käytännössä toimiva tietyin rajoituksin.
Savate on parhaimmillaan jalkojen miekkailua jossa on nyrkkeily elementti mukana.
Savatelle ominaista on runsas liikkuminen ja tehokkaat potkut(kengät jalassa) ja lyönnit, joihin tosin pitää itse omalla harjoittelulla panostaa(tehokkuus), harjoitella voi myös kevyemmin eli jokainen harjoittelee oman tavoitteensa mukaan.
Liikuntana savate on erinomainen laji otteluharjoittelua on paljon samoin muita otteluun tähtääviä harjoitteluita jotka saa parempi kuntoisenkin antamaan kaikkensa. Samoin on säkki ja syke harjoittelua lajissa paljon.
Ilmapiiri salilla on aina ollut hyvä, herrasmies henkinen, reilu ja huumorin kyllästämä eikä mitään hampaat irvessä puristelua. Lajille ominaisesti kukaan ei katso olevansa muitten yläpuolella, ei edes opettajat. Lyhyesti sanottuna: "kunnioita muita, niin sinua kunnioitetaan"
Hyvin olen ainakin itse viihtynyt tuossa porukassa ja harjoittelu on ollut aina mukavaa, sali on kuin toinen koti johon on aina yhtä mukavaa mennä. Salilla pääsee porukkaan mukaan helposti eikä siellä ole niitä perinteisiä kuppikuntia joita yleensä syntyy joka paikassa.
Mikäli haluat tietää jotain erityistä tai tiettyä lajista vastaan mielelläni lisää tai voit lähestyä myös suoraan seuraa jonka yhteystiedot löytyy täältä: www.savate.com
Terveisin: Savateur
Onko vielä hassut trikoot ottelu asuna savatessa?
Virallisena kilpailuasuna on käytössä, mutta treeneissä niitä näkyy harvemmin, yleisin yhdistelmä taitaa olla T-paita ja shortsit. Trikooasua ei taida omistaa edes kun murtosoa harjottelijoista ja usein senkin kanssa (päällä)käytetään T-paitaa. Eli mitään pakko vaatetusta ei ole...
Savate on alunperin järjestelmällistettyä katutappelua. Nykyään yleisesti harrastettu savate on potkunyrkkeilyä alkuperäisen savaten potkuilla.
Suurin osa perinteisen savaten opettajista kaatui II maailmansodan aikana ja tietääkseni perinteinen savate on säilynyt hengissä vain Australiassa. Jotain pientä saattaa olla muuallakin.
Itse olen päässyt kokeilemaan tuota alkuperäistä savatea Australiassa vaihto-oppilaana olleen henkilön opastamana. Lajissa on sallittu potkut ja lyönnit koko vartaloon. Hanskoja ei käytetä, koska se muuttaisi liikaa lyöntejä ja suojausta. Potkut on enimmäkseen alas ja lyönnit päähän. Hyppypotkuja ei ole. Treenatessa ei päälyönteihin tietenkään laiteta voimaa taakse. Otteluasento on hieman englantilaisen nyrkkeilyn tyylinen, ottaen huomioon, että ei ole suojaavia hanskoja.
Suojina yleensä hammas-, ala- ja kevyet säärisuojat. Trikoita ei kai käytetä, valkoinen t-paita, verkkarit ja sisäkengät (painikengät) käy hyvin.
Savateen kuuluu oleellisesti aseellinen kamppailu. Perusasena on kävekykeppi. Kun Ranskassa kiellettiin miekkojen kanto ja kaksintaistelut (liikaa kuolleita aatelisia), siirtyi tekniikat kävelykepin käyttöön. Toinen astalo on 1,5 m sauva. Muita aseita on mm. veitset ja kepukat. Kaikki käteen osuva käytetään hyväksi, mm. tuolilla opetellaan torjumaan veitsihyökkäyksiä.
Perinteisessä savatessa ei kilpailla. Tarkoituksena on oppia päällekarkaajan nopea eliminoiminen.
Lisää juttua:
http://www.bridgemansavate.com/
Suomessa harrastetaan siis yleisesti "sportti" savatea, ei alkuperäistä.
...vaihtoehto! Tosin emomaassa Ranskassa kuten muualla maailmassa tuon kaiken kattaa Savate Défense ja Savate Boxe Francaise on oma juttunsa jotta sillä edes voitaisiin kilpailla. Ihan mukavaa että joku yllä pitää vanhaa muotoakin :oD
Tuo Savate Défense ei ole ihan sitä perinteistä savatea, vaan jotain itsepuolustuksellista juttua (ihan kuulopuheiden pohjalta). Kyllä siinä jotain on vanhasta savatestakin. Savate défensessä opetustyyli ei taida olla niin totalitäärinen kuin perinteisessä savatessa. Australiasta on käynyt ainakin Ranskassa ja Saksassa opettajia näyttämässä tuota perinteistä muotoa.
Tuota potkunyrkkeily-savatea pitäisi ilmeisesti kutsua juuri boxe francaise nimellä, jottei lajit sekoittuisi. Boxe francaise on urheilulaji ja sellaisena sitä mainostetaankin. Hyvä niin, kyllä minäkin tykkään sparrata suojien kanssa.
Opetetaanko Suomessa la cannea tai grand batonia savate/boxe francaise -seuroissa? Ranskassahan la cannea taidetaan yhä opettaa boxe francaisen ohessa.
..vielä! Muutamia la canne leirejä on ollut, mutta tosissaan harjoittelua ei vielä ole juurtunut suomeen. Liekkö varusteiden hinnalla merkitystä(paljon) ja tietysti tilalta vaaditaan korkeutta ja kokoa, joku koulun jumppasali voisi olla riittävä sitten tarvitaan vielä ihmisiä joita kiinnostaa nykymaailmassa moinen esteettinen kepin heilutus.
Ranskassa on uskomattoman paljon cannen heiluttajia ja kun siellä on saleja pilvin pimein. Niissä on joissain tarjolla kaikkea savate nimen alla toimivaa (savate boxe francaise, savate défense, savate forme) ja jotkut sitten erikoistuvat omiin juttuihinsa. Toivottavasti saadaan suomeenkin hieman tuota canne toimintaa jollain aika jänteellä.
Tarkoituksena on ollut helsingin salilla ottaa juuri défenseen mukaan la cannea aika ajoin, ihan pelkän mielenkiinnon ja vaihtelun nimissä. Mutta aika näyttää miten mielenkiintoa riittää ihmisillä, aika vähissä on kävelykepit nykypäivinä, mitä varten se on alkujaan luotu.
Hmmm... ehkä pitäisikin alkaa soveltamaan sauvakävely sauvoihin molempien käsien la cannen tekniikoita ja alkaa opettamaan sitä eläkelläisille kansalaisopistossa ;oD
Helsingin savate toiminnasta saat lisää tietoa täältä http://www.savate.com
Rottinkikeppi ei montaa euroa maksa ja treenata voi vaikka ulkona, ilman hintavia suojia. Ongelmana lajissa taitaa olla siis se, että on vieraannuttu tuossakin alkuperäisestä tarkoituksesta ja tehty siitä kunto- ja kilpaurheilua. Ilmeisesti siitä on tehty kalpamiekkailun tyylistä pistejahtia?
La canne on kuitenkin realistisempi ja käytännönläheisempi ase itsepuolustukseen kuin esim. nunchaku, sai, jne. ninjailuaseet, tai eurooppalaiset miekat (kalpa jne), joille löytyy jostain syystä Suomestakin harrastajia. Iaidoakin jotkut harrastavat (en kyllä do-lajin harrastajanakaan ymmärrä sitä). Kävelykeppejä olen nähnyt kadulla kädessä, mutta harvemmalla vastaantulijalla on miekka ollut edes vyöllä.
Pelkkänä omana urheilulajina tuo ei varmaan perinteiden puuttuessa Suomessa jalansijaa saa, mutta defensen osana ilman suojia itsepuolustustarkoituksessa voisi olla kova sana.
http://www.savate.com/
"Oman lisämausteen antaa tilanteeseen ja harjoitteluun sopiva musiikki, joka soi rytmittämässä harjoittelujamme"!!!??? Eye of a Tiger? Canne leirit olisi kiinnostaneet, mutta taitaa vain jäsenille ja muutenkin taitaa olla homma muunlaisille ihmisille tarkoitettu. Ei pahalla, mutta itsepuolustustaitoja taustamusiikilla? Taitaa olla enemmän bisnes/fitness-kamaa tuo touhu.
Musiikilla on taipumusta vaikuttaa ihmisen mieleen ja iloinen, rento, hyväntuulinen ihminen oppii paremmin. Syke harjoittelussa sopivalla musiikilla saa ihmisistä enemmän ulos, kuten esim hurriganesin "get on". Kaikissa tilanteissa ei soiteta kuitenkaan musiikkia kuten silloin kun pitää olla ajatus mukana täysillä. Ei pidä tuomita tapoja ennen kun on omia kokemuksia!
Vaikka menetelmä poikkeaa täysin japanilaisesta tavasta opettaa ei se tarkoita sitä että olisi jotenkin huonompi tai parempi, tämä on vain erilainen lähestyminen opettamisessa.
Periaatteessa tässä on täsmälleen sama vaikutus kun ihmisillä autolla ajaessaan, radiosta kun tulee "meno-biisi", kaasu poljin painuu kummasti syvemmälle. Musiikki on ihmisille ollut ammoisista luolamies ajoista asti tärkeää ja suuri. Tieteellisesti kuulo, haju ja tunto muisti on parempi kuin näkömuisti. Kuulomuisti saattaa herättää suuria tunteita vuosienkin päästä, kuten kaikki tiedämme.
Canne varusteisiin kuuluu kepin lisäksi suojapuku, hanskat ja pääsuoja.. jotta voi lyödä oikeasti, lyömään kun ei opi kuin lyömällä. Melkein lyöminen on aina vain melkein lyömistä ja lihasmuistin opettamisen kannalta ei mielestäni ole järkeä opettaa ketään vain melkein lyömään.
C´est là vie
"Melkein lyöminen on aina vain melkein lyömistä ja lihasmuistin opettamisen kannalta ei mielestäni ole järkeä opettaa ketään vain melkein lyömään"
Siis on järkeä opettaa melkein väistämään ja torjumaan hanskoilla ja kypärällä?
Itsensä suojeleminen on kuitenkin ykkösasia, ei toisten hakkaaminen. Suojien käyttö on sparrauksessa ja kovemmassa tekniikkaharjoittelussa välillä ihan hyvä asia, ei itseään pidä rikkoa, mutta toisinaan olisi hyvä kokeilla ilman niitäkin. Tekniikan täytyy tietenkin olla aina kotrolloitua, vastustajan mukaista - niin salilla kuin muuallakin. Tuskin defense harjoituksissakaan joka lukosta käsiä katkotaan ja joka lyönnistä toisen päätä verille lyödään.
Musiikki toimii ihmisillä niin erilailla ja makuja on monia. Minun kamppailu/itsepuolustus -harjoittelusta ei tulisi mitään get on rämpytyksen tahdissa. Body Combat -tyyliset lämmittelyt ehkä vielä menisi kaupallisella salilla. Taustahäly, oli se sitten vaikka musiikkia, vähentää yleensä olennaiseen asiaan keskittymistä. Esim. autoa ajaessa unohtaa missä on ja mitä on tekemässä.
Oikeasti lajista kiinnostunut ei myöskään tarvitse musiikkia motivaattoriksi, halu oppia riittää. Jumppaajilla ei tällaista motivaatiota yleensä ole. Suossa juoksevalle suomalaiselle hiihtäjälle on aika turha tarjota taustamusiikkia, vaikka homma näyttäisi itsestä liian "japanilaiselta".
Ei minun kommenteista kannata hernettä nenään vetää, minä vain esitän mielipiteeni näin. Capoeiraa menisin kokeilemaan heti, kun mahdollisuus tulisi, vaikka siinä taustamusiikkia onkin. Se tosin soitetaan itse, ja tyyli määräytyy tilanteen mukaan.
Tapoja ja tavoitteita on monia, kukin puuhastelee tavallaan. Tämä onkin se erillaisuuden mukavuus, on vaihtoehtoja kaikille valittavaksi.
Canne harjoittelun perusvaiheessa ei välttämättä tarvita suojia, mutta jos sillä halutaan tehdä yhtään realistisempaa harjoittelua ja reagoida elävään tilanteeseen on suojat mielestäni paikallaan. Jos pelkäät osumaa "kipua" keho jäykistyy ja rentous katoaa tekemisestä. Sama pätee muussakin harjoittelussa.
Cannessa ei sitten torjuta hanskalla vaan aina omalla kepillä, suojat ovat vain suoja/ turva varusteita kuten miekkailussa ja kendossakin. Voi niitäkin jokainen harjoitella ilman suojia jos siltä tuntuu.
Canne on äärimmäisen nopea lyönti väline ja osuma pinta-ala on pieni (nopeus kepin kärjessä on huomattava osuessaan) joka aiheuttaa ikimuistoista kipua kun niitä vahinkoja sattuu kuitenkin.
Melkein lyömisellä tarkoitan sitä että lyönnin pitää olla aina teknisesti oikea, mahdollisimman nopea ja tähdätty maaliin tavoitteena aina osua. Vaikka siitä se loppu "rutistus" otetaankin pois. Eli ei lyödä "täysiä" vaikka lyödään oikeasti. Mutta kuten sanottu jokainen harjoittelee tavallaan ja omaa juttuaan.
Kaikki harjoittelutavat jakaa leirejä mielipide asioissa ja mikään ei kuitenkaan lopulta ole ainoa totuus tai tapa saavuttaa sama asiaa.
Itse ole harjoitellut aiemmin japanilaisia (-do) lajeja yli 7 vuotta ja nyt ranskalaista menetelmää, molemmissa on puolensa.