Päiväkodissa puhuttiin kevään juhlista. Opettajatar kysyi lapsukaisilta, tietävätkö he kuka oli Runeberg. Eräs pystyvä piltti totesi: ruuneperihän on se pulla.
- Kirjasta Maailmanviljelijät.
Runebergin päivästä
19
3065
Vastaukset
- arkipiru
mutta siitä huolimatta kaupassa käydessäni ostin laskiaispullat, sillä hillolla varustettuna.
- Hieno finaali
Joo muistan voitti Antwerpenin olympialaisissa kiekonheiton tuloksella 69,70.
- emmätiiäkään
Hieno finaali kirjoitti:
Joo muistan voitti Antwerpenin olympialaisissa kiekonheiton tuloksella 69,70.
"puhuu kun ruuneberi" on sanonta. Kuka lienee se ite runeberkki?
- missä olit silloin kun..
emmätiiäkään kirjoitti:
"puhuu kun ruuneberi" on sanonta. Kuka lienee se ite runeberkki?
Voitti kultamitalin kiekonheitossa Antwerpenissä ja millä tavalla.Heitti voittotuloksen vieläpä vasemmalla kädellä ja niissä olosuhteissa.Jäi puuttumaan tuolloisesta maailmanennätyksestä pari senttiä.Oli nukkunut oikea käsi tyynynalla tai jotain eikä pystynyt heittämään sillä kädellä.päätti koittaa heittää vasurilla kun on kerran sinne asti mennyt.Sai kauppatorille pronssipatsaan josssa kuvattuna oikeakäsi puutuneena rinnan päällä.
- oli.
Suomalainen maankuulu leipuri.
- hän oli
...
- kukkuu nukkuu
Yle Tekstitv sivulla 103 tietävät, että oli hän kansalliskirjailija. Minä olen aina luullut, että kansalliskirjailija on Kiven Aleksis. Koska lienee muuttunut ?
- SesEonSese
Kansallisrunoilija se oli yhdessä Eino Leinon kanssa, ei kirjailija.
- voip
Lienee legendan kertoja. "Puhuu kuin ruuneperi"-sanonta lienee peräisin jostakin tunnetusta "satusedästä".
- nimenomaan
Hän oli nimenomaan ruotsalainen runoilija, joka ylisti Ruotsin armeijaa, joka hävisi Suomen sodan venäläisille. Se kylläkin pelasti Suomen. Ruotsin osana oltaisiin nyt 700 vuoden ruotsinvallan jälkeen umpiruotsalaisia. Oma kieli olisi niinkuin iirin kieli Irlannissa.
- mut sen
tiiän et brunberg tekee parhaat suukot :D
- Qsi
Brunberg ja Runeberg ovat eri hemmoja.
Brunbergilla on ihan ikiomat www-sivutkin:
http://www.brunberg.fi/
- Nimetön
muistan kun on synymäpäiväni, muuten en varmaan muistaisi...
- koko päivä
ja ne runeberginleivokset on ällöttäviä.
- paanhusadb
kuuluisa suomalainen runoilija jonka vaimo kehitti
runebergin tortun.. - Iisalmessa
tämänhän nut muistaa kaikki ajoin itsekin monta
kertaa hevosen nimi oli RUUNE - joka eo
Osannut edes suomea ja tällaisesta miehestä leivottiin Suomen kansallisrunoilija. Loukkaus
Suomalaisuutta kohtaan!
Todellinen kansallisrunoilija on tietenkin hengen jättiläinen EINO LEINO. - aika kuivahko
kaveri. Kerätty kokoon kaikista niistä ominaisuuksista mitä muilta jäi yli. Kiva hillosilmä sillä kuiteski oli ;) Nam.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475415Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612206Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181800Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1441758- 171535
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301447Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5133881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771068Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se212949