Persut jättivät muitakin valtuusto

aloitteita

Älkää nähkö persuja vain tapaus Kervisen hoitajina. Kaikki aloitteet käsitellään erikseen.

mm. Sotaveteraanien asioita ottivat aloitteeseen

Kiintiöpakolaisten vastaanoton rajoittaminen, ei kokonaan kieltäminen

Jätteiden kierrätyspisteet, toimiiko ne niin kuin pitäisi kaikkialla Kotkan alueella.

Ja nämä vasta alkuun. Jokaisesta aiheesta ei voi jättää aloitteita, ettei koko homma puuroudu ja kaikki asiat kasaannu samanaikaisesti käsiteltäväksi.

8

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kyselleet kuuleppas

      kaikki puolueet jo paljon ennen Persuja.

      • rajoittaisi pakolaisten

        ottamista kuin persut, tarkoitan nyt Kotkassa


      • ihmisyyttä ja
        rajoittaisi pakolaisten kirjoitti:

        ottamista kuin persut, tarkoitan nyt Kotkassa

        ihmisten auttamista pitäisi rajoittaa? En ymmärrä?


      • ihmisyyttä ja kirjoitti:

        ihmisten auttamista pitäisi rajoittaa? En ymmärrä?

        Kaupunki rahastaa pakolaisten varjolla , minä olen rasisti kun arvostan.

        Se on suunnilleen sama kun parittaja työllistää tyttöparkoja ja minut haukuttaisiin naistenvihaajaksi
        jos kehtaan arvostaa.


    • populismia parhaimmillaan

      olisi kiva lukea mitä nuo ovat konkreettisesti olleet. Sitä on helppo tehdä ns. aloitteita. miten kunta nyt voi vaikka puuttua pakolaisiin, eikö sen päätä maan hallitus??????

      Merivirtahan niitä on jättänyt mitä lie aloitteita parhaimmillaan lähemmäs 10 kai ja just niin vain tuhlataan kaikkien varoja.

      • samoja valtuusto-

        aloitteita "putoilee" jokaiselta valtuustoryhmältä. Heidän matkimisensa on populismia pahimmillaan. Kannattaisi keksiä ihan jotakin uutta, siis jos sellaista mielessä on? Tässä on nyt odotettu jotakin uutta ja mullistavaa. Tässäkö se sitten oliki? Pettymys on suuri!


      • ole olleet
        samoja valtuusto- kirjoitti:

        aloitteita "putoilee" jokaiselta valtuustoryhmältä. Heidän matkimisensa on populismia pahimmillaan. Kannattaisi keksiä ihan jotakin uutta, siis jos sellaista mielessä on? Tässä on nyt odotettu jotakin uutta ja mullistavaa. Tässäkö se sitten oliki? Pettymys on suuri!

        vasta kuin kuukauden valtuustossa ja nyt jo kaikki asiat pitäisi olla hoidossa. Valtuusto kokoontuu aloitteineen useita kertoja vuodessa ja tuodaan taas uusia asioita esille. Aivan sama vaikka samoja asioita toisi mutkin puolueet, pääasia on mikä puolue ne aloitteet saa toimimaan ja mikä on aloitteen todellinen motivaatio, millä intressillä se esitetään. Esm. Tiusanen heittää jatkuvasti ilmaan asioita, mutta mitkä niistä todella lähtee toimimaan valtuustossa. Hoitaako Tiusanen loppuun asti tekemiä aloituksiaan vai hyppiikö jo seuraavaan aiheeseen ?
        Persut hoitivat kiitettävällä tavalla tehokkaasti tapaus tekaistut terveystiedot ja onko niitä oikeus piilotella.


    • kyllä alkaa tapahtua

      ai niin yx aloite oli vielä ,että talvella voisi tehdä lumitöitä.tällä me nousemme mahtaviksi.persukset sentään,.,.,.-

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      145
      3679
    2. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      107
      3502
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      20
      2462
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2275
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      28
      2113
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      33
      1153
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1021
    8. Mikä on miehekäs mies?

      Kertokaa naiset. >Simiti<
      Sinkut
      134
      823
    9. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      28
      820
    10. Oikea syy siihen

      miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä
      Ikävä
      34
      744
    Aihe