arkaluontoisia kysymyksiä

En ole varma itsekkään, olenko tv vai ts.

Veikkaan, että kallistun tuonne ts puolelle, mutta nykyinen elämäntilanne vaikeuttaa erittäin paljon eteenpäin siirtymistä. On nuo asuntolainat ym. niin kuin monella muullakin varmasti.

Hormooni tasapainosta kyselisin:

En oikein pidä naisen kanssa rakastelusta, jotenkin se ei vain tunnu oikealta. Masturboin joskus fantasioiden aivan erillaisista jutuista.

Joka tapauksessa orgasmin jälkeen tulee erittäin ällöttävä olo, kaikkea muuta kuin käsittääkseni pitäisi. En tiedä mistä se johtuu...Nouseeko tai laskeeko hormoonitasot orgasmin jälkeen? Voiko huono olo johtua siitä?

Toinen ihmettelyn aihe on rintojen kasvaminen, ne ovat alkaneet kasvaa noin vuosi sitten. Siis ihan sillain, että B kuppiin on jo täytettäkin.Itseasiassa olen tyytyväinen rintojen kasvuun... Ruumiinrakenteeni on muutoin hoikka!Voiko moinen johtua hormooniheittelyistä vai muusta.Epäilin jo, että rintaliivien runsas käyttö aiheuttaisi kasvua, mutta siitä se tuskin kumminkaan johtuu! =)

Muutenkin yleis olotila tuntuu usein aika ankealta ja voimattomalta...

Kiitos jos joku viitsii asiallisesti vastata.
Heidi
61209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nojoo. Ensinnäkin, jos saat normaalisti siemensyöksyn, on hormonitasosi normaalit miehen tasot. Eikä ne siitä kummemmin heittele.
Eli rintojen kasvu ei johdu hormonitasoista. Onko sinulla muuta lääkitystä viiemisen vuoden aikana? Joillakin on ihmeellisiä sivuvaikutuksia.
Huono olo orgasmin jälkeen VOI johtua siitä ettet ole sinut identiteettisi kanssa. Muttei välttämättä.

Äänestä

Orgasminjälkeinen vetelyys ja haluttomuus on kai miehille tyypillistä. Mitä sitten mahdatkin tarkoittaa ällöttävällä ololla, mutta ei miehillä yleensäkään orgasmin jälkeen ole energinen ja innostunut olo. Sehän on se klisee, että mies kääntää kylkeä, pieraisee ja nukahtaa.

Hormonitasot vaihtelevat ihan normaalistikin aika isolla vaihteluvälillä. Miten orgasmi sitten mahtaa vaikuttaa. Muistan kyllä lukeneeni sellaisen tutkimuksen, jossa kävi ilmi, että pidättäytyminen vähitellen nostaa testosteronitasoa ts. puutteessa olevalla miehellä on korkeampi testosteronitaso kuin tyydytetyllä. Muistaakseni siinä tutkimuksessa oli kyse jostain kahdesta tai kolmesta viikosta. Olisiko sitten niin, että testosteronitaso notkahtaa orgasmin myötä ja sitten alkaa taas vähitellen nousta.

Rintojen kasvuun voi olla monta syytä. Yksi yksinkertainen syy olisi se, että olet lihonnut. Toinen yleinen syy on testosteronitason aleneminen, joka tapahtuu iän myötä ihan luonnollisestikin. Sellainen alavireisyys ja voimattomuuden tunne voisi viitata alentuneeseen t-tasoon. Siihen tosin liittyy kai yleensä myös sukupuolivietin heikkeneminen, mutta kaikkihan on yksilöllistä.

Kannattaisi varmaan käydä tarkistuttamassa, koska siinä voi olla jokin sairaus kyseessä. Lääkäriltä saat lähetteen laboratorioon ja hormonitasot määritetään verikokeesta, joka pitäisi ottaa aamulla eli varaa mieluummin aamuaika lääkärille niin hoituu samalla käynnillä.

Äänestä

En löytänyt mitään pätevää lähdettä, parin epäpätevän ja oman muistikuvan perusteella vastaan tuohon orgasmin jälkeiseen hormonijuttuun.
Mieskehossa testosteronitasot laskevat hetkeksi orgasmin jälkeen, mutta notkahdus ei ole suuren suuri.

Jos hormonitasot huolestuttavat, kannattaa käydä lääkärillä. Tai vaikkei huolestutakaan, mutta luulet niiden heittävän, kannattaa siellä käydä. On aina hyvä tietää, mistä mikin johtuu, jos jokin heittää. Lisäksi on hyvä olla terve, jos tutkimuksiin joskus menet! :)

Asuntolainasta sen verran, että taloudelliset seikat ei sinänsä ole este. Psykiatrian polin käynnit ei maksa mitään, muut jonkin verran. Hormonit on aika kalliit, mutta selvisin niistäkin sairauspäivärahoilla. Ja jos joutuu kulkemaan pidemmältä, matkakorvaukset saa kelalta.

Äänestä
  • Hormonit itsessään ei ole kovin kalliita, mutta antiandrogenit on. Zumenon on jotain 14 euroa kuussa (esim. 6 mg per päivä), mutta Androcur on 40 euroa kuussa, jos yksi päivässä riittää.

    Äänestä

  • Kata-riina40 kirjoitti:

    Hormonit itsessään ei ole kovin kalliita, mutta antiandrogenit on. Zumenon on jotain 14 euroa kuussa (esim. 6 mg per päivä), mutta Androcur on 40 euroa kuussa, jos yksi päivässä riittää.

    Pitkän päälle, eli transition ja leikkauksen jälkeen ylläpitohormonit maksaa enää alle kympin kuussa, vaikkei kela korvaisi mitään.

    Äänestä

  • lähes ilmaisia kirjoitti:

    Pitkän päälle, eli transition ja leikkauksen jälkeen ylläpitohormonit maksaa enää alle kympin kuussa, vaikkei kela korvaisi mitään.

    Estrogeenit eivät todellakaan maksa paljoa, riippuen annostuksesta. Oma lääkärini käski jatkaa samalla annostuksella, vaikka naikkari ehdottikin annostuksen alentamista ylläpitotasolle. Oma lääkäri totesi että korkeampi estrogeenitaso antaa paremman olon.

    Mutta kannattaa ottaa korvaukset kotiin Kelasta. Vaikka hintaero ei tunnukaan suurelta, olen ihan tyytyväinen kun saan kuukauden annoksen hinnalla lääkkeet koko vuodeksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heidiliini79 kirjoitti:

En ole varma itsekkään, olenko tv vai ts.

Veikkaan, että kallistun tuonne ts puolelle, mutta nykyinen elämäntilanne vaikeuttaa erittäin paljon eteenpäin siirtymistä. On nuo asuntolainat ym. niin kuin monella muullakin varmasti.

Hormooni tasapainosta kyselisin:

En oikein pidä naisen kanssa rakastelusta, jotenkin se ei vain tunnu oikealta. Masturboin joskus fantasioiden aivan erillaisista jutuista.

Joka tapauksessa orgasmin jälkeen tulee erittäin ällöttävä olo, kaikkea muuta kuin käsittääkseni pitäisi. En tiedä mistä se johtuu...Nouseeko tai laskeeko hormoonitasot orgasmin jälkeen? Voiko huono olo johtua siitä?

Toinen ihmettelyn aihe on rintojen kasvaminen, ne ovat alkaneet kasvaa noin vuosi sitten. Siis ihan sillain, että B kuppiin on jo täytettäkin.Itseasiassa olen tyytyväinen rintojen kasvuun... Ruumiinrakenteeni on muutoin hoikka!Voiko moinen johtua hormooniheittelyistä vai muusta.Epäilin jo, että rintaliivien runsas käyttö aiheuttaisi kasvua, mutta siitä se tuskin kumminkaan johtuu! =)

Muutenkin yleis olotila tuntuu usein aika ankealta ja voimattomalta...

Kiitos jos joku viitsii asiallisesti vastata.
Heidi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu