tultaessa vauvalle maalis-huhtikuun vaihteessa? Äitiyspakkauksen toppahaalari ainakin liian iso ja ehkä liikaakin?
mitä päälle
sairaalasta kotiin
3436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei voi ennustaa millainen keli on silloin! Voihan olla pakkastakin! Hyvinhän se vauva uppoaa isompaakin pukuun, ei sen tarvi juuri sopiva olla!!!!
Suosittelen lämpöpussia kaukaloon. Turvavyöt saa laitettua helpommin ja oikein kun ei ole mitään ylisuurta vaatetta päällä. Samoin jatkossa saa sitten autossa kun se lämpiää helpommin vähennettyä vaatetta kun ei tarvitse kuin avata lämpöpussia.
bodyn, potkarien ja myssyn lisäksi pieni kevyttoppapuku, josta saa hihat ja jalkaterät umpeen sekä olen tehnyt esikoisen äitiyspakkauksen makuupussista lämpöpussin kaukaloon, eli tehnyt reijät vöiden kohdalle, jolloin toimii kevään kaukalopussina.
Itsetehdyn kaukalopussin suositeltavuudesta en tiedä (paloturvallisuus kolaritilanteessa ym) mutta eipä nuo perushaalaritkaan taida kolaritilanteessa sen turvallisempia olla. Ainakin vaikuttaa kätevältä, koska vetskarin saa helposti auki, jos tulee kuuma.
Mulla laskettu aika on maaliskuun alussa, joten ym varustus voi olla liikaa jo myöhemmin keväällä syntyvälle. Esikoinen syntyi 23.3. ja pärjäsi hyvin pelkällä kevyttoppapuvulla, kun oli lämmin ilma.