Luontaislääkinnät ja "NLP-

tajunnallinen hypnoosi"?

Onko ns. tajunnallisella tai NLP-(maallikko)hypnoosilla yhteyksiä vaihtoehtoisiin luontaislääkintöihin (LKL? Nyky-SHY:ssä ainakin Peter von Harpe pitää vastaanottoaan vaihtoehtohoitojen lääkäriasemalla, jota vetää LKL:n puheenjohtaja, ja Michel Segerberg on kuvaillut hypnoosia "vaihtoehtolääkinnäksi". Julkisuus- ja jäsenpolitiikan vuoksi kohistun SHY:n lehdessä on myös väitetty, että olisi muka tulossa laki, joka vahvistaisi vaihtoehtolääkinnällisesti koulutettujen "terapeuttien" asemaa, ja että muka aiottaisiin jopa virallistaa uskomuslääkinnän koulutukset. Michel Segerberg, SHY, myös tarjosi esimerkiksi Saksan natsiajoilta periytyvää heilpraktiker-rinnakkaissysteemiä.

Tiede- ja terveydenhuoltopiireissä on levitetty sensuroinnin kohteeksi joutuneen Väinö Pertamon blogilinkkiä laajasti ja kommentoitu tietovuotoa työryhmästä maallikkohypnoosiin ja muita väitteitä näin:
http://www.hypnoosi.net/phpBB2/viewtopic.php?t=99

"Huomionarvoista on kuitenkin se, että STM:n työryhmälle pyynnöstä kirjoittamani muistio näyttää levinneen ns. ”maallikkohypnoosipiireissä” , mutta hieman muutettuna versiona. Tekstissä ei sinänsä ole mitään salattavaa, vaan se pohjaa paljolti jo aiemmin mm. Suomen Lääkärilehdessä julkaistuihin artikkeleihin. Tällainen työryhmän sisäiseen käyttöön tarkoitetun muistion levittäminen ilman lupaa on kuitenkin pahoin vastoin yleisesti tunnettuja työskentelyperiaatteita - ja jopa normaaleja hyviä tapoja. Asiaan on kiinnitetty vakavaa huomiota työryhmän johdossa. On mahdollista hyväntahtoisesti olettaa, että tekstin eteenpäin toimittanut henkilö olisi toiminut silkkaa ymmärtämättömyyttään, hetken mielijohteesta virheen tehden, tai harhautettuna. On kuitenkin mahdotonta ajatella, että tekstin levittäminen muunnetussa muodossa voisi olla muuta kuin pahantahtoista manipulatiivista toimintaa, jollainen ei kuulu avoimeen yhteiskuntaan eikä normaaleihin käytäntöihin."

http://hypnologia.com/lehdet/0804/michel2084.html?TBiframe=true&height=600&width=800

3

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hypnoosi.netistä

      Kävin katsomassa yllä olevaa linkkiä tieteellisen hypnoosiyhdistyksen verkkosivuilla ja hämmästyin. Keskustelupalstalla ei ole kenenkään muun kuin phj. Hannu Lauerman viestejä!! Mistähän se mahtaa kertoa?

      • huomanneeksi

        Tulitko huomanneeksi että Tieteellisen sivuilla on kaksi ryhmää: Ajankohtaista ja Jäsenkeskustelu. Se merkitsee, että keskustelua käydään kahdella tasolla, joista toinen on avoin kenen tahansa luettavaksi ja toinen vain jäsenille.


      • esittää idioottia

        Koska luet ja kirjoitat, olet tuskin niin tyhmä ettet huomaisi että siellä on keskustelupalsta erikseen, ja tuo on tiedotuspalsta. Äsken näkyi olleen 84 kirjoittajaa palstalla...

        Olisi tietysti mielenkiintoista tietää mitä siellä kirjoitellaan, mutta pääsy vaatii salasanan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4786
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      57
      2622
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1054
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1025
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1004
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      121
      970
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      944
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      845
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      844
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      52
      810
    Aihe