Johtaja Heikki Ikonen kertoi lehdessä, että Juuan ABC maksoi 3 miljoonaa ja että Valtimollekin rakennetaan pieni abc. Miksi meidän Nurmeslaisten pitää maksaa Juuan ja Valtimon ABC:t korkeina ruoan hintoina Nurmeksen Jukolassa.
Nurmeksessa hintoja pitäisi alentaa tai sitten ainakin rahat pantava Bomban laajentamiseen eikä työntää rahojamme Juukaan ja Valtimolle.
Saisivat Juukalaiset ja Valtimolaiset maksaa omat ABC:nsä.
Juuan ABC
19
2643
Vastaukset
- -SS-SS-
Monopolin teko maksaa, jonka asiakas maksaa.
Vanha S-Ryhmäläinen lausunta.- mieltä kanssasi
siitä, että ABC n ollessa pienellä paikkakunnalla, asiakas maksaa yrityksen kuluista korkeimpina polttoaine kustannuksina, asiakasetu voi kattaa ylimenevän osan osapuilleen, mutta sama kait olisi olla asiakkaana muunkin huoltoaseman tukena. Tämä koskee myös Lieksan kohdalla, ehkäpä vielä räikeämmin nähtävänä? Havaittu on, että juhlapyhien, eli sesonkiaikoina, kuten kesälomat ja jne. hintoja pudotetaan polttonesteitten osalta ja, kun lomalaiset lähtevät niin hinnat taas nousevat paikallisten kustannuspaineeksi. Oletankin autojen huollon olevan näissä liikkeissä, vain sivuseikka ja samalla rasite yrittäjälle.
- kultamunat
Eikös sen Sotkan pitänyt munia kultamunia. Mistähän se lehti vielä löytyisi. Siinä oli kanankasvattajan lausunto kultamunien munimisesta.
Sotka taisi munia mätämunia. Nyt maksatetaan ABC:t nurmekselaisilla. Varsin tuttu kuvio. - ressukat
nurmeslaiset...Oletteko varmoja ettette vaan ole maksaneet kaikkia Suomen ABC asemia...
- Voi helevetti mitä idiootteja!
Ei ole mikään pakko maksaa Juuan ABC:ta jos ei halua. Sen kun lakkaa vaan käymästä Jukolan kaupoissa. On Nurmeksessa muitakin kauppoja ja huoltoasemia joten sinne vaan jos noin paljon ahistaa!
- mutamutta
Kyllä se vituttaa kun meidän pitää maksaa Juukalaisten ABC.
- käykö
mutamutta kirjoitti:
Kyllä se vituttaa kun meidän pitää maksaa Juukalaisten ABC.
No elkee käykö Jukolassa ja ABC:llä. Onhan niitä kauppoja ja ABC Lieksassakin. Onneksi olette kohta tekin lieksalaisia. Eli te nurmeslaiset ja valtimolaiset.
Teidän tuppukylä liitetään Lieksaan. Turhaan vouhotatte ABC:stä ja Jukolasta. Vuoden päästä Jukola on sulautunut Pohjois-Karjalan Osuuskauppaan. Niin olemme päättäneet. Naureskelemme Nurmeksen hölmöläisille. - on niin Jukolaise6t
käykö kirjoitti:
No elkee käykö Jukolassa ja ABC:llä. Onhan niitä kauppoja ja ABC Lieksassakin. Onneksi olette kohta tekin lieksalaisia. Eli te nurmeslaiset ja valtimolaiset.
Teidän tuppukylä liitetään Lieksaan. Turhaan vouhotatte ABC:stä ja Jukolasta. Vuoden päästä Jukola on sulautunut Pohjois-Karjalan Osuuskauppaan. Niin olemme päättäneet. Naureskelemme Nurmeksen hölmöläisille.Meilläpä on kaupunkissa niin Jukolalaiset.
Että työ Lieksalaiset ja Valtimolaiset jouvutte liittymään Nurmekseen. Meijän hallituksen puheenjohtaja sanoi jo karjalaisessa että ensin Valtimo liittyy Nurmekseen. On ihan lyhyt aika kun hän sanoo että Lieksa liittyy nurmekseen.
ABC:t liittyvät yhteen ja niin kaaaaaupungitkin.
'Tätä on sanonut nuohooja ja moni muu kanankasvattaja.Ä^*lyä ei ennee löydy tästä kupungista. Taisi olla Ikonen viimeinen älyn haltija tässä kaapungissa. Ps. Kukkaan ei kasvata ennee hyviäkanoja jotka munnii "kultamunija" Ne kanat tais9ivat jäädä kasvattamattA MYÖS KANANKASVATTajalta, nyt mnunnii lissee Jukolan ABC.lle. Mitähän ite suoa palkaksi. Toivottavasti kultamunia Sotkalle tai itselleen. Sietäisi hävetä ja jakaa vähäosaisille vaikka vanhntuneita lepiä ja niitä kultamunia. - jo 30 vuotta mukana ollut
on niin Jukolaise6t kirjoitti:
Meilläpä on kaupunkissa niin Jukolalaiset.
Että työ Lieksalaiset ja Valtimolaiset jouvutte liittymään Nurmekseen. Meijän hallituksen puheenjohtaja sanoi jo karjalaisessa että ensin Valtimo liittyy Nurmekseen. On ihan lyhyt aika kun hän sanoo että Lieksa liittyy nurmekseen.
ABC:t liittyvät yhteen ja niin kaaaaaupungitkin.
'Tätä on sanonut nuohooja ja moni muu kanankasvattaja.Ä^*lyä ei ennee löydy tästä kupungista. Taisi olla Ikonen viimeinen älyn haltija tässä kaapungissa. Ps. Kukkaan ei kasvata ennee hyviäkanoja jotka munnii "kultamunija" Ne kanat tais9ivat jäädä kasvattamattA MYÖS KANANKASVATTajalta, nyt mnunnii lissee Jukolan ABC.lle. Mitähän ite suoa palkaksi. Toivottavasti kultamunia Sotkalle tai itselleen. Sietäisi hävetä ja jakaa vähäosaisille vaikka vanhntuneita lepiä ja niitä kultamunia.Turhaan haukutte #kanankasvattajaa", tiedän ketä tarkoitatte. Hän on ollut todella hyvä nurmeksen kehittäjä. Ilman häntä ei olisi Sotkaa.
Turhaan mollaatte #nuohoojaa", tiedän ketä tarkoitatte: hän on erittäin hyvä ja luotettava henkilö, tämä on todettu jo erään osuuskunnan hallinnossa" On ilolla todettava, että meillä kaupungissa on hyvä johto. Erittäin hyvä keskustalainen (555)ääntä ja demari yli 190 ääntä.
Nyt pitää kaupunkilaisten luottaa heihin ja lopettaa turha molaus täällä. Minä ainakin luotan Hannuun ja Mattiin sekä Vainionpäähän. - kirjoittamaan!
on niin Jukolaise6t kirjoitti:
Meilläpä on kaupunkissa niin Jukolalaiset.
Että työ Lieksalaiset ja Valtimolaiset jouvutte liittymään Nurmekseen. Meijän hallituksen puheenjohtaja sanoi jo karjalaisessa että ensin Valtimo liittyy Nurmekseen. On ihan lyhyt aika kun hän sanoo että Lieksa liittyy nurmekseen.
ABC:t liittyvät yhteen ja niin kaaaaaupungitkin.
'Tätä on sanonut nuohooja ja moni muu kanankasvattaja.Ä^*lyä ei ennee löydy tästä kupungista. Taisi olla Ikonen viimeinen älyn haltija tässä kaapungissa. Ps. Kukkaan ei kasvata ennee hyviäkanoja jotka munnii "kultamunija" Ne kanat tais9ivat jäädä kasvattamattA MYÖS KANANKASVATTajalta, nyt mnunnii lissee Jukolan ABC.lle. Mitähän ite suoa palkaksi. Toivottavasti kultamunia Sotkalle tai itselleen. Sietäisi hävetä ja jakaa vähäosaisille vaikka vanhntuneita lepiä ja niitä kultamunia.Katkera paskiainen ja kännissä kuin käki.
- M-B AMG
kirjoittamaan! kirjoitti:
Katkera paskiainen ja kännissä kuin käki.
Oikein kirjoitit. Me juuassa olemme tyytyväisiä kun saimme ABC:n. Onpa hyvä kun saamme bensaa ja safkaa aamusta yöhön. Nurmeslaiset ovat todella katkeria paskiaisia. Meillä Juuassa pyyhkii hyvin. Pyöriskelkää siellä Nusessa omissa paskiaisympyröissänne. Älkää puuttuko Juuan asioihin.
- nimimerkkisi....
kirjoittamaan! kirjoitti:
Katkera paskiainen ja kännissä kuin käki.
...epähuomiossa "Viesti"-kenttään?
- Economist
Yleensä uuden yrityksen asiakkaat maksavat itse yrittäjälle syntyneet rakennuskustannukset. Mutta voihan tämän ymmärätminen olla vaikeaa.
- viksumies
Sää se vasta tosi viksumies oot, kun ton tiesit.
Jos joku rakentaa huoltsikan millillä ja toinen törsää siihen 3 milliä sekä maksaa ylläpito, ym jatkuvia kuluja kolminkertaisesti, niin siitä vaa - asiakas maksaa. Toinen tekee tulosta ja toinen ei. - voisi olla
viksumies kirjoitti:
Sää se vasta tosi viksumies oot, kun ton tiesit.
Jos joku rakentaa huoltsikan millillä ja toinen törsää siihen 3 milliä sekä maksaa ylläpito, ym jatkuvia kuluja kolminkertaisesti, niin siitä vaa - asiakas maksaa. Toinen tekee tulosta ja toinen ei.Jukola. Jos kunnat : Juuka, Valtimo, Nurmes, Lieksa
yhtyisivät - Hah hah hah kun naurattaa!
voisi olla kirjoitti:
Jukola. Jos kunnat : Juuka, Valtimo, Nurmes, Lieksa
yhtyisivätOlipa hyvä vitsi! Ja ihan uusi, kukaan ei vielä tuollaista aikaisemmin ole keksinyt! Saat olla ylpeä itsestäsi!
- yhteen
voisi olla kirjoitti:
Jukola. Jos kunnat : Juuka, Valtimo, Nurmes, Lieksa
yhtyisivätonko se totta että lieksa ja juuka menee yhteen ja nimeksi LIEJU:)
- minä vaan
sinnää kahville tänne juuan uuelle absille jo on hyvvee!
- käydessänne
käykää samalla Lieksan ABC:llä syömässä, Ruoka on todella hyvää ja maittavaa, eikä ainakaan kalliimpaa, kuin muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1452505Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2031190Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131091Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298911- 98888
- 66868
- 53851
- 46839
- 60822