Moro, olen lähdössä pian cebuun pariksi viikoksi ja kun olin vaihtamassa rahaa forexilla niin kuulin että filippiineilä pankkiautomaattien toiminta on todella epäluotettavaa ja kallista.
Eli onko kokemusta kenelläkään saako cebun kaupungista miten hyvin rahaa pankkiautomaateista, miten lie saaren muissa osissa, entä boholilla?
Kiitos
Rahaa automaatista Cebussa
6
1012
Vastaukset
- Mees tänavalt
Kyllähän Cebun kaupungissa ATM:ejä löytyy. Kaikkiin eivät tosin ulkomaalaiset kortit käy. Itselläni ei koskaan ole ollut muita vaikeuksia kuin että olen joutunut etsimään toimivaa automaattia.
- toimiihan Suomessakin.
Moni asia toimii Filippiineillä paremmin kuin Suomessa. Esimerkiksi sairaanhoito/lääkäripalvelut kokemuksen mukaan paljon paremmat kuin Suomessa. Odotusaika esim lapsen korvakiputilassa n 5-10 minuuttia max., Jorvissa 4-5 tuntia ennenkuin pääsee lääkärin puheille.
- sivukommentti
ennen seuraavaa toimenpidettä käydään aina cashierin luona maksamassa seuraava toimenpide ja ostamassa lääkkeet, ennen kuin hoito jatkuu ja toimenpidehuoneessa saattaa olla sivullisiakin siellä ja muita potilaita, samalla suoritetaan kirurgisiakin toimenpiteitä, jos se on mielestäsi korkeampitasoista palvelua, kuin Suomessa, niin täytyypi käväistä ihan turistimielessä katsomassa Jorvissa sairaalaa.
ps. kaikki pankit eivät ole yhteydessä Suomeen saati Eurooppaan Filippiineiltä. Varmin tapa nostaa rahaa on käyttää Citibank tai Chinabankin automaatteja toimivat mutkattomasti ja löytyy joka cm malista.
Filippiinit on upea maa, mutta sokaistumalla ja näkemättä myös negatiivisiä puolia maasta, joita juuri on esimerkiksi virastojen byrokratia ja kohtuuttomat odotusajat, tietotekniikan puute virastoissa sekä organisointikyvyttömyys, sairaanhoito toimii vain jos rahaa löytyy ja toimenpide hinnat olivat lähes samaa tasoa kuin Suomessa, välinpitämättömyys luonnosta, totaallinen korruptio joka on kaikilla tasoilla jne. Ovat asioita joiden vuoksi kyseinen maa vaikka olisi mahdollisuuksien maa ei tule nousemaan millään ylös. - sivukommentti
sivukommentti kirjoitti:
ennen seuraavaa toimenpidettä käydään aina cashierin luona maksamassa seuraava toimenpide ja ostamassa lääkkeet, ennen kuin hoito jatkuu ja toimenpidehuoneessa saattaa olla sivullisiakin siellä ja muita potilaita, samalla suoritetaan kirurgisiakin toimenpiteitä, jos se on mielestäsi korkeampitasoista palvelua, kuin Suomessa, niin täytyypi käväistä ihan turistimielessä katsomassa Jorvissa sairaalaa.
ps. kaikki pankit eivät ole yhteydessä Suomeen saati Eurooppaan Filippiineiltä. Varmin tapa nostaa rahaa on käyttää Citibank tai Chinabankin automaatteja toimivat mutkattomasti ja löytyy joka cm malista.
Filippiinit on upea maa, mutta sokaistumalla ja näkemättä myös negatiivisiä puolia maasta, joita juuri on esimerkiksi virastojen byrokratia ja kohtuuttomat odotusajat, tietotekniikan puute virastoissa sekä organisointikyvyttömyys, sairaanhoito toimii vain jos rahaa löytyy ja toimenpide hinnat olivat lähes samaa tasoa kuin Suomessa, välinpitämättömyys luonnosta, totaallinen korruptio joka on kaikilla tasoilla jne. Ovat asioita joiden vuoksi kyseinen maa vaikka olisi mahdollisuuksien maa ei tule nousemaan millään ylös.SM mall ja tuosta Citibankista en ole varma. Jahka kysäisen vaimolta mitkä automaatit meillä pellitti, kun asustelin Filippiineillä, niin laitan listan tänne.
- sieltä voit käydä nostamassa
sivukommentti kirjoitti:
SM mall ja tuosta Citibankista en ole varma. Jahka kysäisen vaimolta mitkä automaatit meillä pellitti, kun asustelin Filippiineillä, niin laitan listan tänne.
China bank toimii ja toimii myösmuuallakin uskoisin. Lisäksi Metrobank toimii. Mitään hirveitä siirtomaksuja ei lähtenyt vaan ihan normi taksat ulkomailla nostettaessa.
- Sabang
Rahan nostosta luottokortilla ATM automaatista menee sama korvaus nostit mistäpäin maailmaa hyvänsä. Visa ainakin ennen muistaakseni 2,50 E 1,5%.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770