Jättääkö taisto ikinä

rapuja rauhaan...

Sain altaaseeni sukarapuja, aika pieniä n. 1cm kokoisia.
Kivan näköisiä piipertäjiä, kunnes taistoukko tuli ja veteli turpaansa yhden jonka sai kiinni, yritti myös muitakin mutta ongin ne nopeasti talteen ja killuuvat nyt reijitetyssä laatikossa altaan reunassa turvassa.. =(
Sisustin laatikkoa hiekalla ja tökkäsin kasvinkin sinne..

Onko mahdollista, että taisto lopettaa näiden syömisen jos kokoa tulisi ravuille lisää?

Minkä ikäisenä sukaravut ovat kasvaneet täyteen mittaansa? Mietin vaan, että jos siinä menee vielä useampia kuukausia en voi pitää noita reppanoita tuolla boksissa..

Ja veden vaihdosta, kuinka monesti päivässä tulisi vettä vaihtaa tuolta lootasta? kyljissä reikiä mutta tuskin kierrättää vettä juurikaan..

3

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Minkä kokoinen se sun lootas on?
      Kyllä, ravut ovat useiden kalojen ruokaa?
      Rapu kasvaa puolen millkin mitasta parin sentin pituiseksi alle vuodessa, lajista riippuen. Onpa niitä lajeja jotka ovat yli viisisenttisiäkin.

      • hgfdhd

        astiaksi laitoin ensi hätään ison karkkilaatikon.
        Eli taitaa olla parempi antaa muualle sukaset, kuin herätellä toivoa ton torspon pullistelian suhteen.. :/


      • seikkailija
        hgfdhd kirjoitti:

        astiaksi laitoin ensi hätään ison karkkilaatikon.
        Eli taitaa olla parempi antaa muualle sukaset, kuin herätellä toivoa ton torspon pullistelian suhteen.. :/

        Meillä taistelukala syö pienet poikaset, jos saa kiinni. Yleensä kuitenkin osa selviää ja kasvaa isoiksi ja lisääntyy edelleen. Eli kantaa ei ole saanut kuin vähentymään. Riippunee altaan koosta ja piilopaikoista tietenkin, miten rapuset selviää. Jaavansammal suojaa hyvin, sekä tietysti Kannon kolot. Meillä isoimmassa n.500l altaassa taisto ei kiinnostu ravuista yhtään, mutta pienemmissä kyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6376
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4082
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3373
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      14
      3080
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2355
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2337
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1936
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1862
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      28
      1604
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1392
    Aihe