Jättääkö taisto ikinä

rapuja rauhaan...

Sain altaaseeni sukarapuja, aika pieniä n. 1cm kokoisia.
Kivan näköisiä piipertäjiä, kunnes taistoukko tuli ja veteli turpaansa yhden jonka sai kiinni, yritti myös muitakin mutta ongin ne nopeasti talteen ja killuuvat nyt reijitetyssä laatikossa altaan reunassa turvassa.. =(
Sisustin laatikkoa hiekalla ja tökkäsin kasvinkin sinne..

Onko mahdollista, että taisto lopettaa näiden syömisen jos kokoa tulisi ravuille lisää?

Minkä ikäisenä sukaravut ovat kasvaneet täyteen mittaansa? Mietin vaan, että jos siinä menee vielä useampia kuukausia en voi pitää noita reppanoita tuolla boksissa..

Ja veden vaihdosta, kuinka monesti päivässä tulisi vettä vaihtaa tuolta lootasta? kyljissä reikiä mutta tuskin kierrättää vettä juurikaan..

3

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Minkä kokoinen se sun lootas on?
      Kyllä, ravut ovat useiden kalojen ruokaa?
      Rapu kasvaa puolen millkin mitasta parin sentin pituiseksi alle vuodessa, lajista riippuen. Onpa niitä lajeja jotka ovat yli viisisenttisiäkin.

      • hgfdhd

        astiaksi laitoin ensi hätään ison karkkilaatikon.
        Eli taitaa olla parempi antaa muualle sukaset, kuin herätellä toivoa ton torspon pullistelian suhteen.. :/


      • seikkailija
        hgfdhd kirjoitti:

        astiaksi laitoin ensi hätään ison karkkilaatikon.
        Eli taitaa olla parempi antaa muualle sukaset, kuin herätellä toivoa ton torspon pullistelian suhteen.. :/

        Meillä taistelukala syö pienet poikaset, jos saa kiinni. Yleensä kuitenkin osa selviää ja kasvaa isoiksi ja lisääntyy edelleen. Eli kantaa ei ole saanut kuin vähentymään. Riippunee altaan koosta ja piilopaikoista tietenkin, miten rapuset selviää. Jaavansammal suojaa hyvin, sekä tietysti Kannon kolot. Meillä isoimmassa n.500l altaassa taisto ei kiinnostu ravuista yhtään, mutta pienemmissä kyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4545
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1720
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1225
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe