lyhyesti: yh-äiti,4 lasta,isä kieltäytynyt maksamasta elatusmaksuja(vetkuttanut asiaa eri verukkeilla, antanut ymmärtää, että suostuu, mutta aina joku muotoseikkka jne. mikä ei hänelle käy...)uo-velkoja n. 10 000€ ja palkasta ulosmitataan 550/kk, käteen jää n. 900 €/kk.eli n. 30€/vrk/hlö. No, sillä kyllä elää, mutta murkkuikäisten opinto-, harrastus ym. kulut aiheuttavat sen, että loppukuussa aina kitkutellaan. Auto hajosi alta ja uuteen ei ole varaa, vaikka tarvetta todellakin olisi, kun kauppamatka lähentelee 3km.
Mitä tällaisessa tilanteessa luottotiedot menettänyt, mutta velkojensa kanssa maksuhaluinen tekisi?
Tämä ei ole provo, vaan elävää elämää.
Mitä tällaisessa tilanteessa luottotiedot menettänyt, mutta velkojensa kanssa maksuhaluinen tekisi?
Tämä ei ole provo, vaan elävää elämää.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suojaosuutesi neljän lapsen yksinhuoltajana on 1522,20 euroa kuukaudessa.
Jos isä ei maksa elareita, niin eikös silloin kunnalta voi hakea elatustukea jonka sitten kunta velkoo takaisin lusmuisältä?
kunta maksaa elatusavun jos maksaja ei maksa ja perii maksajalta elatusavun takaisin.jos maksaja on työtön ei liiton päivärahoilla jotka ovat yleensä paremmat kuin yleisen työttömyyskorvaus tai työmarkkinatuki maksaja voi hakea varattomattomuuden takia vapautusta maksuista paikka muistaaksee elatusaputoimisto kunnan sosiaalitoimisto tietää paikan.minulle kävi juuri noin kun olin työtön.
menepä nyt sos.toimistoon, ne auttaa tässä tilanteessa. Elatusmaksut saat sieltä, apua myös mahdollista saada noihin lasten harrastuskuluihin.