Hei! Eli nyt on tullut ranskattareni tiensä päähän ja olen iskenyt silmäni tuollaiseen Fiat Bravaan.
Kiinnostaisi tietää enemmän tästä 1.4 versiosta, Miten koneet kestää ja kulutus ja ajettavuus jotain yleistä. googlettelin niin enimmäkseen juttua löytyi vain uudemmasta bravasta, eli hakusessa 95-98 mallit.
Miten on, pystyyko konepellin alla tekemään muutakin kuin pölyjä pyyhkimään, onko miten ahdettu konetila?
KIITOS erittäin paljon valmiiksi :)
Hankkimassa Bravaa
8
809
Vastaukset
- Kuskiouski
Varmaan tarkoitat Bravoa sillä Bravaa ei ole tehty kuin yhtä mallia. Kuitenkin ero Bravon ja Bravan välillä on oikeastaan vain se, että toinen on viisiovinen ja toinen pienempi kolmiovinen malli.
Eli siis olitpa hankkiamssa Bravaa tai Bravoa niin aika lailla sama auto muuten jotenkas..
Kyllä autossa kone kestää hyvin, mutta mieluummin kannattaisi katsella 1,6l versiota sillä syystä tai toisesta kyseinen versio kuluttaa vähemmän kuin 1,4 versio.
Konehuoneen puolella pystyy vielä hyvin toimimaan kun perusjuttuja sieltä laittelee jos tarvetta.
Perhanan halvalla noita nykyään jo saa joten hintalaatusuhde on noissa ainakin kohdallaan. - 1.4
mulla oli parivuotta sitten 1.4 brava muuten hyvä auto mutta moottori täys susi korjaamolla kuulin että kyseinen kone on fiatin huonoin tekele siinä on nokkaakseli murheita ja vesipumppu hirttää sadassatonnissa jossei sitä vaihda nokkahihnan yhteydessä omasta hajos venttiili sen korjauksen jälkeen alko syödä öljyä ja puristukset katos ja autolla oli ajettu alle 90 tuhatta kannen avauksessa huomattiin että edellinen omistaja oli jo vaihtanut nokkaakselin. kattele ennen 1.2 siinä on pomminvarma kone tosin tehoa on vähemmän
- d4d
"kattele ennen 1.2 siinä on pomminvarma kone tosin tehoa on vähemmän"
Itse 1.4 Bravon ja 1.2 Bravan omistaneena voisin sanoa, että 1.2 kone on käytännön ajossa huomattavasti mukavampi, eikä tunnu niin kuminauhamaiselta kuin 1.4. Alavääntöä on 1.4:ssä enemmän, erityisesti maantiellä 1.2 kulkee paremmin.
Itsellä 1.2 kone toimi täysin moitteitta 80tkm, 1.4 Bravossa oli satunnaisesti eli muutaman kerran kuukaudessa sellasta ongelmaa, että kylmänä ensimmäisen 500metrin aikana kone saattoi tukehtua ihan täysin ja yllättäen kesken ajon, mutta käynnistyi kuitenkin uudestaan yhtäjaksoisen n. 15 sekunnin startin jälkeen ja toimi sitten täysin moitteetta.
Muuten ei ollut 1.4 koneessakaan muita ongelmia, mutten epäröisi hetkeäkään päätyä 1.2 moottoriin jo sen pienemmän kulutuksenkin takia jos Bravo/Bravaa olisin hankkimassa.
- airbag
Tossa mallissa brava/bravo kannattaa pikkasen varoo airbag ohjausyksikköö..siinä kun on sellanen vika, jos on käyttänyt sisätilan lämmitintä ja on satanut lunta auton päälle niin se sulamisvesi valuu suoraan airbagin ohjausyksikön päälle.(ohjainyksikkö on suoraan lämmityslaitteen alapuolella) Yksiköitä ei saa mistään ! Eli joutuu uusimaan kaikki johtosarjat, bägit ym. On meinaan kallista, muistan jostain kuulleeni että sellaisen korjaus sarjan saa jostain (en oo varma) n.2000 ekellä.
Airbägejä ei saa poistaa koska se on tyypitetty niiden kanssa !- rpwjog
Ekana tarkennetaan, ettei se ole sade/sulamisvesi, joka valuu airbagin boksille vaan rikkoontunut kenno tai sen o-tiivisteet.
Toiseksi noita airbag bokseja näyttää nyttenkin olevan varaosa.fi:ssä kolmattakymmentä tarjolla. - jahas taas kotiasentaja
rpwjog kirjoitti:
Ekana tarkennetaan, ettei se ole sade/sulamisvesi, joka valuu airbagin boksille vaan rikkoontunut kenno tai sen o-tiivisteet.
Toiseksi noita airbag bokseja näyttää nyttenkin olevan varaosa.fi:ssä kolmattakymmentä tarjolla.Ihan ekaks tarkennan. Se ON sulamisvesi juunou, ja toiseksi bokseja on myytävänä, eri asia sattuuko se =ei
Kerron vaan tälleen kahdenkesken...vink vink..
oon meinaan korjaillu niitä 30v :) - 30vmyass
jahas taas kotiasentaja kirjoitti:
Ihan ekaks tarkennan. Se ON sulamisvesi juunou, ja toiseksi bokseja on myytävänä, eri asia sattuuko se =ei
Kerron vaan tälleen kahdenkesken...vink vink..
oon meinaan korjaillu niitä 30v :)Eipä nuita pokseja tainnut 30 vuotta sitten juuri olla korjattavaksi...
vinkvink - onneksi
30vmyass kirjoitti:
Eipä nuita pokseja tainnut 30 vuotta sitten juuri olla korjattavaksi...
vinkvinksilloin korjattiin autoja eikä vaihdeltu nilkkien lootikoita ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925941
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv943011Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48764