voiko?

???

voiko maidon laktoosille tulla kokonaan allergiseksi niin että jos on ollut kauan juomatta normaalia maitoa, ja kokeilisi normaalia maitoa moneen kertaan ja ikään se ei onnistuisi hyvin... ajattelin kun olen nyt pariin kertaan kokeillut, ja ajattelin että jos elimistöni ei edes sulata ollenkaan laktoosia, koska olen julman kipeä pari päivää sen jälkeen :S

2

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei allergia

      Et ole allerginen laktoosille vaan sinulla on tapahtunut luonnollinen ihmisyyteen kuuluva juttu eli elimistösi ei enää sisällä laktaasi entsyymiä ,jonka avulla se voisi hyödyntää laktoosin. 70% maapallon kansalaisista kokee saman kohtalon. Suurimmalla osalla meistä pohjoismaisista on geeni virhe, jonka takia tämä luonnollinen kehitys estyy ja voimme juoda maitoa ongelmitta.

      Kun entsyymituotanto loppuu et voi enää ikinä juoda laktoosillista maitoa ilman oireita. Laktoosi jää suolistoon bakteerien ruoaksi.

    • minä80

      Maitoallergia ja laktoosi-intoleranssi ovat eri asioita!
      Maitoallerginen on allerginen maidon proteiinille, hän ei voi siis syödä/juoda mitään maitoa sisältäviä tuotteita. Esim. monien valmisruokien mainostetaan olevan laktoosittomia, mutta silti ne sisältävät maidon proteiinia tai hera-proteiinia.
      Laktoosi-intolerantikon kroppa ei sulata maitosokeria, eli laktoosia. He voivat usein nauttia joko vähälaktoosisia (hyla) tuotteita tai laktoosittomia maitotuotteita, joissa siis on maidon proteiinit tallella.

      Ja mitä ongelmaasi tulee: Tuttavani matkusteli paljon kaukomailla. Hän saattoi olla 3kk putkeen Aasiassa, jossa ei oikeastaan käytetä maitotuotteita. Kun hän tuli kotiin, niin maha tuli kipeäksi maidosta. Pikkuhiljaa maha kuitenkin taas tottui, eli ensin maitoa vain tilkka kahvin joukkoon yms. ja vasta kun maha on taas tottunut niin otetaan lasillinen maitoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5744
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2559
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2467
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      7
      2066
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1323
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1055
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      9
      1038
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe