Paksunsuolen tulehdukseen auttaa ruokavalio, vaikka lääkärit sitä jaksavat ihmetellä. Itsellä oli jo leikkaus listalla, kun vielä koitettiin :jätettiin ruokavaliosta pois kaikki mausteet, sokerit ja keinotekoiset valmisteet, ja kaikki eläinkunnan tuotteet. Viiden vuoden sairaus kuukaudessa oireettomaksi!
paksunsuolen
tulehdus
101266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/ihmemies.htm
peräsuolentulehdus parissa viikossa, kun jätin pois nuo arominvahventimet. Vatsa oli aivan velliä, vessassa piti juosta parin tunnin välein ja tuskat olivat kuin lasinpalasia ulos olisi tunkenut. Verisestä ripulista päättelin, että vähintäänkin syöpä oli kyseessä. Lisäksi vielä jopa viikkoja kestänyt päänsärky.
Hei, taidan minäkin kokeilla tuota dieettiä. Onkohan teillä muilla ollut sellaista kokemusta, että olisi alkanut siitepölyallergia yht.aikaa suolistooireiden kanssa?
Minä tajusin juuri, että samana keväänä kun minuilla oli ensimmäisen kerran suolistovaivoja aloin reagoida koivun siitepölyyn. Vuosi vuodelta allergia oireet pahenivat, vaikka tutkimuksissa ei löytynyt allergiaa. Viime keväänä ja kesänä kun suolisto oli kunnossa oli allergian osalta paras kesä pitkään aikaan... eli olisivatko nämä vaivat tiukastikin yhteydessä toisiinsa?
mitä te sitten syötte? ihan oikeasti olen ymmällä millä maustaa jotta saa jotain makua ruoakaan, mitkä kaikki eläinkunnan tuotteet. onko vavlea vilja sokeria?
http://koti.utanet.fi/~paula/xyz/040209.htm
http://koti.utanet.fi/~paula/xyz/lainaa.htm
Pelkällä juustollako elätte? Kyllä ihminen tarvitsee muutakin kuin juustoa. Eikä se luomu ole mikään autuuden tae. Jos on oikeita vatsavaivoja, paksunsuolen tulehdus tai krohnin tauti, ei luomu auta yhtään mitään. Olin eilen luennolla, jossa sanottiin ettei ruualla juuri ole merkitystä, kaikesta tulee vaivoja, eikä luomua edes mainittu. Älä enää tyrkytä niitä nettisivujasi.
http://koti.utanet.fi/~paula/aamulla.htm
http://luomulaakso.blogspot.com/2009/02/veronmaksajat-korvaamaan-geenikasvien.html
Liha kaikissa muodossaan tuottaa mädättäjäbakteereita.
Minä ainakin olen -kylläkin hyvin epäortodoksisen lääkärin mukaan: kun sai tulokset kokeilusta- todennäköisesti allerginen sille lihan hajoittajabakteerin SIVUtuotteelle, olkoon miten luomua hyvänsä. Mutta elossa ollaan, eikä tarvitse juosta enää joka puolen tunnin välin vessassa tai olla niin aneeminen kuin ennen, ja oma suolikin on vielä! Ei kokeilu maksa mitään. Syö viikko tosi tylsästi. Keitä perunaa ilman suolaa, ja juo liemet. Vähän porkkanaa saat keittää myös ja jos olet huolestunut ravintoaineista niin molkosania voit juoda kun siinä on maitohappobakteetit ilman eläinkunnan jutskaa, ja vaaleaa leipää. Päälle hunajaa jos on kauhea makean himo tai VÄHÄN voita ( tässä ei kuitenkaan margariinia, koska sen rasva juuttuu suoliin) Minä sairastin paksunsuolentulehdusta colitis ulcerosaa, tosi vakavana ja leikkaukseen piti mennä - viisi vuotta!- ja oireet katosi kuukaudessa kun syötiin ihan perusjuttuja...... Kannattaa kokeilla melkein miten laihaa ruokaa vaan, ja sitten katsoa mitä se ruoansulatus kestää - lääkkeet on ainakin mun kokemuksen mukaan kaikkein pahinta mitä voi suuhunsa pistää. Varsinkin salazopyrin! Mitä se ottaa jos ei annakaan!!