Ehkä kleinspitziä hankkimassa...

Eli olisimme ehkä hankkimassa kleinin... Ja mulla olisi pari kysymystä...
1.Kumpi olisi parempi ekaksi koiraksi, narttu vai uros?
2.Kuinka paljon tarvitsee lenkkeilyä?
3.Ovatko kovia haukkumaan?
4.Ovatko helposti koulutettavia?
5.Sopiiko ekaksi koiraksi?
3308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

1. Vaikea sanoa, mutta itse valitsimme kleiniuroksen ekaksi koiraksi. Narttu käy varmaan ihan yhtä hyvin.
2. Lenkkeilyinnostus vaihtee hirveesti yksilöittäin. Oma koiramme on melko laiska lenkkeilemään. Aamun pissalenkki 10 min ja päivällä sit vajaa puoli tuntia. Toisinaan saa oikeen houkutella pidemmälle lenkille. Tuttavan kleini sen sijaan ois vaikka aina lenkillä.
3. Haukkuherkkiä ovat kyllä, mutta kun pienestä pitäen opettaa, että turhaan ei haukuta, niin oppivat kyllä rajoittamaan sitä haukkumista. Tuttavan koira ei hauku yhtään (asuvat kerrostalossa), meidän omakin ainoastaan kohtalaisesti.
4. Ovat erittäin miellyttämisen haluisia, joten siten myös helppo kouluttaa ja opettaa.
5. Sopii! Ja suosittelen. Aivan ihana rotu. Kiintyvät erittäin voimakkaasti omistajiinsa.

Äänestä

jups mulla 3,5v kleini uros, turkki melkoinen;) vaatii ainakin kerran viikossa kunnon harjauksen karstalla, koska silmät rähmii, ne pitää pestä päivittäin pienen harjan kera, pelkkä pyyhkiminen ei riitä, kun karvaa on silmienkin alla niin paljon , että pelkkä pyyhintä vain litistäisi paskan karvanjuureen.
Turkki myös vaatii pesua aika-ajoin, menee pesemättömänä korvantaus ja kainalokarvat takkuun uskomattoman nopeaan, on niin pehmoinen tämän yksilön turkki.
Ei ole täysin riistavietitön tämä rotu, vaikka niin mainostetaankin, tällä esim. metsot on heikko paikka ja koirasta tulee täysin kuuro metson ollessa lähistöllä..
Omistajan seurassa viihtyvä, pysyy metsissä mukana ilman koulutustakin, paitti että metsot saattaa välillä keskittymistä häiritä;))
Tää äijä jos saa valita sohvantauksen ja lenkkeilyn väliltä, niin sohvantaus on ehottomasti mieleisempi, ei siis kauheasti pitkistä lenkeistä välitä, vaan odottaa innolla milloin käännyttäis kotio;)
Ei talvisaikaan viihdy paksun turkkinsa takia sohvalla vieressä ja sohvantaus on mieleisempi kun on siellä viileämpää..lenkillä olis kyllä innokas syliin tukkija;)
Kesäksi olen ruvennut leikkaamaan turkin lyhyeksi, koska lämpöhalvaus tuolla turkila metsissä ravatessa ei ole kaukana, koira on turkin leikkuun jälkeen huomattavasti eloisamman ja iloisemman ja vauhdikkaamman oloinen;)
1-molemmat varmaan sopivat hyvin aloittelijalle.
2-oma lenkkeilee 1-3h päivittäin.
3-vähemmän haukkuu, kuin nuo kaksi sekarotuista mehtäkoiraa.
4.namupaloilla oppii vaikka mitä, joskus tosin punnihtee, että kannattaisko...;)
5.sopii..mielestäni ainakin:))

Äänestä

1. Meillä ollut narttuja (nytkin 5kpl). Mielestäni tässä rodussa ihan sama. :)
2. Meidän vanhemmat ei lenkkeilyä kaipaa kuin ehkä kerran viikossa puolentunnin verran (meillä toki iso aidattu piha), mutta pari nuorempaa aina lähdössä innokkaana lenkille. Tunnin lenkki päivässä/joka toinen päivä niin on tytyväinen.
3. Yleisesti sanoisin että on. Mutta juuri tuo, että aivan pienestä asti opettaa etttä turhia ei hakuta, niin pysyy kurissa. Yksilöllistä, meillä joku haukkuu vaan kun tulee vieraita ja muut koirat haukkuu, mutta pari sitten "räksyttää" pienempiäkin asioita..
4. Mielestäni kyllä. Tosin meillä yksi tosi energinen tapaus, eli keskittyminen herpaantuu helposti. Mutta kyllä silti.
5. Ehdottomasti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hauhauhau kirjoitti:

Eli olisimme ehkä hankkimassa kleinin... Ja mulla olisi pari kysymystä...
1.Kumpi olisi parempi ekaksi koiraksi, narttu vai uros?
2.Kuinka paljon tarvitsee lenkkeilyä?
3.Ovatko kovia haukkumaan?
4.Ovatko helposti koulutettavia?
5.Sopiiko ekaksi koiraksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu