♥
pehmeässä yön hämärässä
unien aalloilla keinumassa
tartun käteesi lujasti
katson silmiisi rohkeasti
yhteiseen uneen vaivutaan
tähtien tarhaan seikkailemaan
käsi kädessä kuljetaan
halki unten ihmemaan
kuun sinisellä pinnalla
rauhallisuuden merellä
sidot minut köysin kestävin
rakkauteen suukoin lempein
pienen pienet siniset lemmikit
kuun harmaasta kivestä putkahtavat
pehmeä on niille kellahtaa
ne rakkauttamme todistaa
♥
siniset lemmikit
11
439
Vastaukset
- *MURUKULTA*
Voi kun oot kirjoittanut ypylipypyli-runon!
Ihanan kevyt lukea, hyvin soljuva teksti saa itsenkin lentämään painottomana onnentunteissa ~~ ~ :)
Tuli mieleen että jokos se amerikkalainen ukkeli on myynyt kaikki tontit rauhanmerellä,
kaikkia ne ihmiset keksii, ei myydä, vaan ostaa!! :\
Lennellään me vain ja/tai katsellaan kuuta näin perinteellisesti, kun se meille on suotu.
Kiitos tästä ihanuudesta aamussa ja mukvaa pvää keskiviikon padme_ ! :)- padme_amidala
..eihän siinä mahdu oleilemaan. Parempi tosiaan vaan katsella kauempaa. Tavoittelin vähän unenomaista tunnelmaa, kun olin jo melkein nukahtanut. En siinä ihan onnistunut mitä hain, mutta kiva, jos sain sitä "siirappia" mukaan, joka Hänestä tulee aina ajatuksiin.
Nyt pitäisi saada herättyä. Sää on lämpöisempi, mutta onneksi ei ole liukasta. Voin ehkä ... siis ehkä....selvitä kaatumatta koiralenkeistä.
Kiitos mukavasta palautteestasi ja railakasta päivänjatkoa : )
- lindalinda1
tässä runossasi on taas sitä dunnelmaa, josta
pidän. Alun pehmeä yön hämärä, unien aallot ja
se kuinka lähestytään rakasta.
Yhteiset unet, unien ihmemaat - siinä ainkesia
joihin miellyin.- padme_amidala
..karun metsän pimennossa on aivan ihana nähtävyys. Koiran kanssa kierretään aina sen kautta, kun ollaan siinä yhdessä metsikössä. Jotenkin tuota koiraa ei kyllä ne kukat kiinnosta : )
Vähän epätarkkuutta on runon näkymissä uneliaisuudesta johtuen. Kiva kuitankin jos se tunnelma välittyi lukijalle.
Kiitos kommentistasi Linda : )
Piesessäki kohtaa
katseen niin syvän.
Oman katseen
sydämen särkyneen,
saa uppoutua
lemmikkien sineen.
runos herätti hetken
sen muistan aina.
padme amidala
"pienen pienet siniset lemmikit"
kiitos kauniista runostas.
Liisa hyvää päivän jatkoa- padme_amidala
..tämä runo ponnahti mieleen omasta kesäkukkasrunostasi. Yritin olla kirjoittamatta tätä, mutta se vaan valvotti ja halusi tulla esitellyksi. Tuo pienen pienien lemmikkien muodostama sininen mätäs : )
Kiitos sinulle kommentistasi joka ilahdutti. Oikein hyvää talvipäivän jatkoa myös : )
luulin että ne siniset lemmikit kasvaa ruukussa
ja nyt niitä on jo (helmi)kuussakin
&:))
..
siniset hetket on tärkeitä- padme_amidala
..söpöjä pieniä sinistyksiä. Voisihan sitä kuvitelle, että kuun sininen väri olisikin vain lemmikkien aikaansaama. Sinisen kukkapellon, jossa siniset smurffit iloisesti kirmailisivat.
Kiitos ilahduttavasta kommentistasi : )
- mies-v57
Vaikka olenkin elänyt jo pitkän
matkaa, sinä kuu olet aina yhtä
sininen. Haaveeni sinussa aina
yhtä salaperäisiä mielessäni.
Aina vain jaksan kulkea katsomaan
sinua. Unelmoida sinun luona ja
ojentaa itseäni kohti. Kuljettaa
ajatuksiani vierellesi elämästäni.
Sinä sininen kuu, minä Rakkaudet
kokenut särkynyt. Joka yö kohtaamme
ja taas jatkamme. Sinä käännyt pimeääsi,
minä jään kuljeksimaan itseeni.
Päivä ei ole meitä varten ja katoamme.
Rakkautemme pysyy hiljaa ja ääneti
tunnemme vain toisiamme kohtaan. Kun
yö taas tulee, astun takaisin sinuun.
Vaikka katsonkin sinua lasin
läpi, olet siitä riipuksissa, se sinut juuri
muuttaa siniseksi. Suo minulle nämä
tuokiot. Voin nähdä sinisen kuun.
Ympäröidä Rakkauden sinuun ja selviytyä
elämästä.
http://www.youtube.com/watch?v=xrIstkuso98
Kiitos runostasi.
Kun uskoo uniin ja unelmiin,
avaa Rakkaudelle oven.
Kun jaksaa toteuttaa, mistä
on aina haaveillut, Rakkaus
on tullut kiinnittyäkseen.
Kaikki unelmat ei toteudu,
mutta yksikin Rakkaus on
koko elämä.
Pidin runostasi.
Hienoa ja nautittavaa
tekstiä ja säkeitä.
Rakkausrunoa hienoimmillaan.
Oma ja erityinen tunnelma
säilyi ja runosi persoonallisuus
kiehtoi.
Todella hyvä ja mielenkiintoinen
runosi.- padme_amidala
..samat asiat, jotka epämääräisesti leijuivat mielessäni runoani kirjoittaessani, olet saanut niin kovin paljon kauniimmin ja selvemmin sanotuksi tässä palautteessasi. Niinhän se on, että "yksikin Rakkaus on koko elämä".
Kiitos sinulle arvokkaasta palautteestasi : )
- padme_amidala
♥
onko musteesi lopussa?
minulla se alkaa nyt loppua
siksi pidänkin hoppua
bensakin riittää pidempään
kun tankin lopussa rääkkää kytkintään
rakkaus ei lopu milloinkaan
siinä hitaasti nautitaan
ehtymättä onnea ammennetaan
yltäkylläisyydestä lauletaan
♥
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505549Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444342Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1443736Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913620Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii702854Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1052497Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561816Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2251638Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut351413Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä311408