Miehelle synttärilahja

Avoanoppi haluaisi ilahduttaa

Olisiko teillä hyviä vihjeitä syntymäpäivälahjasta 40 vuotta täyttävälle avovävylleni. Hän järjestää ilmeisesti melko suuret kutsut ystäville ja on näköjään pyytänyt meidät vanhuksetkin mukaan.

Taustatietoja ideoille: upea aikuinen mies, ei lapsia, ajaa sekä autoa että maltillisesti moottoripyörää, käy talvilomalla Lapissa, laskettelee vuokravehkeillä ja hiihtää, on suhteellisen kätevä käsistään muttei mikään varsinainen remonttimies, ei rakasta ylimääräistä tavaraa, kirjahyllyssä ei ole ylimääräistä tilaa.

Oma budjettini: 40 - 200 euroa.

Apua, auttakaa! Haluaisin ilahduttaa, mutten ole saanut vihjeitä lahjatoivomuksista.

Mitä sinä toivoisit itsellesi lahjaksi, kun täytät joskus 40 vuotta?

2

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poti

      Kaikkea muuta mulla jo on. Tietysti luteenpunainen Mersu olisi kiva, mutta on liian kallis.

    • kapsaisiini

      Jos ei välttämättä halua lahjasta jäävän konkreettista pysyvää muistoa, niin suosittelen lahjakorttia. Väittäisin, että joskus oikein valittu lahjakortti voittaa hyllyyn pölyttymään ostetun vaasin tai väkisin väännetyn jonkun tavaralahjan.

      Pitää vaan miettiä haluaako lahjakortin johonkin hänen harrastuksiin liittyvään liikeeseen vai fyysiseen/henkiseen hyvinvointiin. Toisaalta lahjakortin ei tarvitse kattaa koko lahjaa vaan se voi olla sykäys jonkin tavaran tai hemmottelun hankkimiseen.

      Muistan vieläkin vajaa kymmenen vuotta sitten saamani lahjakortin jalkahoitajalle (ei mihinkään kauneushoitolaan). No myönnettäköön, että lahjan hankkijalla oli tiedossa ongelmani jalkaterieni kanssa, mutta muistan vieläkin tämän lahjan siitä, että hymyilin hoidosta ulos tullessa ja hymyilin vielä pitkään sen jälkeenkin. Oli hienoa kävellä.

      Eli ilman "sisäpiiritietoa" en pysty tarkemmin kohdentamaan lahjakorttia, mutta luulisin pienellä salapoliisityöllä sinun saavan selville mitä avovävy voisi tarvita/haluta. Sen hankkimiseen hankit pienen siemenrahalahjakortin, niin luulisin, että toimii.

      Minulle ainakin kelpaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe