Elikkäs lauantaina olisi tarkoitus lähteä tallinnaan ja ajattelin tuoda muutaman kartsan tupakkia. Tupakkaahan ei saa tuoda ilmeisesti vielä kuin yhden kartsan mutta mikäli ymmärsin oikein tullin sivuilta http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/01_Matkustajat/01_Alkoholi_ja_tupakka/03_Mita_verottomasti_EUsta/index.jsp niin jos pystyy jollain tavalla todistamaan että tupakat on ostettu esim. Puolasta niin tupakat saa tuoda verottomana. Onko kellään kokemusta asiasta sillä äkkiähän sitä tyhmempikin tekisi väärennöksen jonkin puolalaisen kaupan kuitista?
tupakka ja tulli
ismo laitela
51060
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitenkäs ajattelit "väärentää" virolaiset varoitustekstit: Suitsetamine kahjustab...?
Jos en parempaa keksi niin aukasen jokaisen askin ja sanon että sain pahvilaatikon mikä oli täynnä tupakkia:D ja laitoin kaikki tyhjiin virolaisiin askeihin:D Tai sitten aukasen jokaisen askin ja laitan kaikki tupakat tyhjään laatikkoon missä ei ole mitään merkintää:D
on sulla, eli sun on vaadittaessa esitettävä tullille kuitti ostoksistasi ja mahdollisesti osoitettava toteen, että olet itse ollut Puolassa ostoksilla ja että tupakat ovat omaan käyttöösi, ei se eu:kaan ole hommia ihan hulinaksi laittanut, vanha tsaristinen meno jatkuu vielä vuosikymmeniä!
En yllytä mutta jos itse polttaisin niin toisin sata kartonkia kerralla, ottaisin sen riskin kylmästi. Niinkuin tehtiin viinan ja oluen kanssa ennen. Kiinnijäämisen riski on tosi olematon.
Mutta en polta enkä neuvo vaan varoitan että se on laitonta ja ankarasti kiellettyä ja siitä saattaa seurata rangaistus mutta rahallahan siitäkin selviää.
Sama. Mutta useimmat tupakoitsijat ovat niin persaukisia ettei niillä ole varaa ostaa paria kartonkia enempää.